1. Domov
  2. Home

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

Belehrad - miestny čas:

Booking appointment

It is necessary to book an appointment to visit the consular section. 

Nasledujúci sviatok je
5. júl
Sviatok svätého Cyrila a Metoda
Veľvyslanectvo je zatvorené

Veľvyslanectvo SR v Belehrade informuje odbornú a podnikateľskú verejnosť o konaní 2. ročníka medzinárodnej výstavy vín „Wine Vision by Open Balkan“, ktorá sa uskutoční 16. - 19. novembra 2023 v Belehrade, Srbsko.

V piatok 26. mája a v sobotu 27. mája 2023 budú v Belehrade prebiehať viaceré masové zhromaždenia, na ktorých sa očakáva veľký počet účastníkov.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....


Study in Slovakia
The National Scholarship Programme of the Slovak Republic supports study/research/teaching/artistic mobility of international students, PhD students, university teachers, researchers and artists at higher education institutions and research organisations. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

The Schengen area is a part of the territory of Europe in which people may travel freely without any border checks at internal borders of Schengen Member States. Citizens from some non-EU countries are required to have a visa when travelling to the Schengen area.

Slovakia is a special country. Even in such a small area, you’ll find everything from natural treasures and historical monuments to rich folk culture and modern entertainment in the busy city streets. Enjoy the beauty and unique atmosphere that Slovakia has to offer.

A qualified, productive and cost-effective labour force, unique geographical location in the heart of Europe, macroeconomic stability and membership in the Eurozone are just some of the factors that enable the successful implementation of investment projects in Slovakia.