Srí Lanka

Vlajka Sri Lanky

Srí Lanka

Kotte - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na prípadné komplikácie, ktoré môžu nastať v súvislosti s pretrvávajúcou ekonomickou krízou na Srí Lanke.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na prípadné komplikácie, ktoré môžu nastať v súvislosti s pretrvávajúcou ekonomickou krízou na Srí Lanke.

Podmienky vstupu
Aktualizované 03.02.2024
Publikované 24.06.2022

Vstup do krajiny je spravovaný prostredníctvom systému ETA (Electronic Travel Authorization). Pre občanov SR sa vyžaduje registrácia prostredníctvom on-line portálu

Víza pre turistov sú platné maximálne 30 dní s možnosťou dvoch vstupov do krajiny.

K vstupu do krajiny je potrebný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov. Turisti sa môžu zaregistrovať aj pri vstupe do krajiny, ale treba rátať s časovým zdržaním. 

 

Poplatky 

Turistické víza/ETA

Od 26. februára 2020 do 30. apríla 2020 platí pre občanov SR výnimka a turistické vízum získajú bez poplatku.  

 

Od 26. februára 2020 platia nasledovné poplatky za vízum: 

  • Turistické víza – na 30 dní, dva vstupy – bez poplatku (platí do 30.04.2020) 
  • Deti do 12 rokov – bezplatne (podliehajú však procedúre ETA) 
  • Tranzitné víza – bezplatne  (podliehajú však procedúre ETA)       

 

Ďalšie informácie 

V prípade cesty za iným účelom je potrebné žiadať o víza na Veľvyslanectve Srí Lanky v Rakúsku (adresa: Weyringergasse 33, 4 poschodie, 1040 Vienna). 

 

Predĺženie víz 

Víza je možné predĺžiť na imigračnom úrade v Kolombe (Department of Immigration and Emigration, 41 Ananda Rajakaruna Mw, Punchi Boralla Colombo 10). 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 4926 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 5295 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Do chrámov vstupujte bez obuvi a so zahalenými ramenami a kolenami, bez pokrývky hlavy. Nediskriminujte otvorene žiadne náboženstvo, ani neznehodnocujte náboženské symboly. Zneucťovanie týchto miest môže byť veľmi prísne trestané. 

Vyzývavé oblečenie, romantické gestá (ako bozkávanie na verejnosti) sú nevhodné a môžu spôsobiť nevôľu domácich. 

Nudizmus je prísne zakázaný. 

Homosexualita je nelegálna. 

Počas náboženských sviatkov, festivalov a osláv môže byť pozastavený predaj alkoholu a mäsa. 

Za požitie alkoholu alebo fajčenie na verejnosti môžete byť pokutovaní. 

Vždy so sebou noste doklad totožnosti. 

Nefoťte, ani inak nedokumentujte vládne inštitúcie alebo vojenské základne. Fotografovanie niektorých oblastí môže byť za poplatok. 

Bankomaty sú dostupné vo väčšine krajiny, pri výbere sa účtuje poplatok vo výške. Hotely a reštaurácie spravidla umožňujú platby kartou. 

Internetové pripojenie je dostupné v turistických oblastiach, hoteloch a kaviarňach. 

Elektrické zásuvky sú odlišné od európskych, väčšina hotelov ponúka adaptér. 

Turistické informácie o Srí Lanke

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 24.06.2022

Do NP je okrem nebezpečných materiálov (výbušniny, zbrane a strelivo) a drog, zakázané so sebou priniesť alkohol silnejší ako 60%, produkty z hovädzieho mäsa a šperky a drahé kovy vážiace viac ako 50g. Na jedného dospelého pasažiera je z krajiny možné odniesť bez potreby colnej deklarácie maximálne 5 000 USD v bankovkách, prípadne 10 000 USD v bankovkách a šekoch (platí aj pre ekvivalent v inej mene). 

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Aktualizované 24.06.2022
Publikované 24.06.2022

Dokumenty 

Odporúčame urobiť si kópiu cestovného pasu, víza, prípadne i potvrdenia imigračných úradov o dátume vstupu do krajiny. V prípade straty/krádeže cestovného pasu je nevyhnutné nahlásiť udalosť na miestnej polícii a kontaktovať Honorárny konzulát SR v Kolombe za účelom vydania náhradného cestovného dokladu 

Poistenie 

Odporúčame pred cestou si v SR zabezpečiť zdravotné poistenie. 

Kriminalita 

V nadväznosti na osem koordinovaných teroristických útokov na kostoly a hotely počas veľkonočnej nedele 21. apríla 2019 došlo v krajine k zhoršeniu bezpečnostnej situácie. Hrozba ďalších teroristických útokov sa nedá vylúčiť, najmä na frekventovaných miestach, vrátane omší/modlitieb a turistických miest. Vyhýbajte sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní, vrátane náboženských zhromaždení a v oblastiach, kde prebiehajú násilné strety obyvateľov. V záujme vlastnej bezpečnosti je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie na mieste a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek. 

