1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Všetky správy

Aktuálne

16.03.2023 Chorvátsko

V súvislosti so vstupom Chorvátskej republiky do schengenského priestoru od 1. januára 2023 informujeme, že v rámci vízovej a pobytovej agendy počnúc 1. aprílom 2023 končí spracovávanie komplexnej vízovej a pobytovej agendy na Veľvyslanectve Slovenskej republike so sídlom v Záhrebe.

Slovensko ako krajina prírodných krás a bohatých tradícií, ale aj ako miesto aktívneho odpočinku a moderných vymožeností, inovatívnych nápadov a vynikajúcej gastronómie. A slovenský jazyk ako šanca na rozšírenie si vedomostí o Slovensku, ďalšie vzdelávanie a kariérny rast.

14.03.2023 Chorvátsko

Zástupcovia Zastupiteľského úradu v Záhrebe sa 11. marca 2023 zúčastnili na oslavách 100. výročia založenia Československej besedy v obci Lipovljani neďaleko Záhrebu v gescii Matice slovenskej a Českej besedy.

V priestoroch najväčšieho obchodného centra v známom chorvátskom prímorskom meste Zadar otvoril vo štvrtok 23. februára 2023 veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátskej republike Peter Susko spolu s honorárnym konzulom Slovenskej republiky pre oblasť južnej Dalmácie Goranom Morovićom výstavu s názvom Slovensko – krajina inovácií.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátskej republike Peter Susko spoločne so svojim zástupcom a konzulom Zdenkom Galbavým prijali 15. februára 2023 kandidáta na honorárneho konzula Slovenskej republiky so sídlom v Rijeke Zorana Ćuka.

Veľvyslanectvo SR v Záhrebe informuje o aktuálnych tendroch v Chorvátsku.

Vstup do Chorvátskej republiky je povolený pri splnení podmienok vstupu, ktoré boli platné pred epidémiou COVID-19.

Vstupom Chorvátska do Schengenu od 1. januára 2023 sa zľahčí voľný pohyb tovaru a osôb bez kontroly na hraniciach, v prípade občanov členských krajín Schengenu.

Veľvyslanectvo SR v Chorvátskej republike zorganizovalo v nedeľu 11. decembra 2022 v Záhrebe adventný open-air koncert slovenskej a-capella hudobnej formácie For You.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky rokoval v pondelok, 5. decembra 2022 v Bratislave, so svojím maďarským kolegom, ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóom. Partneri diskutovali o aktuálnych výzvach v bilaterálnej, regionálnej a európskej agende vrátane pokračujúcej ruskej agresie proti Ukrajine, energetickej bezpečnosti či migrácie.

V Selciach na ostrove Brač, ktoré si pred bezmála 130 rokmi zamiloval a vzal za svoje slovenský lekár a spisovateľ Martin Kukučín, odhalil vo štvrtok 24. novembra veľvyslanec SR v Chorvátskej republike Peter Susko spolu s predstaviteľmi mesta novú pamätnú tabuľu a lavičku slovensko-chorvátskeho priateľstva.

7. ročník medzinárodnej výstavy obrany, bezpečnosti a kozmonautiky „Adriatic Sea Defence & Aerospace Exhibition – ASDA 2023“ sa uskutoční v Splite 26. - 28. apríla 2023.

V zmysle § 102 Zákona o bezpečnosti cestnej premávky v Chorvátskej republike (Úradný vestník 70/2019) je od 1. novembra do 31. marca počas dňa povinné používať na motorových vozidlách denné LED svetlá alebo stretávacie svetlá (motocykle a mopedy celoročne) inak hrozí bloková pokuta 300,- HRK/cca 40,- EUR (v prípade kolízie alebo dopravnej nehody je pokuta oveľa vyššia).

V poradí 3. ročník Dní slovenskej kultúry 2022 sa začal v piatok 21. októbra v Lipovljanoch. Dni slovenskej kultúry 2022 sa konali v gescii Matice slovenskej (MS) v Lipovljanoch, spoločne s Radou slovenskej menšiny v Sisacko-moslavinskej župe, za účasti Pedagogickej fakulty Univerzity v Záhrebe a Veľvyslanectva SR v Chorvátsku na počesť zachovania rozmanitosti slovenskej kultúry v Chorvátsku.

