1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Publikované 06.05.2022

Pri ceste vlastným automobilom je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz a potvrdenie o vlastníctve vozidla. Spôsob jazdy v Iráne je veľmi nekonvenčný a nerešpektovanie dopravných predpisov je súčasťou vodičskej kultúry. Motorkári majú na ceste vždy prednosť, jazdia arogantne, nevyspytateľne, v protismere a často sa pohybujú na chodníkoch pre chodcov. 
Netreba podceňovať policajné hliadky a radary, policajti majú právo vás zastaviť v prípade priestupku vás môžu pokutovať a takisto urobiť vám test napr. na alkohol alebo drogy.
 
Rýchlostný limit na cestách je 50 km v mestách, mimo miest 70 až 110km. Na diaľnici je povolená rýchlosť 70-120km. V Teheráne sa medzi 7.30 – 10.00 ráno a 16.30 – 19.30 večer tvoria rozsiahle zápchy.
 
V Iráne je zavedený kubatúrny limit pre motorové vozidlá, ktorý predstavuje 2500cc pre autá a 250cc pre motorky. Podľa neoficiálnych informácií toto obmedzenie prestalo platiť pre cudzincov, ktorých vozidlo je registrované v domovskej krajine.
 
V Iráne je nafta používaná iba pre nákladné vozidlá, naftové čerpacie stanice sú preto značne obmedzené a nachádzajú sa zväčša na okrajoch miest. Je možné tankovať LPG ale v celej krajine je len niekoľko desiatok staníc s LPG, CNG je dostupné a označuje sa ako „gaz“.  Pohonné hmoty: sú lacnejšie ako v Slovenskej republike.