Na celom území Srí Lanky platí zákaz zahaľovania tváre s cieľom umožniť identifikáciu osôb. Je vyhlásený zákaz používania dronov. 

Politická situácia 

V minulosti bezpečnostnú situáciu najmä na severe krajiny determinovala občianska vojna. Od skončenia bojov v roku 2009 sa situácia upokojila a život v postihnutých oblastiach sa rozvíja. Dnes môžu cestovatelia voľne navštíviť aj severovýchod krajiny predtým kontrolovaný polovojenskou organizáciou Tamilské tigre (LTTE). Pri návštevách je však potrebné počítať s prítomnosťou bezpečnostných zložiek, menej rozvinutou infraštruktúrou a prípadným obmedzením vstupu na niektoré miesta. Vo všetkých častiach severných provincií by už malo byť ukončené odmínovanie. 

Riziká utopenia 

Na plážach je v niektorých obdobiach roka zvýšené riziko silných prúdov a vĺn. Pred vstupom do mora sa vždy informujte či je situácia bezpečná. 

Zdravie 

Z hygienických dôvodov sa neodporúča konzumácia živočíšnych výrobkov predávaných na ulici, u niektorých ľudí môže nastať väčšia citlivosť na jedlo pripravované v nižších hygienických podmienkach. Preferujte tepelne spracované jedlá bez živočíšnych potravín. Voda z kohútika nie je pitná, kupujte si balenú vo fľašiach a vyhnite sa nápojom s ľadom. 

V krajine sa z infekčných chorôb vyskytujú japonská encefalitída, tetanus a besnota. Komármi šírené vírusy ako je malária, chikungunya alebo dengue sú na území krajiny bežné. Na ochranu pred bodavým hmyzom je vhodné používať repelenty a elektrické odpudzovače hmyzu. Prípadné stopy po uštipnutí dobre miznú po potretí miestnymi špeciálnymi krémami a masťami. 

Pri cestách z rizikových oblastí na žltú horúčku je potrebné mať potvrdenie o očkovaní. O potrebných očkovaniach sa informujte niekoľko mesiacov pred vycestovaním u vášho ošetrujúceho lekára alebo prostredníctvom webovej stránky www.cudzokrajne.sk. 

 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 24.06.2022

Letecká doprava 

Prístup je možný cez medzinárodné letisko v Kolombe – Bandaranaike International Airport – spojenie z Viedne alebo z Bratislavy (s prestupom). V krajine sú 3 medzinárodné letiská, 14 domácich a cca. 20 letísk pre hydroplány. 

Pozemná doprava 

Cestná infraštruktúra sa rozvíja, najmä v Kolombe a v turistických oblastiach je cestná sieť obnovená. Na severe krajiny, resp. aj v ďalších Srí Lanky je cestná sieť menej rozvinutá. Počas dažďov treba rátať so zhoršeným stavom vozovky, najmä na vedľajších cestách. Premávka pôsobí chaotickejšie v porovnaní s Európou, často sa nedodržiavajú pravidlá ako prednosť v jazde, jazda v pruhoch, a zastavovanie na prechodoch pre chodcov a pod. Na cestách sa bežne pohybujú chodci alebo domáce a divo žijúce zvieratá. Komfort cestovania v miestnych autobusov je pomerne nízky, vyšší štandard ponúkajú turistické autobusy. Je možné prenajať si motocykel alebo automobil so šoférom. 

Železničná doprava 

Jeden z najlacnejších spôsobov dopravy. Nevýhodou je neúplné pokrytie a pomerne časté meškanie. V prípade záujmu o najvyššiu triedu je vhodné zarezervovať si miesta vopred na stránkach srílanských železníc http://www.railway.gov.lk. 

Doprava v mestách 

Rikše: veľmi rozšírený a pomerne lacný spôsob dopravy – cenu určuje taxameter, resp. sa dá dohodnúť vopred. 

Taxi: pohodlné a bezpečné, cenu určuje taxameter, resp. sa dá dohodnúť vopred. Je tiež možné využiť moderné služby (Uber a pod.) 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 24.06.2022

Lekárska zdravotná starostlivosť mimo veľkých miest nie je ľahko dostupná. Miestne nemocnice sú na nižšej úrovni oproti Európe. Liečba a pobyt v súkromných nemocniciach sú pomerne drahé. 

