1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

V utorok 26. marca 2024 odovzdal veľvyslanec Slovenskej republiky Tomáš Felix v Abuji kabinetný list predsedovi Komisie ECOWAS Omarovi Alieu Tourayovi, ktorým oficiálne potvrdil akreditáciu pri najvýznamnejšej regionálnej organizácii v západnej Afrike ECOWAS (Economic Community of West African States - Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov).

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 13. februára 2024 v Accre poverovacie listiny do rúk prezidenta Ghanskej republiky Nana Addo Dankwa Akufo-Addovi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 8. februára 2024 v Dakare poverovacie listiny do rúk prezidenta Senegalskej republiky Macky Salla.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 20. októbra 2023 v Lomé poverovacie listiny do rúk prezidenta Togskej republiky Faure Gnassingbého.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 3. októbra 2023 recepciu ku Dňu Ústavy v priestoroch hotela Abuja Continental.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na prebiehajúci vojenský prevrat v Gabone a prevzatie moci ozbrojenými zložkami neodporúča občanom SR cestovať do krajiny.

Prezident Beninskej republiky Patrice Talon prijal 13. júla 2023 v Cotonou poverovacie listiny od Tomáša Felixa, veľvyslanca Slovenskej republiky so sídlom v Abuji.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 14. februára 2023 v N’Djamena (Čad) poverovacie listiny prezidentovi Čadskej republiky Mahamat Idriss Deby Itnovi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 24. novembra 2022 v Bamaku (Mali) poverovacie listiny hlave štátu, plukovníkovi Assimi Goïtovi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal v piatok 30. septembra 2022 v Conakry poverovacie listiny do rúk prezidenta Guinejskej republiky plk. Mamadi Doumbouya.

27.05.2022

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal v utorok 24. mája 2022 v Monrovii poverovacie listiny do rúk prezidenta Libérijskej republiky Georga Manneh Weah.

Veľvyslanec SR so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 23. februára 2022 v Yaoundé kópie poverovacích listín ministrovi vonkajších vzťahov Kamerunskej republiky Mbellovi Mbellovi.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Abuji Tomáš Felix sa pri príležitosti Dňa Zeme 2021 zúčastnil propagačnej a výchovnej aktivity pod hlavičkou predsedníckej krajiny V4 Poľska spoločne s veľvyslancami Českej republiky, Maďarska, Poľska. Tzv. V4 Zelený koridor V4: Green Corridor / Trees 4 Peace - pás novovysadených stromčekov bude vysadený v dĺžke 300 metrov v štvrti Maitama.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Abuji odovzdal 25. marca 2021 poverovacie listiny prezidentovi Nigérijskej federatívnej republiky Muhammadu Buharimu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúce riziko teroristických útokov na kľúčové objekty národnej infraštruktúry a objekty osobitného významu, ako sú ropné rafinérie, priemyselné centrá, banky, vládne zariadenia, obchodné domy, hotely a pod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji informuje slovenskú podnikateľskú verejnosť, že v poslednom období rozvinuli svoje aktivity niektoré spoločnosti v západnej Afrike, ktoré zneužívajú pandémiu Covid-19.

V súvislosti s prípadmi podvodných ponúk z krajín západnej a strednej Afriky, odporúčame slovenským podnikateľským subjektom zvýšenú opatrnosť.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (5. júna 2020) predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského. Spoločne diskutovali o otázkach ďalšieho budovania a rozvoja vzťahov Slovenskej republiky so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

​Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji v spolupráci s miestnou nadáciou Livebridge Foundation darovalo znevýhodneným osobám žijúcim v komunite Ruga pri Abuji potravinový dar v rámci zmierňovania následkov ochorenia Covid-19 (na fotografiách 1 a 2).

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, ktorí plánujú cestovať do Pobrežia Slonoviny, aby sa vyhýbali pobytom v oblastiach vzdialených 40 km od severnej hranice s Mali a Burkinou Faso...

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom necestovať do severných oblastí Nigeru.

1 / 4