Pobyt cudzinca

Obsah
    Aktualizované 31.05.2023
    Publikované 31.08.2022

    ​​​Prechodný pobyt

    Štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý plánuje na území SR napríklad pracovať, podnikať, študovať, môže byť (po splnení zákonom ustanovených podmienok a na základe predloženej žiadosti) udelený prechodný pobyt.

    Prechodný pobyt môže polícia udeliť na jeden z uvedených účelov:

    1. podnikanie;
    2. zamestnanie alebo sezónne zamestnanie;
    3. štúdium;
    4. osobitné činnosti (lektorská, športová, umelecká a dobrovoľnícka činnosť, činnosť akreditovaného novinára, poskytnutie zdravotnej starostlivosti, stáž a pod.);
    5. výskum a vývoj;
    6. zlúčenie rodiny;
    7. plnenie služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl;
    8. osoba s priznaným postavením Slováka žijúceho v zahraničí;
    9. osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie.

    Povolením na prechodný pobyt je aj modrá karta. 

    Na udelenie prechodného pobytu neexistuje právny nárok.

    O prechodný pobyt treba vždy požiadať osobne, s výnimkou prípadu zlúčenia rodiny, kedy za bezvládneho žiadateľa môže žiadosť podať cudzinec, s ktorým žiada zlúčenie rodiny. Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podáva cudzinec osobne v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý vydal cestovný doklad žiadateľa, alebo v ktorom má žiadateľ bydlisko. Zastupiteľský úrad SR, ktorý žiadosť prijal, vykoná so žiadateľom osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti.

    Prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny po dobu jeho platnosti oprávňuje legálne sa zdržiavať na území Slovenska, cestovať do zahraničia a vracať sa na Slovensko.

    Doklady potrebné k žiadosti o udelenie prechodného pobytu

    1. vyplnený formulár žiadosti
    2. dve rovnaké farebné fotografie (3 x 3,5 cm)
    3. správny poplatok (hodnota závisí od účelu pobytu)
    4. platný cestovný pas
    5. doklad potvrdzujúci účel pobytu
    6. doklad o bezúhonnosti
    7. doklad o ubytovaní
    8. dôkaz o finančnom zabezpečení pobytu.

    Doklady prikladané k žiadosti nesmú byť staršie ako 90 dní. Každý doklad vydaný v zahraničí musí byť overený (napr. apostilačnou doložkou alebo tzv. konzulárnou superlegalizáciou) a musí byť k nemu pripojený oficiálny preklad do slovenského jazyka.

    Po udelení prechodného pobytu musí štátny príslušník tretej krajiny pricestovať na Slovensko do 180 dní. Najneskôr do 3 pracovných dní od vstupu na Slovensko musí ohlásiť cudzineckej polícií začiatok pobytu a do 3 pracovných dní od prevzatia dokladu o pobyte uzatvoriť zdravotné poistenie. Najneskôr do 30 dní od prevzatia dokladu o pobyte je potrebné príslušnému oddeleniu cudzineckej polície predložiť doklad o zdravotnom poistení cudzinca na území Slovenska a lekársky posudok nie starší ako 30 dní potvrdzujúci, že cudzinec netrpí chorobou ohrozujúcou verejné zdravie. 

    Trvalý pobyt

    Trvalý pobyt oprávňuje cudzinca dlhodobo sa zdržiavať na území SR a na cesty do zahraničia a naspäť. Je to stabilnejší typ pobytu, ktorý sa udeľuje cudzincom na dobu dlhšiu ako prechodný pobyt. Cudzinci s trvalým pobytom majú vo väčšine oblastí života zhodné práva a povinnosti ako občania SR (napr. zamestnávanie, zdravotná starostlivosť, sociálne veci, verejný život na regionálnej úrovni). Existujú tri typy trvalého pobytu:

    • trvalý pobyt na päť rokov, 
    • trvalý pobyt na neobmedzený čas, 
    • pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny s priznaným postavením osoby s dlhodobým pobytom Európskej únie. 

    Trvalý pobyt na päť rokov sa najčastejšie udeľuje manželom slovenských občanov. Osoba s trvalým pobytom na päť rokov môže po uplynutí 4 rokov požiadať o trvalý pobyt na neobmedzený čas. Žiadosť o trvalý pobyt na päť rokov sa zvyčajne podáva osobne na úradnom tlačive na zastupiteľskom úrade SR v zahraničí alebo na policajnom útvare na území Slovenska. Žiadosť o trvalý pobyt na neobmedzený čas a žiadosť o dlhodobý pobyt sa podáva osobne na policajnom útvare na území Slovenska.

    Pri podaní žiadosti o trvalý pobyt na päť rokov treba dokladovať najmä:

    1. účel pobytu
    2. bezúhonnosť
    3. finančné zabezpečenie pobytu
    4. zabezpečené ubytovanie.

    Pri podaní žiadosti o trvalý pobyt na neobmedzený čas alebo žiadosti o dlhodobý pobyt sa dokladuje najmä finančné zabezpečenie pobytu a zdravotné poistenie. 

    Finančné zabezpečenie pobytu cudzinec preukáže vo výške dvanásťnásobku životného minima; cudzinec mladší ako 18 rokov preukazuje finančné zabezpečenie v polovičnej výške. Policajný útvar alebo zastupiteľský úrad si môže podľa zákona vyžiadať od cudzinca aj ďalšie doklady.

    Žiadosť o udelenie národného víza (podľa § 15), v súvislosti s podaním žiadosti o povolenie pobytu na oddelení cudzineckej polície v Slovenskej republike, si štátny príslušník tretej krajiny môže podať na teritoriálne príslušnom zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, podľa krajiny vydania cestovného dokladu, alebo ak v danej krajine má povolený pobyt. Žiadateľ o národné vízum k žiadosti predkladá k zdôvodneniu podania žiadosti kompletnú dokumentáciu, podľa jednotlivých účelov pobytu, ktorú plánuje predložiť pri podaní žiadosti  pre udelenie pobytu na teritoriálne príslušnom oddelení cudzineckej polície v SR.

    Žiadosť o udelenie pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny na úradnom tlačive. Pri podaní žiadosti o udelenie pobytu je štátny príslušník tretej krajiny povinný predložiť platný cestovný doklad a všetky náležitosti k žiadosti o udelenie pobytu, inak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie pobytu neprijme. Ak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie prechodného pobytu alebo trvalého pobytu na päť rokov neprijme, poskytne štátnemu príslušníkovi tretej krajiny písomnú informáciu o tom, ktoré doklady musí k žiadosti o udelenie pobytu doložiť, aby sa jeho žiadosť prijala.

    Formulár žiadosti o udelenie povolenia na pobyt (slovenská/anglická verzia)
    PDF 230.1 kB, 31.5.2023, 3287 stiahnutí
    Stiahnuť
    Zoznam dokladov k pobytom
    Word 52.8 kB, 31.5.2023, 4354 stiahnutí
    Stiahnuť

    Migračné informačné centrum

    Bezplatné poradenstvo a služby ohľadne pobytov cudzincov z tretích krajín na Slovensku poskytuje Migračné informačné centrum