Tadžikistan

  1. Domov
  2. Štáty
  3. Tadžikistan
Vlajka Taddžikistanu

Tadžikistan

Dušanbe - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Odporúčame necestovať do oblasti tadžicko-kirgizských hraníc. Existuje zvýšená pravdepodobnosť opakovaného prepuknutia bojov v týchto oblastiach.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Odporúčame necestovať do oblasti tadžicko-kirgizských hraníc. Existuje zvýšená pravdepodobnosť opakovaného prepuknutia bojov v týchto oblastiach.

Podmienky vstupu
Aktualizované 12.10.2022
Publikované 26.05.2022

Žiadosti o víza na vstup do Tadžikistanu sa od 1. januára 2017 podávajú výhradne elektronicky. V súčasnosti existujú dve možnosti získania víz:

1.)  je potrebné vyplniť formulár žiadosti o víza, kde žiadateľ uvedie svoje údaje, informácie o type a dĺžke plánovaného pobytu, doplní naskenované požadované dokumenty a uhradí spracovateľský poplatok. 

Vo formulári je tiež potrebné uviesť miesto, kde si žiadateľ vyzdvihne svoje víza, na výber sú zastupiteľské úrady Tadžikistanu (najbližší zastupiteľský úrad Tadžikistanu pre občanov SR sa nachádza vo Viedni), prípadne je taktiež možné vyzdvihnúť si víza na medzinárodnom letisku v Dušanbe, túto informáciu je však potrebné zaznačiť v elektronickom formulári. 

Pri vyhodnocovaní žiadosti môže byť žiadateľ vyzvaný zastupiteľským úradom Tadžikistanu na ďalšie procesné kroky (napr. doplnenie dokumentov, osobný pohovor). Víza sa udeľujú formou vlepenia nálepky do pasu podľa uvedeného miesta vyzdvihnutia víz v elektronickom formulári. Víza môžu byť udelené na maximálnu dĺžku pobytu 45 dní a je možné ich využiť v maximálnom časovom rozpätí 90 dní.

2. Druhou možnosťou je požiadať o elektronické víza. V tomto systéme je možné požiadať o jednorazové víza s dĺžkou pobytu do 45 dní v závislosti od zvoleného typu víz. 

Po vyplnení formulára, naskenovaní sprievodných dokumentov a zaplatení poplatku sú víza zasielané žiadateľovi elektronicky, to znamená, že nie sú vlepované do pasu vo forme nálepky. Platnosť cestovného pasu musí byť o minimálne 6 mesiacov dlhšia ako je koniec platnosti elektronických víz. Údaje uvedené vo formulári elektronických víz sú kontrolované na vstupe do krajiny, pri uvedení nesprávnych údajov sú elektronické víza neplatné a vstup do krajiny bude zamietnutý. Elektronické víza je potrebné mať pri sebe počas celého pobytu, odporúča sa mať pri sebe vytlačenú kópiu a taktiež uchované víza v elektronickej forme (v PC, telefóne alebo tablete). Platnosť elektronických víz nie je možné predĺžiť.

Gorno Badakhshan
Na vstup do autonómnej oblasti Gorno Badakhshan (GBAO), ktorá sa nachádza na východe Tadžikistanu a z väčšej časti pokrýva pohorie Pamír, je potrebné samostatné povolenie tadžických úradov. Zámer navštíviť túto oblasť je potrebné uviesť v elektronických formulároch pri podávaní žiadostí o víza. Vstup do Gorno Badashkan sa udeľuje zvlášť a je aj zvlášť spoplatňovaný.

Pre doplňujúce informácie o získaní víz a povolenia kontaktujte konzulárne oddelenie veľvyslanectva Tadžikistanu vo Viedni.
 

Veľvyslanectvo Tadžickej republiky vo Viedni

Address: Hutweidengasse 47/1, 1190, Vienna
Tel: (+43 / 1) 409 82 66
Fax: (+43 / 1) 409 82 66 14
E-mail: tajembvienna@mfa.tj
Consular section: consular@tajikembassy.at

Cestovanie s deťmi
Publikované 26.05.2022

V prípade cestovania maloletého dieťaťa v sprievode inej osoby sa vyžaduje notársky overený súhlas (splnomocnenie) oboch rodičov s cestou maloletého dieťaťa v sprievode inej osoby. V dokumente je potrebné uviesť osobné údaje sprevádzajúcej osoby - meno, priezvisko, dátum narodenia, číslo cestovného dokladu ako aj rovnaké údaje o oboch rodičoch. Dokument by mal byť oficiálne preložený do anglického alebo ruského jazyka. Odporúča sa mať pri sebe aj overenú kópiu rodného listu preloženú do anglického alebo ruského jazyka.

V prípade cestovania maloletého dieťaťa v sprievode len jedného z rodičov sa vyžaduje notársky overený súhlas (splnomocnenie) druhého rodiča s cestou maloletého dieťaťa v sprievode jedného rodiča. V prípade, že manželstvo bolo rozvedené, je potrebná aj overená kópia rozvodového rozsudku a rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov, ktorá by mala byť oficiálne preložená do anglického alebo ruského jazyka. Taktiež sa odporúča mať pri sebe aj overenú kópiu rodného listu preloženú do anglického alebo ruského jazyka.

