1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

Aktualizované 02.10.2022
Publikované 26.05.2022

Bezpečnostná situácia v Uzbekistane nie je horšia v porovnaní so Slovenskom, občas sa stáva, že na uzbeckom území operujú nábožensky orientované skupiny vykonávajúce diverznú činnosť, ktorá ale doteraz nebola nikdy namierená proti cestovnému ruchu v krajine. Odporúčame preto našim občanom zvýšenú opatrnosť pri pobyte v Uzbekistane, dodržiavať pokyny miestnych orgánov a vyhýbať sa miestam s väčšou koncentráciou ľudí.

 

Ferganská dolina

Pri ceste Ferganskou dolinou v miestach, v ktorých sa evidentne miestne ženy zahaľujú, odporúčame všetkým cestovateľkám, aby volili taktiež vhodné oblečenie, ktoré zakrýva ruky a nohy po celej dĺžke. Koncom mája 2009 došlo vo Ferganskej doline k izolovaným útokom (sebavražedný bombový atentát v meste Andižan, prestrelka na policajnej stanici na hranici s Kirgizskom), čo viedlo k dočasnému uzavretiu hraníc medzi Uzbekistanom a Kirgizskom. Situácia je od tej doby opäť pokojná. Bezpečnostné opatrenia a kontroly sú však naďalej posilnené. Mesto Andižan je cudzincom prístupné a hraničné prechody sú otvorené. Aj tak nemožno problémy (dočasné uzavretie hranice) pri prekračovaní hranice do Kirgizska celkom vylúčiť.

 

Aralské more

Aralské more (Aralské jazero) - bezodtokové slané jazero sa nachádza na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu v Turanskej nížine. Pred necelým storočím to bolo štvrté najväčšie jazero sveta. Dnes už nenájdete súvislú rozľahlú vodnú plochu, ale len niekoľko menších oddelených jazier. Cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora je nebezpečná z dôvodu pohyblivých pieskov a záchranu si nie je možné privolať mobilným telefónom, lebo oblasť nie je pokrytá telefónnym signálom. Podobná situácia platí aj v púšťach Karakum a Kyzylkum, takže sa odporúča cestovať len v prítomnosti skúseného sprievodcu.

 

Neodporúča sa cestovať do oblasti Termez a oblasti do 5 km od hraníc medzi Uzbekistanom a Afganistanom. Pozemná hranica s Afganistanom je momentálne uzavretá. Taktiež odporúčame nenavštevovať miesta popri hraniciach s Tadžikistanom a Kirgizskom, kde sa nachádzajú zamínované oblasti.​​​​​​​