Sudán

Vlajka Sudanu

Sudán

Chartúm - miestny čas:

Upozornenie pred cestou

Po prevzatí moci armádou 25. októbra 2021 a odstúpení predsedu vlády 2. januára 2022 zostáva krajina bez funkčnej vlády. Napätie medzi armádou a polovojenskými zložkami sa v posledných mesiacoch vystupňovalo. V hlavnom meste Chartúme a v iných mestách dochádza od 15. apríla 2023 k ozbrojeným zrážkam.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Po prevzatí moci armádou 25. októbra 2021 a odstúpení predsedu vlády 2. januára 2022 zostáva krajina bez funkčnej vlády. Napätie medzi armádou a polovojenskými zložkami sa v posledných mesiacoch vystupňovalo. V hlavnom meste Chartúme a v iných mestách dochádza od 15. apríla 2023 k ozbrojeným zrážkam.

Podmienky vstupu
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Občania SR potrebujú pre vstup na územie Sudánu cestovný pas a platné víza. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Sudánu. 

V cestovnom pase nesmie byť udelené izraelské vízum

Občania SR môžu požiadať o udelenie víza veľvyslanectve Sudánu vo Viedni. Žiadateľ musí predložiť na veľvyslanectve potvrdenie o rezervácii ubytovania a spiatočnú letenku. 

V prípade obchodnej cesty je potrebné preložiť list pozývajúcej organizácie s cieľom pobytu, jeho predpokladanou dĺžkou a finančným zabezpečením. Kópia zoznamu iných kontaktov v Sudáne sa odporúča predložiť. Doba na vybavenie víz je zvyčajne 14 dní. V mimoriadnych prípadoch (pri obchodných cestách) je možné požiadať o vízum na veľvyslanectve Sudánu v Káhire. 

Medzinárodný očkovací preukaz sa nevyžaduje. Môže sa stať, že pohraničné orgány budú vyžadovať od návštevníka potvrdenie, že nie je nositeľom vírusu HIV, alebo vírusu Ebola. 

V žiadnom prípade sa neodporúča cestovať do Sudánu bez platného víza. Získať vízum na letisku po prílete nie je možné a väčšina leteckých spoločností neprevezme na palubu cestujúceho bez víz. V súčasnosti sa nevyžaduje žiadna deklarácia o výške dovážaných valút, ani pri odchode z krajiny.

COVID-19
Aktualizované 17.01.2023
Publikované 16.06.2022

Upozorňujeme, že pre Sudán platí cestovné odporúčanie stupeň 4: opustiť krajinu

Podmienky vstupu do krajiny 

Pravidlá pre vstup do Sudánu v súvislosti s COVID-19 boli zrušené. Na vstup do krajiny sa nevyžaduje splnenie žiadnych epidemiických podmienok.

Požiadavky na vstup do Sudánu sú rovnaké pre všetkých cestujúcich bez ohľadu na stav očkovania proti COVID-19.

Pred cestou si však preverte podmienky u prepravnej spoločnosti.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie medzi mestami v Sudáne je povolené.

 

Opatrenia v krajine

V meste Port Sudán je od 16. augusta 2020 vyhlásený stav núdze kvôli ozbrojeným konfliktom medzi tamojšími kmeňmi. Bankomaty v Sudáne neprijímajú zahraničné kreditné karty a nie sú akceptované ani v miestnych obchodoch. 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

V krajine neodporúčame používať platobné karty. Pomerne akceptovaným je americký dolár, s výnimkou vidieckych oblastí. Odporúčame preto, aby ste pri sebe mali hotovosť. Existuje malá alebo žiadna formálna infraštruktúra cestovného ruchu. Záchranná pomoc a následná vhodná lekárska asistencia sú často obmedzené alebo nedostatočné.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

V súčasnosti sa nevyžaduje žiadna deklarácia o výške dovážaných valút, ani pri odchode z krajiny. Do Sudánu je prísne zakázaný dovoz alkoholu, pornografických časopisov a nosičov, zbraní a drog. Taktiež konzumácia drog sa prísne trestá. Je zakázané dovážať rádioamatérske výrobky (prijímače a vysielače). 