Ani pri jednom z dokumentov sa nevyžaduje vyššie overenie uvedených dokumentov.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 14.6 kB, 13.6.2022, 559 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 14.3 kB, 13.6.2022, 585 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 12.10.2022
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Je nutné predložiť negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín, alebo sa podrobiť PCR testu na hranici. V prípade pozitívneho výsledku je cestujúci umiestnený do 14-dňovej karantény. Negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín, je nutné predložiť aj pri odlete z Tadžikistanu.

Výnimky pre očkovaných nie sú uplatňované.

Výnimky pre osoby po prekonaní COVID-19 nie sú uplatňované.

Karanténa po príchode sa neuplatňuje.

Registrácia je povinná. Za cestujúceho vykoná registráciu bezplatne hotel (odporúčame požiadať o potvrdenie).
V prípade ubytovania sa v súkromnom ubytovacom zariadení, do 3 dní od prekročenia hraníc Tadžikistanu je nutné nahlásiť sa na miestnom oddelení polície (tzv. OVIR).

Pri pobyte v Tadžikistane s turistickým vízom registrácia nie je nutná.

Nutnosť registrácie sa netýka stanovania v horských oblastiach.

Možnosť e-registrácie neexistuje.

Testovacie miesta na COVID-19

 

Cestovanie v rámci krajiny

Vnútroštátna osobná, letecká, železničná a cestná doprava fungujú bez obmedzení.

Pozemná hranica s Uzbekistanom funguje v normálnom režime.

Pozemná hranica s Kirgizskom je otvorená len pre cargo.

 

Opatrenia v krajine

Prístup k službám je možný pre všetky osoby (očkovaných, neočkovaných, testovaných, netestovaných).

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Tadžikistan je
8. marec
Medzinárodný deň žien
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
8. marec streda Medzinárodný deň žien
21. marec utorok Navruz - perzský nový rok
1. máj pondelok Deň práce
9. máj utorok Deň víťazstva
27. jún utorok Deň národnej jednoty
9. september sobota Deň nezávislosti
25. december pondelok Deň Ústavy
Dôležité telefónne čísla
Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek rokoval 20. apríla 2018 v rámci bilaterálnych politických konzultácii s námestníkom ministra zahraničných vecí Tadžickej republiky Muzaffarom Huseinzodom. Aktuálne stretnutie nadviazalo na aktívny dialóg medzi oboma krajinami. Súčasťou agendy boli otázky stavu a rozvoja bilaterálnych vzťahov, vrátane obchodnej výmeny a investícií, energetickej politiky, oblasti vzdelávania, perspektív rozvoja cestovného ruchu. Partneri si vymenili pohľady na vývoj v Strednej Ázii, vzťahy s EÚ, bezpečnostnú situáciu v regióne Strednej Ázie a spoluprácu v multilaterálnych medzinárodných organizáciách.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek rokoval 27. februára 2018 so zástupcom ministra zahraničných vecí Tadžickej republiky Muzaffarom Huseinzodom.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek navštívil dnes (4. novembra 2016) Tadžikistan, kde uskutočnil medziministerské konzultácie s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Tadžikistanu Muzafarom Husejnzodom. Bilaterálne tiež rokoval s námestníčkou Ministerstva ekonomického rozvoja a obchodu Tadžikistanu Džabarzodou Gulru. ​Medziministerské konzultácie sa uskutočnili na základe dohody o spolupráci medzi rezortmi zahraničia oboch krajín.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal dnes (26. októbra) veľvyslanca Tadžickej republiky so sídlom vo Viedni Ismatulla Nasredinova. Partneri potvrdili záujem o zintenzívnenie politického dialógu a využívania mechanizmu medziministerských konzultácií.

O úlohe aktivizovať slovensko-tadžické kontakty dnes (29. septembra 2015) hovoril štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Igor Slobodník a veľvyslanec Tadžickej republiky so sídlom vo Viedni Ismatull Nasredinov.


Tadžikistan

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Tajikistan
Oficiálny názov Tadžická republika
Oficiálny anglický názov Republic of Tajikistan
Zaužívaný názov Tadžikistan
Miestny názov krajiny Jumhurii Tojikiston
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Dušanbe
Anglický názov hlavného mesta Dushanbe
Miestny názov hlavného mesta Душанбе
Názov meny somoni
Medzinárodná skratka meny TJS
Telefónna predvoľba +992
Úradné jazyky tadžický, ruský
Časové pásmo +0400
Internetová doména .tj
Medzinárodná poznávacia značka TJK
Zem. dĺžka hl. mesta 68.78636
Zem. šírka hl. mesta 38.57627
Vznik štátu 09.11.1991
Štátne zriadenie Prezidentská republika

Webová stránka ministerstva

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan

Uznanie Slovenskej republiky 04.02.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 04.02.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 04.02.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente

ul. Kičik Bešjogoč 38, 100070 Taškent
Telefón
+998 781206852 ( sekretariát/konzulárne oddelenie )
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+998909726509

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 26.05.2022
Dátum Popis
05/2019 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v Tadžikistane v pozícii predsedajúceho Organizácii bezpečnosti a spolupráce v Európe
04/2019 Pracovná návšteva námestníka ministra zahraničných vecí Tadžikistanu Muzzafara Huseinzoda na Slovensku
11/2016 Pracovná návšteva štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí SR Lukáša Parízeka v Tadžikistane
08/2007 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša v Tadžikistane

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Tadžikistan - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 227.8 kB, 18.10.2022, 95 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Tadžikistan - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 227.8 kB, 18.10.2022, 95 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Tadžikistan - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 227.8 kB, 18.10.2022, 95 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top