Víza

Aktualizované 12.07.2022
Publikované 12.07.2022

Podmienky udeľovania víz Slovenskej republiky

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade vybavuje výkon vízovej a pobytovej agendy s územnou pôsobnosťou pre Srbskú republiku. Úradné hodiny pre stránky sú v pondelok až piatok od 9,00 hod až 12,00 hod. Potrebná je rezervácia termínu (telefonicky alebo e-mailom) na podanie žiadosti o vízum.

Od 19. decembra 2009 bol zavedený bezvízový režim pre Srbskú republiku do krajín Európskej Únie.

Obyvatelia Kosova (držitelia pasov Kosova a biometrických pasov Srbskej republiky vydaných po 21. septembri 2009) podliehajú vízovej povinnosti pri vstupe na územie Slovenskej republiky. Pri udeľovaní víz sa postupuje v zmysle platnej legislatívy SR (zákon č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov v platnom znení), schengenských acquis a Nariadenia Rady ES č. 539/2011 novelizovaného nariadením Rady č. 1244/2009 (vízová liberalizácia Srbska bez Kosova).

Žiadatelia s pobytom v Kosove predkladajú žiadosti o krátkodobé Schengenské víza (C-vízum / vízum s obmedzenou územnou platnosťou - LTV vízum) a Národné dlhodobé víza (D-vízum) len na Styčnom úrade Slovenskej republiky v Prištine.

Adresa: Styčný úrad Slovenskej republiky
Metush Krasniqi 7,
Priština, Kosovo,
tel.: 038-240140
fax: 038-249499
email: branchemb.pristina@mzv.sk
www.mzv.sk/Pristina

Cudzinec musí k žiadosti o udelenie schengenského víza priložiť:

1. vyplnené tlačivo „Žiadosť o udelenie schengenského víza“.

Žiadosť musí byť podpísaná žiadateľom, v prípade zastupovania maloletej alebo právne nespôsobilej osoby musí byť žiadosť podpísaná zákonným zástupcom, ktorý priloží kópiu dokladu osvedčujúceho, že sa jedná o zákonného zástupcu žiadateľa.

Tlačivo žiadosti je bezplatné, k dispozícii je na konzulárnom oddelení veľvyslanectva alebo na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

2. farebnú fotografiu tváre o rozmeroch 3 x 3,5 cm. Nenalepovať na žiadosť!

3. platný cestovný doklad, ktorého platnosť musí byť minimálne o tri mesiace dlhšia ako predpokladaná platnosť požadovaného víza a ktorý bol vydaný v počas predchádzajúcich desiatich rokov. Cestovný doklad musí obsahovať aspoň dve prázdne strany.

4. dokumenty preukazujúce účel a podmienky plánovaného pobytu; za doklad preukazujúci účel pobytu sa považuje napríklad:

Organizovaná/individuálna turistika:

  • voucher vydaný cestovnou kanceláriou (voucher musí obsahovať informáciu o zaplatených službách, nielen rezerváciu alebo čiastočnú úhradu služieb);
  • v prípade súkromnej návštevy (návšteva rodiny, známych) sa vyžaduje pozvanie vydané pozývajúcou osobou s úradne overeným podpisom pozývateľa, alebo pozvanie overené príslušným oddelením cudzineckej polície (vybaví pozývateľ v SR)


Pozvanie overené oddelením cudzineckej polície je možné žiadať od vízových žiadateľov akejkoľvek štátnej príslušnosti.

Obchodné/podnikateľské cesty:

  • pozvanie vydané obchodným partnerom alebo inštitúciou;
  • pozvanie vystavené príslušným oddelením cudzineckej polície (vybaví pozývateľ v SR). Pozvanie overené oddelením cudzineckej polície je možné žiadať od vízových žiadateľov akejkoľvek štátnej príslušnosti;
  • pri opakovaných obchodných cestách sa vyžaduje predloženie zmluvy o spolupráci so slovenskou firmou/obchodnou spoločnosťou a iné doklady.


Medzinárodné konferencie, semináre, sympózia, kultúrne a športové podujatia:

  • pozvanie vydané organizátorom podujatia;
  • oficiálny list vysielajúcej organizácie žiadajúcej o udelenie víz pre jej zamestnanca;
  • pozvanie overené príslušným oddelením cudzineckej polície (vybaví pozývateľ v SR).


Iné účely: iné doklady potvrdzujúce účel cesty a pobytu v SR (napr. liečebné pobyty, študijné pobyty nepresahujúce 90 dní)

5. dokumenty týkajúce sa zabezpečenia ubytovania - voucher potvrdzujúci hotelové ubytovanie a služby;

  • súkromné pozvanie, v ktorom pozývajúci potvrdí poskytnutie ubytovania žiadateľovi;
  • iné doklady.


6. dokumenty týkajúce sa finančného zabezpečenia

  • hotovosť v zameniteľnej mene;
  • cestovné šeky,
  • výpis z banky potvrdzujúci pravidelný príjem (plat, dôchodok) za obdobie posledných 6-12 mesiacov,
  • iné doklady, ktoré zaručujú finančné prostriedky v konvertibilnej mene.


Výška prostriedkov na živobytie nie je paušálne stanovená, avšak musí byť pomerná dĺžke a účelu pobytu a nákladom na živobytie v cieľovom štáte alebo štátoch schengenského priestoru. Na hraniciach v SR môže byť cudzinec vyzvaný preukázať dostatok finančných prostriedkov na živobytie počas doby pobytu uvedenej vo víze, a to vo výške 56 EUR na osobu a deň pobytu.

7. dokumenty umožňujúce posúdiť úmysel žiadateľa opustiť schengenský priestor po skončení platnosti víza
- napr. predloženie spiatočného cestovného lístka (letenka, lístok na autobus/vlak,).V prípade cesty osobným motorovým vozidlom predloženie vodičského a technického preukazu, poistenia motorového vozidla za škodu spôsobenú inému účastníkovi cestnej premávky, tzv. zelená karta, peňažné prostriedky na benzín.

8. medzinárodné cestovné poistenie – musí pokryť všetky výdaje, ktoré by mohli vzniknúť v súvislosti s repatriáciou, návratom do vlasti zo zdravotných dôvodov, urgentného lekárskeho ošetrenia alebo naliehavého ošetrenia v nemocnici. Poistenie musí platiť na celom území členských štátov Schengenu a po celú dobu žiadateľovho pobytu. Minimálne krytie musí byť vo výške 30 000 EUR.

9. iné doklady – zastupiteľský úrad alebo generálny konzulát môže pre potreby rozhodnutia o udelení víza vyžiadať od cudzinca akékoľvek ďalšie doklady s cieľom preveriť deklarovaný účel cesty a úmysel žiadateľa vrátiť sa späť do domovskej krajiny alebo krajiny pobytu.

Informácie pre držiteľov víz

 

Základný prehľad vízového režimu Slovenskej republiky je dostupný na nasledovných webových stránkach:

Informácie o žiadosti o udelenie schengenského víza na webovej stránke Ministerstva vnútra SR

Informácie o schengenských vízach na vstup do SR na webovej stránke Migračného informačného centra