Adresy vybraných nemocničných zariadení:

Nawaloka Hospitals 

23, Deshamanya H.K. Dharmadasa 

Mawatha, Colombo 2 

Tel: +94 (0)11 5577 111,  5777 777   

E-mail: nawaloka@slt.lk     

www.nawaloka.com 

 

Durdans Hospital 

3, Alfred Place 

Colombo 3 

Tel.: +94 (0)11 214 0000; +94 (0)11 2140643 (pohotovosť); +94 (0)11 2140645 (pohotovosť) 

www.durdans.com 

 

Hemas Southern Hospitals 

10, Wakwella Road, Galle 

Tel.: +94 (0)117 888 888 (centrálna 24h služba) 

E-mail: info@hemashospitals.com 

www.hemashospitals.com 

 

Colombo Dental Clinic – Bambalatipitiya 

14, Trelawney Place, Off Bullers Road, Bambalapitiya Junction 

Colombo 4 

Tel.: +94 115 926 555 

colombodental.com

Klimatické podmienky

Aktualizované 24.06.2022
Publikované 24.06.2022

Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované tropickými monzúnmi, preto má ostrov nerovnomerné rozloženie zrážok počas roka. Na juhu Srí Lanky je vlhké rovníkové podnebie s tropickými pralesmi v dôsledku veľkého množstva zrážok a vysokých teplôt. Severovýchod ostrova je oveľa suchší. 

Priemerná teplota sa na ostrove celoročne pohybuje od  27-30 °C, najvyššie teploty sú približne v máji – pred príchodom letného monzúnu a môžu sa vyšplhať až na 40°C. 

Možno rozlíšiť: 

Zimný monzún (október – február) – suchý, chladnejší pevninský monzún. 

Prechodné obdobie (marec – jún) – slabnúci pevninský monzún. 

Letný monzún (júl – november)  – režim počasia rozhodujúco ovplyvňuje juhozápadný vlhký monzún, ktorý prináša z Indického oceánu výdatné lejaky. Počas letného monzúnu prší v priemere 11-19 dní v mesiaci. 

V monzúnovom období sa môžu vyskytnúť tropické cyklóny (víchrice), záplavy a  zosuvy pôdy.  

Informácie k aktuálnemu počasiu získate na Sri Lankan Department of Meteorology. 

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Publikované 24.06.2022

Polícia 011 2433333 

Požiarna ochrana 011 2422222-3 

Zdravotná starostlivosť 011 2691111 

Polícia: 118 / 119 

Turistická polícia: 011-2421052 

Sanitka / požiarnici: 110 

Prvá pomoc: 011-2691111 (Kolombo)

Rady a odporúčania
Publikované 24.06.2022

Zastupiteľský úrad SR v Dillí upozorňuje občanov SR, aby dodržiavali nariadenia a pokyny miestnych úradov. V prípade núdze môžu občania SR v regióne kontaktovať Zastupiteľský úrad SR v Dillí na pohotovostnej linke +919818799477. 

Zastupiteľský úrad SR v Dillí taktiež odporúča registráciu pred cestou do zahraničia  a inštaláciu aplikácie Svetobežka.  


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Správy

09.02.2023 Srí Lanka

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Dillí Róbert Maxián 3. februára 2023 rokoval s ministrom zahraničných vecí Srí Lanky Alim Sabrihim.

06.02.2023 Srí Lanka

Róbert Maxián, veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Dillí, odovzdal 2. februára 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Srí Lanky Ranila Vikramasingheho.

28.11.2014 Srí Lanka

Otázky rozvoja bilaterálnej spolupráce s cieľom využitia potenciálu predovšetkým v oblasti ekonomiky boli v stredu a štvrtok (27. - 28. novembra 2014) v srílanskom Kolombe témami rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Petra Buriana s námestníkom ministra zahraničných vecí Srí Lanky Neomalom Pereromom, a s ďalšími predstaviteľmi rezortu.

1 / 2

Srí Lanka

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Sri Lanka
Oficiálny názov Srílanská demokratická socialistická republika
Oficiálny anglický názov Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
Zaužívaný názov Srí Lanka
Miestny názov krajiny ශ්රී ලංකා ප්රජාතාන්ත්රික සමාජවාදී ජනරජය, Shri Lamka Prajatantrika Samajaya di Janarajaya
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Kotte
Anglický názov hlavného mesta Kotte
Miestny názov hlavného mesta ශ්රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ
Názov meny srílanská rupia
Medzinárodná skratka meny LKR
Telefónna predvoľba +94
Úradné jazyky sinhálčina, tamilčina
Časové pásmo +0530
Internetová doména .lk
Medzinárodná poznávacia značka CL
Zem. dĺžka hl. mesta 79.90667
Zem. šírka hl. mesta 6.90388
Vznik štátu 04.02.1948 (Cejlón získal nezávislosť od Británie v roku 1948 a v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku.)
Štátne zriadenie parlamentná republika so silným postavením prezidenta

Oficiálna vládna stránka

https://www.gov.lk/

Webová stránka ministerstva

http://www.mfa.gov.lk/

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110021 Dillí
Telefón
+91 1126889071
+91 1126885340
+91 1126111075
Fax
+91 1126877941
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+919818799477

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi. ONLY FOR SLOVAK CITIZENS IN NEED.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Srí Lanka - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 311.4 kB, 25.9.2023, 335 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Srí Lanka - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 311.4 kB, 25.9.2023, 335 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Srí Lanka - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 311.4 kB, 25.9.2023, 335 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Patrik Líška
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí
Email patrik.liska@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top