1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

V rámci prebiehajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke otvorili 3.júna veľvyslanci Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska spoločnú výstavu ilustrácií detských kníh v spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a verejnou knižnicou v Káhire.

Prestížna milánska Akadémia kostýmu a módy v pondelok 5. júna 2023 spúšťa módny rezidenčný program pre mladých tvorcov z krajín Vyšehradskej štvorky, ktorého cieľom je vytvárať nové príležitosti pre ich tvorbu a ďalšiu kariéru. Slovensko bude zastupovať módny dizajnér Martin Hrča. Výber uchádzačov programu, ktorý sa bude realizovať v mesiacoch jún a júl, uskutočnila priamo Akadémia kostýmu a módy.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Taliansku Karla Wursterová navštívila 31. mája 2023 príslušníkov slovenského Hasičského a záchranného zboru, ktorí v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska pomáhajú zmierňovať následky ničivých povodní. Ocenila prácu, obetu, angažovanosť a úsilie celého tímu pod vedením plukovníka Dušana Timka.

V sobotu 27. mája 2023 sa v berlínskej ufaFabrik na festivale Babylon Europa predstavil slovenský slam-poetrista Tomáš Šrámek.

Každoročný festival Združenia európskych kultúrnych inštitútov vo Viedni EUNIC Austria sa tento rok uskutočňuje v dňoch 12. – 27. mája pod názvom „Obežné dráhy nebeských sfér“. Slovenský inštitút vo Viedni je opäť - už tradične - súčasťou toho podujatia, tentoraz spolu s Poľským inštitútom.

Rím si pripomenul 105. výročie odovzdania vojenskej zástavy československých légií do rúk Milana Rastislava Štefánika. Týmto aktom vtedajšieho predsedu vlády Vittoria Emanuela Orlanda Talianske kráľovstvo 24. mája 1918 de facto uznalo rodiace sa Československo.

Zastupiteľský úrad SR v Bangkoku v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Thajska usporiadal 18. mája 2023 slávnostný koncert k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky a nadviazaniu diplomatických stykov medzi Slovenskou republikou a Thajskom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bukurešti úspešne participovalo pri organizácii 27. ročníka Európskeho filmového festivalu, ktorý sa konal od 9. do 23. mája 2023 vo viacerých mestách v Rumunsku.

Pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Japonsku bola 19. mája 2023 v Niigate slávnostne otvorená unikátna medzinárodná výstava ľudového umenia pod názvom „Stories Drawn in Thread: Embroidery, Illustration, and Fashion“.

Ďalší z tradičných poludňajších koncertov na Slovenskom inštitúte vo Viedni sa uskutočnil 16. mája 2023. Slovensko-americká klaviristka Eva Virsik je laureátkou celého radu klavírnych súťaží.

Z iniciatívy Slováka Emila Keblúška, bývalého česko-slovenského veľvyslanca na Cypre, sa 16. mája 1989 konalo prvé stretnutie zástupcov grécko-cyperských a turecko-cyperských politických strán ako príspevok k hľadaniu riešenia cyperského problému.

Literárny víkend začal v piatok 12. mája 2023 autorským čítaním úryvkov z kníh slovenských spisovateľov Jany Beňovej a Mareka Vadasa v rámci Slovenského literárneho večera v Paríži, ktorý vznikol vďaka iniciatíve Lektorátu slovenského jazyka na INALCO v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži, Slovenským literárnym centrom a francúzskym vydavateľstvom Le Ver à Soie. Počas literárneho večera zazneli úryvky z diel autorov v podaní slovensko-francúzskej herečky Jany Bittnerovej a francúzskej herečky Isabelle Loisy.

V sobotu 13. mája 2023 sa uskutočnila vernisáž kolektívnej fotografickej výstavy Visages d'Europe pred parížskou radnicou Hôtel de Ville, ktorú zastrešuje sieť Európskych kultúrnych inštitútov (EUNIC), a na ktorej vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži reprezentuje Slovensko mladá umelkyňa Kvet Nguyen.

Europe Village je najväčšie profilové podujatie, ktoré prezentuje rozmanitosť európskej kultúry prostredníctvom množstva umeleckých, kulinárskych a technologických zážitkov pre verejnosť.