Virtual Office Croatia ponúka záujemcom na komerčnej báze (za odplatu) kompletný servis služieb od mapovania trhu do rozhodnutia podnikateľa o investovaní v Chorvátsku.

V zmysle stanoviska Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky k 1. októbru 2022 cudzinec s udeleným dočasným útočiskom v Slovenskej republike (napr. prípad ukrajinských občanov) sa môže voľne pohybovať v rámci Slovenskej republiky a celého schengenského priestoru.

V Záhrebe si 15. septembra 2022 pripomenuli 30. výročie Ústavy Slovenskej republiky slávnostnou recepciou za účasti vysokých predstaviteľov chorvátskeho politického, spoločenského aj diplomatického života.

Slovenská republika ako tohtoročná partnerská krajina 26. ročníka Medzinárodného festivalu čipky, ktorý sa konal od 9. do 11. septembra 2022 v Lepoglave, predstavila 11 druhmi čipiek (Gemerská, Soľnobanská, Novohradská, Hontianska, Liptovská, Krakovianska, Šopornianska, Špaňodolinská, Slovenskogrobská, Moderná, Banícka), zaujímavým kultúrno-umeleckým a gastronomickým programom.

Jubilejný 25.ročník medzinárodného veľtrhu hospodárstva, remesiel a poľnohospodárstva Viroexpo 2022 v meste Virovitica, cca 150 km od Záhrebu, slávnostne otvoril 2. septembra 2022 chorvátsky predseda vlády Andrej Plenković, ktorého sprevádzala ministerka pôdohospodárstva Marija Vučković a delegácia z chorvátskeho parlamentu, ako aj niektorí predstavitelia priľahlých žúp, miest a obcí.

Zástupca veľvyslanca Zdenko Galbavý v zastúpení Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Chorvátsku sa zúčastnil 27. augusta 2022 na Lipovljanských stretnutiach 2022 (v obci Lipovljani) v gescii obce Lipovljani, v spolupráci s Maticou slovenskou a ďalšími organizáciami a združeniami 13 národnostných menšín zastúpených v Lipovljanoch.

V Chorvátsku existuje tzv. daň z obratu (DPH) v osobnej doprave aj pre cudzincov aj pri tzv. príležitostnej doprave. Zákon o DPH určil, že miesto prevádzkovania služieb autobusovej dopravy je miesto, kde sa doprava uskutočňuje, primerane k prejdenej vzdialenosti.

POZOR! Vodiči elektrokolobežiek, romopedov, segwayov, e-mobilov a pod. môžu už v Chorvátsku dostať pokutu nielen za jazdenie bez prilieb, ale aj za jazdu pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. 

Zastupiteľský úrad SR v Záhrebe zorganizoval 13. júla 2022 vo svojich priestoroch slávnostné otvorenie slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) na obdobie 2022-2023.

Od 1. júla 2022 už občania (vrátane všetkých cudzincov) nemôžu platiť pokuty za spáchané priestupky v hotovosti na mieste spáchania priestupku, ale od tohto dátumu Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky úplne prechádza na bezhotovostné vyberanie pokút prostredníctvom POS zariadení (Point Of Sale - elektronické zariadenia umožňujúce realizovať bezhotovostné platby platobnými kartami).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok v sobotu, 9. júla 2022, vystúpil na medzinárodnej konferencii Dubrovnik Forum 2021 v diskusii venovanej dezinformáciám.

V prímorskom meste Rijeka začali 23. júna 2022 tradičné oslavy 22. ročníka slovenských kultúrnych dní.

Na pozvanie župana Međimurskej župy navštívil v piatok 17. júna veľvyslanec SR v Chorvátsku Peter Susko Čakovec, ktorý je centrom Međimurskej župy.

Zástupcovia Veľvyslanectva SR v Záhrebe sa 17. júna zúčastnili  na slávnostnom otvorení zrekonštruovaných priestorov Slovenského kultúrneho domu v Osijeku.

13.06.2022

V Našiciach sme si v sobotu 11. júna 2022 pripomenuli 30. výročie založenia Zväzu Slovákov v Chorvátskej republike.

Na pozvanie Matice slovenskej v Iloku a Zväzu Slovákov v Chorvátskej republike sa zástupcovia veľvyslanectva SR v Záhrebe zúčastnili v sobotu 4. júna na 38. prehliadke slovenského folklóru v najvýchodnejšom meste Chorvátska - Iloku.

1 / 8