Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Kovačici

Medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Kovačici

13.6.2017 | Aktivity veľvyslancov | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Pod záštitou vedúcej zastupiteľského úradu SR v Srbsku veľvyslankyne Dagmar Repčekovej sa 10. júna 2017 konali 1. Medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Kovačici. Na súťaži sa zúčastnilo 25 tímov zo Slovenska, Chorvátska Rumunska a Srbska. Víťazom podujatia sa podľa odbornej poroty  a garanta súťaže Ing. Jána Kerestéša stal slovenský tím z Kojšova.  

 

Podujatie v Kovačici je rozšírením národných majstrovstiev pre varenie a jedenie bryndzových halušiek aj za hranice našej vlasti, ktoré pod záštitou predsedu mimovládnej organizácie Humanita pre život JUDr. Jozefa Janíkova sa koná na Slovensku už po dvadsiatykrát. 


Úspech podujatia povzbudil organizátorov z Kovačice, aby už teraz začali s prípravami druhého ročníka medzinárodných majstrovstiev. Veľvyslanectvo SR v Belehrade má záujem zúčastniť na tomto podujatí v roku 2018 aj so svojim tímom. Taktiež slovenská ambasáda plánuje udeliť na budúcoročných majstrovstvách cenu veľvyslanectva za najchutnejšie bryndzové halušky. V prípade jej udelenia tohto roku by toto ocenenie určite dostal tím zo Žiliny.


Súčasťou programu veľvyslankyne D. Repčekovej a pracovníkov ambasády SR v Belehrade bola aj návšteva výstavy zbierky obrazov popredných maliarov z Kovačice pod názvom „Spomienky v rámoch Jána Čecha“, ktorej rozmanitosť, unikátnosť a hodnota obrazov, ako aj pozitívnymi emóciami nabité ovzdušie galérie sú skvelou pozvánkou pre všetkých návštevníkov tejto metropoly insitného umenia.

 

Druhý víkendový deň sa konali v okrese Báčka Topola na severe Vojvodiny slávnosti obce Bajša, na ktorých privítali po prvýkrát veľvyslankyňu SR D. Repčekovú. Súčasťou programu bola návšteva slovenskej etno izby a účasť na zasadnutí miestneho spoločenstva spojeného s kultúrno-umeleckým programom a udeľovaním ocenenia pre príspevok rozvoja mesta Bajša. Veľvyslankyňa D. Repčeková využila návštevu obce Bajša aj na stretnutie s predstaviteľmi miestneho odboru Matice slovenskej v Srbsku.


Na záver bohatého víkendového programu sa veľvyslankyňa Dagmar Repčeková zúčastnila aj na slávnostiach obce Selenča, kde sa každoročne na Svätú trojicu koná v slovenskom jazyku slávnostná omša v miestnom katolíckom kostole, ako aj oslavy obce pod názvom „Kirbaj“.        

Medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Kovačici. Medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Kovačici. Galéria Jána Čecha. Galéria Jána Čecha. Návšteva v meste Bajša. Návšteva v meste Bajša.
Kultúrno-umelecký program v meste Bajša. Kultúrno-umelecký program v meste Bajša. Kirbaj v Selenči. Kirbaj v Selenči.