Štátny minister zahraničných vecí Japonska Kenji Yamada odovzdal 15. mája 2023 na slávnostnom zhromaždení v Tokiu koncertnému majstrovi Ľudovítovi Kantovi vysoké japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka, ktoré mu udelil japonský cisár Naruhito za jeho mimoriadne zásluhy pri prehlbovaní priateľských vzťahov medzi Japonskom a Slovenskom.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sa 14. mája 2023 v Tel Avive uskutočnilo premietanie slovenského dokumentárneho filmu Sloboda pod nákladom.

V sobotu 13. mája 2023 sa Slovenský inštitút vo Varšave aktívne zapojil do projektu Noc múzeí, ktorý sa v hlavnom meste Poľskej republiky každoročne teší veľkému záujmu miestnych obyvateľov, ako aj zahraničných turistov.

Popredný slovenský huslista Henrich Tatar s manželkou a pianistkou Junko Kinoshita vystúpili 12. mája 2023 v Tokiu v koncertnej sále Hachioji pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Účastníci vernisáže výstavy významného slovenského výtvarníka a sochára Mareka Ormandíka mali možnosť 9. mája 2023 zažiť na Slovenskom inštitúte vo Viedni vynikajúci kultúrny zážitok a pozrieť si výber (nielen) z jeho figurálnej maľby v rámci projektu „BOUQUET“. Kurátorsky ho prítomným divákom predstavil sám autor.

V juhopoľskom Cieszyne bol v stredu 3. mája 2023 záverečným filmovým blokom ukončený 25. ročník medzinárodnej filmovej prehliadky Kino na hranici. Podujatie každoročne predstavuje rozsiahlu ponuku aktuálnej poľskej, slovenskej i českej filmovej tvorby ako aj retrospektívy významných režisérov a hercov stredoeurópskych krajín.

Výsledkom kreatívneho prepojenia dvoch významných hudobníkov a pedagógov, slovenského violončelistu Jozefa Luptáka a talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho, bol koncert študentov master classu v rámci už etablovaného talianskeho hudobného festivalu CONCERTANDO.

V stredu 26. apríla 2023 sa na Zastupiteľskom úrade SR vo Washingtone vo večerných hodinách uskutočnil hudobný koncert ukrajinskej skupiny - dua „Gerdan“ so slovenskými koreňmi.

Počas víkendu 14. až 16. apríla 2023 sa v Nice konal medzinárodný veľtrh umenia NICE ART EXPO.

V dňoch 19.-21. apríla 2023 sa na pôde Filologickej fakulty Univerzity v Belehrade uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Slovakistika v súvislostiach: tradícia a perspektívy, usporiadaná pri príležitosti 70. výročia univerzitnej slovakistiky v Srbsku a 25. výročia pôsobenia Lektorátu slovenského jazyka a kultúry na Univerzite v Belehrade.

V priestoroch Fakulty archeológie Varšavskej univerzity sa 24. apríla 2023 uskutočnila prezentácia spoločného slovensko-poľského archeologického projektu v Egypte.

V nedeľu 23. apríla 2023 sa v berlínskom kine ZOO Palast uskutočnilo premietanie filmu Terezy Nvotovej Svetlonoc/Nightsiren. Premietanie bolo súčasťou programu festivalu Fantasy Filmfestival, ktorý mediálne podporil aj Slovenský inštitút v Berlíne. Snímka o súčasnej slovenskej obci, mágii lesa a o až príliš jednoduchom spôsobe odsúdenia ženy za čarodejníctvo oslovila festivalové publikum nielen témou, ale najmä dobre vystavaným príbehom a vynikajúcim filmovým tvarom. Kinosála ZOO Palast bola v Berlíne vypredaná.

Na oficiálnej ceremónii 22. apríla 2023 sa zúčastnili predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, veľvyslanec Slovenskej republiky v Kazachstane Róbert Kirnág, námestník ministra zahraničných vecí Kazachstanu Roman Vasilenko, predseda Výboru pre medzinárodné záležitosti, obranu a bezpečnosť Mažilisu Parlamentu Kazachstanu Aiguľ Kuspanová, poslanec Mažilisu Parlamentu Kazachstanu Sergej Ponomarev a honorárna konzulka SR v Almaty Guľmira Tolganbajevová.

Pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky sa v piatok 21. apríla 2023 v Mestskej galérii v Pireu konal koncert skupiny Bratislava Guitar Quartet a výstava Czech/Slovak Moments

V galérii Slovenského inštitútu vo Varšave sa 20. apríla 2023 uskutočnila vernisáž výstavy pod názvom Fenomén drôt.

