Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Tradičný festival Food Planet v Novom Sade

Tradičný festival Food Planet v Novom Sade

24.9.2019 | Srbsko

Na tradičnom festivale Food Planet vo vojvodinskej metropole Nový Sad sa 23. septembra 2019 spoločne predstavila slovenská i česká kultúra a gastronómia. Food Planet patrí medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie podujatia v tejto časti Srbska, festival trvá celý mesiac september a každý deň prezentuje svoje kultúrne dedičstvo a gastronomické tradície iná krajina. Na festivale sa opäť stretli tradiční účastníci z Balkánu či strednej Európy, ale organizátorom sa tohto roku podarilo pritiahnuť tiež Indiu, Mexiko či Malajziu, čím podujatie získalo vskutku multikultúrny charakter a obyvateľom (nielen) Nového Sadu priblížilo exotické chute kuchýň, ktoré v Srbsku zatiaľ nemajú príliš bohaté zastúpenie.

 

V rámci rozvíjania spoločného partnerstva a posilňovania súdržnosti Vyšehradskej skupiny iniciovalo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku spoluprácu so zastupiteľským úradom Českej republiky, s ktorým vzájomne pripravili spoločný česko-slovenský stánok a kultúrny program. Spomedzi všetkých zúčastnených krajín išlo o jediný príklad takejto vzájomnej medzištátnej spolupráce.

 

Cieľom oboch zúčastnených krajín bolo spojenie jedla a nápojov do jednej vzájomne sa doplňujúcej kombinácie – česká strana tak ponúkla pivo zo štyroch rôznych českých pivovarov, zatiaľ čo Slováci zabezpečili ochutnávku bryndzových halušiek, tradičnej srbsko-slovenskej údeniny Kulenu a tiež makovej a tekvicovej štrúdle. Slovenské špeciality pripravili spoluorganizátori z Báčskeho Petrovca, ktorí boli tiež prítomní počas samotného festivalu a zvedavému publiku vysvetľovali tajomstvá stojace za chuťou slovenských halušiek.

 

Kultúrny program zabezpečili slovenský kultúrno-umelecký súbor Šafárik z Nového Sadu, sólistka Magdaléna Kaňa a český detský folklórny súbor z Vršca. Okrem toho na festivale vystúpili i zamestnanci slovenského veľvyslanectva v Belehrade, ktorí predstavili výber známych srbských aj slovenských pesničiek a roztancovali prítomné publikum.