Piatok o ženách

Každý mesiac v rámci iniciatívy Piatok o ženách predstavujeme inšpiratívne ženy, ktorých príbehy sú späté s diplomaciou, politikou, ekonomikou, športom, vedou či umením.
 

Lekárka, terapeutka, humanitárna pracovníčka, projektová manažérka a metodička Zuzana Ulman vyštudovala všeobecné lekárstvo na Univerzite Komenského a na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave sociálnu prácu....

Daniela Gašparíková sa už viac ako 18 rokov sa venuje práci pre United Nations Development Programme - UNDP v európskom a ázijsko–pacifickom regióne, ktorou sa zaslúžila o rozvoj spolupráce Slovenska s Organizáciou Spojených národov.

Na post vedúcej misie Medzinárodnej organizácia pre migráciu v Írsku ​​​​​​​nastúpila 4. mája 2023. IOM sa tu okrem iného zaoberá podporou Ukrajincov a Ukrajiniek v ich dočasnom útočisku a prevenciou obchodovania s ľuďmi.

V súčasnosti zastupuje generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení, predtým pôsobila ako vedúca podpornej skupiny pre Ukrajinu, ako zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre regionálnu politiku a tiež ako poradkyňa vo Svetovej banke.

Po 17 rokoch v Aliancii je uznávanou odborníčkou na verejnú diplomaciu, strategickú a medzinárodnú politickú komunikáciu. Už v roku 2003 založila a viedla mimovládnu organizáciu Centrum pre európske a severoatlantické záležitosti so sídlom na Slovensku. Prispela tak k diskusii o členstve Slovenska v EÚ a NATO.

Pôvodom je z Užhorodu, kde pracovala ako profesorka na Gymnáziu a už v roku 1996 otvorila liečebno-diagnostické centrum pre deti s mozgovou obrnou. Okrem liečby a rehabilitácie detí pomáhalo toto centrum aj so sociálnu rehabilitáciou ich rodičov. V roku 2009 založila, už na Slovensku, občianske združenie Naša Cesta v Spišskej Novej Vsi, ktoré poskytuje zamestnanie ľuďom so špeciálnymi možnosťami a pomáha s ich integráciou do spoločnosti.

Uznávaná farmakologička a profesorka na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej vedy. Zaoberá sa výskumom stresu, úzkosti a depresie, či objasnením nových mechanizmov účinku antidepresív. Je autorkou a spoluautorkou viac ako 280 vedeckých článkov a patrí medzi najviac citovaných vedcov na Slovensku.

Rodáčka zo Slovenského Pravna v detstve emigrovala s rodičmi do USA. Stala sa členkou amerického Červeného kríža a po skončení I. svetovej vojny pomohla prežiť nespočetnému množstvu vojakov, keď s legionármi cestovala zo Sibíri cez Japonsko, Singapur až do USA.

Ako herečka pôsobila v Divadle na Korze, v Divadlo Nová scéna, v Činohra SND a účinkovala v mnohých filmoch a televíznych inscenáciách. Hereckú kariéru vystriedala za diplomaciu, kde zastávala funkciu veľvyslankyne ČSFR vo Viedni, veľvyslankyne Slovenska vo Varšave a neskôr tiež štátnej tajomníčky rezortu diplomacie. Bola poslankyňou Národnej rady SR a predsedníčkou ženskej sekcie SDKÚ. Ako prvá žena v histórii Slovenska kandidovala v roku 1999 na funkciu prezidentky Slovenskej republiky. 

Vedeli ste, že ambasádorkou projektu New European Bauhaus: beautiful, sustainable, together je aj Slovenka? Je ňou Mária Beňačková Rišková, nezávislá odborníčka v oblasti dizajnu, multimédií a kultúrneho dedičstva. V neformálnej poradnej skupine predsedníčky Európskej komisie Ursuly von Der Leyen pôsobí od minulého roka.

Londýnska galéria Tate, ktorú ročne navštívia milióny divákov, otvorila od septembra sólovú výstavu slovenskej sochárky Márie Bartuszovej. Výstava zahŕňa takmer stovku diel, ktoré ukazujú prierez jej tvorbou a ponúka komplexný pohľad na jej víziu a vynaliezavosť.

Sochárstvo študovala na VŠVU/AFAD v ateliéroch Juraja Meliša a Jána Hoffstädtera, na Hochschule für Gestaltung und Kunst FHNW v Kieli a projekty u prof. H. Brunnera a R. Weißledera a na Čínskej národnej akadémii v Hangzhou, kde získala aj prestížne pozvanie na realizáciu sochy pre EXPO 2000 v Hangzhou.

Jednou z tém, ktorým sa venuje Medzinárodný olympijský výbor, je preto športová diplomacia. Jeho členkou je aj strelkyňa Danka Barteková, viceprezidentka Slovenského olympijskeho tímu a naša bronzová medailistka z olympiády v roku 2012 v streleckej disciplíne skeet.

V súčasnosti pôsobí v Mníchove, kde sa venuje práci s deťmi ako vedúca Slovenského vzdelávacieho centra pre deti a šéfredaktorka online časopisu Ceruzky vo svete, určenému slovenským deťom žijúcim v zahraničí.

Profesionálnu kariéru začala po ukončení štúdia histórie a angličtiny na Prešovská Univerzita a štúdia politických vied na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti. Pôsobila v British Council Slovakia a v Slovenskej organizácii pre obnoviteľné zdroje energie.

Natália Evelyn Benčičová je súčasná vizuálna umelkyňa, ktorá sa špecializuje na fotografiu a umeleckú réžiu. V posledných rokoch experimentuje aj s 3D priestorom vo forme inštalácií a s digitálnymi technikami, kde spája vizuál, zvuk a ďalšie zmyslové vnemy vo fyzickom zážitku účastníka.

Každý mesiac vám v rámci iniciatívy #PiatokoZenach predstavujeme inšpiratívne ženy, ktorých príbehy sú späté s diplomaciou, politikou, ekonomikou, športom, vedou či umením. Dnešný piatok patrí našim paralympioničkám Henriete Farkašovej a Alexandre Rexovej.

Veľa Sloveniek robí našej krajine dobré meno v zahraničí. Jednou z nich je úspešná fotografka Mária Švarbová.

V pravidelnej rubrike, v ktorej zdieľame inšpiratívne príbehy žien si dnes predstavíme Ľubicu Karvašovú, ktorej príbeh je spätý so slovenskou diplomaciou a európskou politikou.

Sme radi, že vám môžeme opäť priblížiť príbehy dvoch významných žien, ktoré nás reprezentujú v zahraničí – Martu Kollárovú a Luciu Mokrú.

Ako štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR v rokoch 2006 – 2010 sa venovala agende EÚ, humanitárnej a rozvojovej pomoci a ekonomickej a verejnej diplomacii.

Nielen slovenskí podnikatelia z inovatívnych spoločností, ktorých sme na podujatí Exportér roka tento týždeň ocenili, robia dobré meno našej krajine. Sú to aj športovci a športovkyne, ktorí nás reprezentovali na Paralympijských hrách v Tokiu.

Vedeli ste, že okrem dobrej mušky má Zuzana Rehák Štefečeková aj cit pre správnu vec? V rokoch 2014 a 2015 sa zúčastnila na projekte v Ugande, kde navštívila detský domov Good Future Hope...

Slovenská diplomacia sa angažuje aj v oblasti zlepšovania postavenia žien a ich podpore.

Dnes o Gaiane Minasyan, členke odmínovacej čaty v Abcházsku, a pomoci ženám vo svete.