Slovenský výtvarník s nemeckými koreňmi Igor Faško striedavo žije a tvorí v Berlíne a v Banskej Bystrici. Vernisáž jeho diel s názvom Flow of Life v kurátorskom zastrešení Lujzy Kotočovej sa v priestoroch Slovenského inštitútu a Zastupiteľského úradu SR v Berlíne uskutočnila 20. apríla.

Na pôde Veľvyslanectva SR v Helsinkách sa 18. apríla 2023 konalo stretnutie veľvyslankyne Slavomíry Mašurovej s editorom a autorom knihy „100 inovácií z Fínska“ Ilkkom Taipaleom a jeho manželkou Vappu Taipaleovou, ktorá sa tiež podieľala na tvorbe knihy.

Výhercovia vedomostnej súťaže z oblasti biológie z gymnázií z Vrbového a Trenčína sa od 20. marca do 20. apríla 2023 zúčastnili na prírodovedeckom stredoškolskom projekte BARS2 v dôležitých japonských paleontologických náleziskách v prefektúrach Fukuj a Išikawa.

Významný japonský slovakista profesor Susumu Nagayo v rámci stretnutia na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Tokiu 18. apríla 2023 prezentoval svoju knihu Československé légie a Japonsko 1918-1920.

O tom, že tradičné „Lunchkoncerty“ Slovenského inštitútu vo Viedni sú úspešným a osvedčeným konceptom svedčí aj vysoká návštevnosť poludňajšieho koncertu klarinetového ansámblu Aurum Quartet, ktorý sa uskutočnil 18. apríla 2023.

Veľvyslanec Branislav Pavlovič odovzdal v utorok 18. apríla 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Litvy Gítanasa Nausédu. Oficiálne sa tak ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Litovskej republike.

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách zorganizovalo 14. apríla 2023 3. ročník spoločného stretnutia so slovenskými študentmi a učiteľmi pôsobiacimi vo Fínsku. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 20 študentov a učiteľov z Helsinskej univerzity, Univerzity aplikovaných vied Haaga-Helia, Aalto Univerzity v Helsinkách a Univerzity v Jyväskylä.

Slam poetry je improvizované recitovanie vlastných textov v časovom limite. Tomáš Šrámek alias Bedña, ktorý má v tejto disciplíne na konte aj majstrovský titul, sa v Berlíne predstavil v dňoch 12. až 16. apríla 2023 v angličtine.

Dagmar Havlová Veškrnová, Michal David a Peter Nagy boli hlavnými hviezdami 2. ročníka Česko-Slovenského benefičného plesu na Tenerife.

V rámci nástupných stretnutí 14. apríla 2023 rokoval veľvyslanec Slovenskej republiky Róbert Maxián s predsedom vlády Bhutánu Dr. Lotay Tshering a ministrom zahraničných vecí a obchodu Bhutánu Dr. Tandi Dorjim.

Svoje brány otvoril 13. apríla 2023 medzinárodný veľtrh mestského umenia Urban Art Fair, ktorý sa od roku 2016 pravidelne koná v srdci Paríža, v galerijnej štvrti Marais.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Fedor Rosocha spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry Srbskej republiky Miodragom Ivanovićom a predsedom obce Aleksandrovac Mirkom Mihajlovićom pred Múzeom vinárstva a vinohradníctva v Aleksandrovci v utorok 4. apríla 2023 slávnostne odhalili pamätník venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Pri príležitosti blížiacich sa veľkonočných sviatkov pripravil v stredu 5. apríla 2023 Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji vo svojich priestoroch už tradične kreatívno-dekoratívne dopoludnie.

Výstava, zameraná na popularizáciu tradícií a prezentáciu slovenských krojov a kultúrneho dedičstva jednotlivých regiónov, sa uskutočnila na Slovenskom inštitúte vo Viedni 4. apríla 2023.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 30. marca 2023 uskutočnilo podujatie venované 35. výročiu Sviečkovej manifestácie.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Malawijskej republike Vladimír Grácz odovzdal 30. marca 2023 poverovacie listiny prezidentovi republiky Lazarusovi Chakwerovi.

Veľvyslanec SR na Kube Milan Zachar 29. marca 2023 odovzdal kópie poverovacích listín do rúk štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí Kuby Anayansi Rodríguez Camejo.