Videokamery, fotoaparáty, počítače a niektoré ďalšie elektrické prístroje sa môžu doviezť avšak je na ne uvalený dočasný colný režim, pričom je možné požadovať zloženie kaucie, ktorá je pri odchode z krajiny vrátená. Je zakázaný vývoz slonoviny, archeologických pamiatok, tigrích koží a trofejí chránených zvierat. Toto opatrenie sa netýka suvenírov zakúpených v obchodoch. V Sudáne nie je povinná výmena valút. Miestne devízové predpisy umožňujú nevyužitú sudánsku menu zmeniť naspäť v konvertibilnú menu. Odporúča sa výmena v miestach tomu určených (banky, zmenárne). 

Od turistov sa na hraničných priechodoch nepožaduje preukázanie dostatočných finančných prostriedkov na zabezpečenie pobytu. Pred vstupom je nutné vyplniť colnú deklaráciu s uvedením výšky valút dovážaných do krajiny. Pri odchode je možné vyviezť valuty len do výšky uvedenej na vstupnej deklarácií.

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Sudán nie je krajinou, ktorá je naklonená cestám individuálnych turistov. Protesty prebiehajú po celej krajine. Internetové a telefónne služby zostávajú nespoľahlivé a môžu byť v krátkom čase zablokované alebo pozastavené, môže dôjsť k uzavretiu letísk. Protesty sú pravidelným javom od revolúcie v roku 2019 a ich tempo sa zvyšuje po vojenskom prevzatí moci z 25. októbra 2021. Polícia a iné bezpečnostné sily môžu zasiahnuť s cieľom rozohnať demonštrantov, a to aj s použitím slzotvorného plynu a v niektorých prípadoch ostrej munície, keď sa protesty konajú v blízkosti kľúčových vládnych miest a/alebo obmedzujú slobodu pohybu. MZVaEZ SR neodporúča podnikanie ciest mimo hlavného mesta smerom na juh krajiny. Situácia v južných štátoch je stále nepokojná kvôli ozbrojeným zrážkam medzi vládnymi zložkami a SPLA (Sudánskou ľudovou ozbrojenou armádou). Cesty do štátov Južný Darfour, Severný Kordofan, Kassala, štáty horného toku rieky Níl, Bahr el Ghazal a Equatoria sa absolútne neodporúčajú. Mestá južného Sudánu sú zakázané pre turistov a sú pod kontrolou vládnych vojsk. V prípade cesty do niektorého z týchto štátov sa vyžaduje “Travel permit” a cesta je možná väčšinou len letecky. Travel permit do južných štátov sa vybavuje veľmi zdĺhavo a prakticky sa vydáva len členom diplomatických misií akreditovaných v Sudáne, pracovníkom medzinárodných organizácií a členom nevládnych medzinárodných organizácií. Mimo väčších miest je bezpečnosť slabá. V prípade cesty na juh od línie Nyala – EL Obeid – Kassala sa odporúča zostať v kontakte s veľvyslanectvom SRv Káhire, resp. honorárnym konzulom SR v Chartúme.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Mestská doprava
Taxíky sú k dispozícii v mestských centrách, ale vo všeobecnosti sú nekvalitné. V Chartúme môžete používať online telefonickú službu, ale musíte mať v telefóne miestnu SIM kartu s dátovou službou.

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie Viedeň-Chartúm neexistuje; je vhodné použiť linku z Viedne –Káhira-Chartúm (Egyptair).
 

