Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Veľvyslanec položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov, obetí Stalinských represií

Veľvyslanec položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov, obetí Stalinských represií

11.11.2016

Počas svojej pracovnej návštevy v Karagande 10. novembra 2016, kedy bol prostredníctvom Karagandijskej diecézy odovzdaný dar slovenských podnikateľov deťom zo sociálne slabších rodín, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Kazachstane Peter Juza položil v predvečer „Dňa boja za slobodu a demokraciu“, kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom (neďaleko Karagandy).

V Spassku je pochovaných celkom (podľa dobovej evidencie) 5.152 internovaných a vojenských zajatcov, z toho 42 slovenských resp. československých.Tábor v Spasskom bol zrušený v lete 1950. Posledný Slovák, Juraj Krevec (nar. 1904), opustil tábor 08. mája 1947.
Celkovo prešlo táborom 66 160, resp. 66 746 zajatcov a internovaných (najviac - 29 777 Nemcov, potom 22 225 Japoncov, ale tiež 1633 Rakúšanov....a 581 osôb:  Slovákov, Čechov, resp. Čechoslovákov) - počet je rozdielny z dôvodu rozdielností v dostupnej evidencii.

P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom. P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom. P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom. P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom. P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom. P. Juza položil kyticu kvetov k pamätníku Slovákov -obetí stalinských represií v memoriálnom komplexe v Spasskom.