V berlínskom Múzeu remesiel (Kunstgewerbemuseum) sa v piatok 24. marca 2023 uskutočnila vernisáž výstavy s názvom Retrotopia – dizajn socialistického priestoru. Ide o prezentáciu dizajnu zo 17 galérií, múzeí a centier dizajnu z 10 krajín post socialistického bloku. Slovensko sa predstavuje samostatnou kójou zo zbierok Slovenského centra dizajnu a Slovenskej národnej galérie. Prezentáciu podporil Slovenský inštitút v Berlíne.

Vo štvrtok 23. marca sa v Šanghaji uskutočnila slávnostná recepcia pri príležitosti dvoch významných míľnikov - 30. výročia samostatnosti Slovenskej republiky a 130. výročia narodenia slovenského rodáka a mimoriadne uznávaného architekta v Šanghaji - Ladislava Hudeca.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách sa pod značkou Good Idea Slovakia zúčastnilo 18. marca 2023 na podujatí Tastes of Francophonie (prekl.: Chute frankofónie), ktoré každoročne organizuje Francúzsky kultúrny inštitút vo Fínsku pri príležitosti konania mesiaca frankofónie. Slovenské veľvyslanectvo vo svojom stánku ponúklo tradičné slovenské syrové výrobky, kysnutý makový a orechový závin aj s ochutnávkou slovenských destilátov. Okrem tradičných pochúťok predstavilo veľvyslanectvo návštevníkom podujatia rôzne turistické destinácie na Slovensku.

Veľvyslanec Branislav Pavlovič odovzdal v utorok 21. marca 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Lotyšska Egilsa Levitsa. Oficiálne sa tak ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Lotyšskej republike.

Slovenský inštitút v Ríme v spolupráci s Lektorátom slovenského jazyky rímskej univerzity La Sapienza a Slovenským literárnym centrom pripravil 20. marca 2023 stretnutie so spisovateľkou Katarínou Kucbelovou.

Slovenská republika darovala Egyptu vyše 285-tisíc dávok bivalentnej vakcíny Comirnaty Original/Omicron prostredníctvom mechanizmu COVAX/GAVI.

Prezident Fínskej republiky Sauli Niinisto udelil veľvyslancovi SR v Portugalsku Tiborovi Králikovi vysoké štátne vyznamenanie „Rad fínskeho leva 1. triedy“ za významné zásluhy v rozvoji fínsko-slovenských dvojstranných vzťahov počas jeho pôsobenia vo funkcii veľvyslanca SR vo Fínsku v rokoch 2014 - 2018.

Marec je v Berlíne silne previazaný s európskym mesiacom fotografie a pri tejto príležitosti pripravil Slovenský inštitút výstavu fotografií Andreja Reisera. V kurátorskom zastrešení Mariána Pauera predstavuje výstava s názvom „Ja, Andrej Reiser – Pražský album 2014 – 2022“ autorove diela, ktoré verejnosť ešte nikdy nikde nemala možnosť vidieť.

Uvedením filmu Viktora Kubala Zbojník Jurko vo štvrtok 16. marca 2023 v Slovenskom inštitúte vo Varšave pokračovala tohtoročná časť dlhodobej prehliadky slovenských filmov.

V stredu 15. marca 2023 bola v priestoroch Inštitútu západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity (VU) sprístupnená výstava fotografií Petra Kováčika pod názvom Neustále objavujem.

V súvislosti s pripravovaným dokumentárnym 5-dielnym seriálom o slovenskom rodákovi, architektovi Ladislavovi Hudecovi navštívila 10. marca 2023 režisérka čínskeho televízneho kanálu Chen Generálny konzulát SR v Šanghaji.

V sugestívnych výstavných priestoroch Nadácie Morra Greco v Neapole bola vo štvrtok 9. marca 2023 za účasti riaditeľa Slovenského inštitútu v Ríme Petra Feranca a významných predstaviteľov slovenskej a talianskej výtvarníckej obce otvorená výstava „Blind Spot“ slovenských výtvarníkov Petry Feriancovej a Jaroslava Kyšu.

Na zložitú problematiku Európskej únie týkajúcej sa sankcionovania korupcie v tretích krajinách bol 9. marca 2023 zameraný pracovný rozhovor veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu s koordinátorom medzinárodnej sankčnej politiky Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielska Manuelom Aceretom.

Vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei Bruno Hromý vo štvrtok (9. marca 2023) navštívil Národnú taiwanskú univerzitu v Taipei, aby študentom priblížil 30 rokov moderného Slovenska.

1 / 80