1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Aktualizované 23.06.2022
Publikované 12.05.2022

Pri plánovaných cestách do Turecka osobným automobilom, motocyklom, alebo iným cestným dopravným prostriedkom sú požadované pri vstupe do krajiny nasledovné dokumenty:

  • cestovný doklad,
  • medzinárodný vodičský preukaz,
  • medzinárodná zelená karta (poistenie vrátane Turecka),
  • technický preukaz motorového prostriedku (preukazujúci vlastníka vozidla).

 

Ak vozidlo vlastní druhá osoba, vodič musí mať notársky overené splnomocnenie od majiteľa vozidla povoľujúce prevádzku vozidla s prekladom do tureckého alebo svetového jazyka. Každé vozidlo prechádzajúce cez hraničný priechod musí byť zaregistrované pri vstupe na turecké územie (či už priamo v cestovnom doklade alebo na osobitnom doklade) a rovnako aj pri odchode z Turecka.

V opačnom prípade vozidlu nie je dovolené vstúpiť na územie krajiny resp. ho opustiť.

Ceny pohonných hmôt v Turecku z dôvodu inflácie sa často menia, preto odporúčame ceny kontrolovať pred príjazdom do Turecka alebo počas pobytu. Rovnako ako na Slovensku, ceny pohonných hmôt sú uvedené na každej čerpacej stanici na veľkej informačnej cenovej tabuli.

 

Maximálne povolené rýchlosti vozidiel v cestnej premávke:

Obec/mesto– 50km/h
Mimo obce/mesta – osobné vozidlá, motocykle, nákladné vozidlá do 3,5 T
Diaľnica - 120km/h
Rýchlostná cesta (2 pruhy) - 110km/h
Rýchlostná cesta (1 pruh) - 90km/h

 

Pri použití vlastného alebo prenajatého vozidla odporúčame obozretnosť, zvlášť na križovatkách a v jazde v premávke väčších miest. Miestni vodiči často nepoužívajú svetelné znamenia o zmene smeru jazdy, resp. jazdných pruhov (treba predvídať, čo vodič pred vami alebo vedľa vás spraví), do kruhových objazdov vchádzajú napriek dopravnému značeniu naopak (skôr ide auto čo do kruhového objazdu vchádza, nie to, čo sa v ňom nachádza), zvyknú nerešpektovať zákaz odbočenia alebo zákaz vjazdu, rovnako ako zákaz zastavenia alebo státia.  Pri jazde mimo mesta treba brať do úvahy nižší štandard kvality lokálnych cestných komunikácií a možnosť náhodného výskytu rôznych predmetov na nich. Naopak, diaľnice a rýchlostné komunikácie majú vysoký štandard.

 

Spoplatnenie diaľničných úsekov

Prejazdy diaľničných úsekov na území Turecka, ako aj prejazd cez tri bosporské mosty (smerom z Európy do Ázie), niektoré tunely a mosty na území krajiny podliehajú spoplatneniu. Po prekročení hranice Turecka osobným autom je potrebné si zakúpiť predplatnú známku HGS (lepí sa na predné sklo) na pošte (označené PTT), miestach označených karayollari a niektorých benzínových staniciach.

Na rovnakom mieste je možné vložiť a dobiť finančné prostriedky na známku.

Informácie aj k cenám poplatkov je možné nájsť na stránke.

Pri porušení alebo nesplnení povinnosti uhradenia diaľničnej známky je tak možné vykonať maximálne do 15 dní od porušenia povinnosti bez pokuty a uhradiť poplatok, resp. dobiť kredit na ďalšie použitie na poplatky cez elektronické mýtne miesta na stránke https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/#/pages/hgs , alebo https://ivd.gib.gov.tr/  (v časti „Foreign Vehicle Payment“ na hlavnej stránke) alebo na pošte (PTT).

 

Čo v prípade nehody

V prípade nehody je v každom prípade nevyhnutné ihneď kontaktovať políciu, aby vyšetrila príčiny havárie a zistila rozsah škôd (i keď spôsobená škoda môže byť na prvý pohľad zanedbateľná) Trafik Polisi (Dopravná polícia), tel.: 154; Jandarma (Polícia), tel.: 155. Polícii treba podrobne vysvetliť priebeh nehody.

Odporúčame dôkladne preveriť text záznamu o nehode, ktorý účastníci nehody budú podpisovať. Zamerať sa na časť popisujúcu zodpovednosť za škodu, prípadne ďalšie údaje uvádzajúce rýchlosť vozidla a množstvo alkoholu v krvi vodiča. Treba brať do úvahu, že je tradične snaha pri posudzovaní viny za nehodu zvýhodniť domáceho vodiča. Zároveň je potrebné zaistiť, aby sa do príchodu polície s havarovanými vozidlami nehýbalo. Drobné nehody sa niekedy riešia dohodou medzi účastníkmi. Pristúpenie na dohodu je však samozrejme na zvážení majiteľa vozidla.

V prípade, že neovládate cudzí jazyk, odporúčame vyžiadať si tlmočníka. Ak polícia spíše protokol o nehode, dôkladne je treba preveriť text záznamu a nepodpisovať žiadny záznam bez oboznámenia sa s jeho skutočným obsahom. Ak ste nútení podpísať záznam a nerozumiete textu, navyše nechcú odísť bez vášho podpisu, je dobré k záznamu aj po slovensky uviesť, že ste danému textu nerozumeli a podpisujete ho proti vlastnej vôli. Slovenské poisťovne odporúčajú vyplniť aj správu o nehode vyhotovenú vo viacerých jazykoch, ktorá je súčasťou povinnej výbavy vo vozidle. Prvá strana sa vypisuje v slovenčine, na ďalších kópiách sa v rovnakých kolónkach vyplní v inom cudzom jazyku.

Ak existujú pochybnosti, neodporúčame podpísať takýto záznam a vyžiadať si preklad do niektorého svetového jazyka. 

 

Šoférovnie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je zakázané