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Zdravotnícke zariadenia v Chartúme sú dostatočné na bežnú starostlivosť, ale nemocnice nie sú vhodné v prípade vážnejších zdravotných problémov. Mimo hlavného mesta existuje len málo zdravotníckych zariadení, nemocnice a kliniky sú slabo vybavené a záchranné služby sú nedostupné. Lieky sú dostupné len občas. Za všetku zdravotnú starostlivosť poskytovatelia očakávajú platbu v plnej výške v sudánskych librách pred vykonaním liečby. Záchranné služby nie sú prítomné v celej krajine alebo sú nespoľahlivé Nie sú vybavené najmodernejším zdravotníckym vybavením, nie sú vybavené vyškolenými zdravotníkmi. Sudán zažíva prepuknutie cholery a poliovírusu odvodeného z vakcín (cVDPV). Prípady detskej obrny boli hlásené v štátoch: Modrý Níl, Gezira, Červené more, Západný Darfúr a Východný Darfúr. Dôrazne odporúčame doplnkové poistenie, ktoré obsahuje v prípade zdravotných problémov aj lekársku evakuáciu.

Klimatické podmienky

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Sever krajiny má typické horúce púštne počasie, zrážok je minimum, najviac padá na juhu a zvyčajne v období medzi aprílom a októbrom. Teploty sú vysoké (45 °C) v každom mesiaci a kdekoľvek. V januári sú teploty nad 30°C, v noci teploty klesajú na  25°C. Trvanie slnečného svitu je veľmi vysoké v celej krajine, ale najmä v púšti, kde sa môže vyšplhať až na viac ako 4 000 hodín ročne.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Sudán je
1. január
Deň Nezávislosti
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Deň Nezávislosti
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 03.05.2022

Predvoľba krajiny: +249; 
Polícia: 999; 
Rýchla pomoc: 333;
Hasiči: 777
 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky so sídlom v Káhire Lenka Miháliková odovzdala 6. októbra 2022 poverovacie listiny do rúk predsedu prechodnej Zvrchovanej rady Sudánu Abdel-Fattaha Al Burhana.

Prieniky možnej spolupráce Slovenska a Sudánu na bilaterálnej a medzinárodnej úrovni zhodnotili dnes (14. júna) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Sudánskej republiky Kamal Ismaíl.

O možnostiach budúcej spolupráce medzi Slovenskom a Sudánom rokovali dnes (4. apríla) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek a dezignovaný veľvyslanec Sudánskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Mohamed Hussein Hassan Zarouga pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.


Sudán

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Sudan
Oficiálny názov Sudánska republika
Oficiálny anglický názov Republic of the Sudan
Zaužívaný názov Sudán
Miestny názov krajiny Jumhuriyat as-Sudan
Svetadiel Afrika
Hlavné mesto Chartúm
Anglický názov hlavného mesta Khartoum
Miestny názov hlavného mesta Al-Khurtum
Názov meny Sudánska libra
Medzinárodná skratka meny SDG
Telefónna predvoľba +249
Úradné jazyky arabský
Časové pásmo +0100
Internetová doména .sd
Medzinárodná poznávacia značka SUD
Zem. dĺžka hl. mesta 32.57390
Zem. šírka hl. mesta 15.50383
Vznik štátu 01.01.1956
Štátne zriadenie federácia

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 01.02.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 27.7.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire

3, Adel Hussein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki Káhira
Telefón
+20 233358240
+20 233357544
+20 233376901
Fax
+20 233355810
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+201000060968

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

ONLY FOR SLOVAK CITIZENS IN NEED
​​​​​​​

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Jednou z možností, ako môže Slovensko pomôcť rozvojovým krajinám zlepšovať stav ekonomiky, znižovať chudobu a teda aj rizika nelegálnej migrácie, je podpora budovania ich vlastných kapacít a zručností.

Ekonomické informácie o teritóriu
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 19.9.2023, 208 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 19.9.2023, 208 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 19.9.2023, 208 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Ján Petrus
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Email jan.petrus@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Back To Top