1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Odborový zväz Verdi informoval, že na letisku v Düsseldorfe začne 27. januára 2022 v ranných hodinách štrajk, ktorý potrvá do 28. januára 2023, 0:30 hod. Najmenej polovica plánovaných letov bude zrušená alebo výrazne oneskorená.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne v spolupráci so Slovenským inštitútom v Berlíne usporiadalo v utorok, 6. decembra 2022, mikulášske stretnutie krajanov pri kapustnici.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík prijal v utorok, 6. decembra 2022, v Bratislave štátnu ministerku pre európske záležitosti a klímu nemeckého ministerstva zahraničných vecí Annu Lührmann.

Slovenská spoločnosť ESET uskutočnila 6. októbra 2022 po prvýkrát v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Berlíne konferenciu kybernetickej bezpečnosti na území Nemecka, venovanú verejnému sektoru.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (26. júla 2022) rokoval v Bratislave so šéfkou nemeckej diplomacie Annalenou Baerbock. Išlo o jej prvú návštevu Slovenskej republiky vo funkcii. Ministri ocenili vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov a zhodli sa na ich strategickom politickom, bezpečnostnom a ekonomickom význame.

Pod názvom 1991 - príchod Volkswagenu na Slovensko - tri dekády automobilového priemyslu na Slovensku zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Berlíne stretnutie so seniorskými členmi Volkswagen Management Association (VMA).

Od 1. júna 2022 Nemecko zrušilo kategóriu vysokorizikových krajín/oblastí s vysokou incidenciou a z hľadiska výskytu COVID-19 ustanovuje len jednu kategóriu - krajiny s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu.

Slovensko je partnerskou krajinou 10. Konferencie o budúcnosti automobilových technológií (CoFAT 2022), ktorú organizuje každoročne spoločnosť Bayern Innovativ.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková dnes (19. mája 2022) prijala Bavorskú delegáciu vedenú štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva a energetiky Rolandom Weigertom.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Veľvyslanectvo SR v Berlíne v spolupráci s Výborom nemeckého hospodárstva pre krajiny východnej Európy a Slovensko-nemeckou priemyselnou a obchodnou komorou zorganizovalo stretnutie veľvyslanca M. Jakubócyho s predstaviteľmi nemeckých spoločností pôsobiacich na Slovensku.

Veľvyslanectvo Slovenska si 8. novembra 2021 pripomenulo sté výročie narodenia Alexandra Dubčeka diskusiou o úlohe a vplyve osobností na obranyschopnosť demokracie. Debatu uviedol dokumentárny film z návštevy bývalého spolkového kancelára Willyho Brandta v Bratislave v r. 1990, v sprievode Alexandra Dubčeka.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne podporilo prostredníctvom projektu ekonomickej diplomacie účasť slovenských spoločností na IndustryFusion Foundation Expo & Conference 2021 v nemeckom Gießene.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa dnes (26. mája 2021) s výkonným riaditeľom Nemecko-slovenskej obchodnej komory Petrom Kompallom zhovárala o konkrétnych námetoch na spoluprácu s tradičným partnerom ekonomickej diplomacie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (27. Apríla 2021) druhýkrát vo funkcii šéfa diplomacie navštívil Nemecko. „S Nemeckom zdieľame mnohé pozície pokiaľ ide o budúcnosť silnej Európy. Nemecko je najväčšou krajinou EÚ a zároveň dôležitou hybnou silou európskej integrácie. Považujem za dôležité, aby sme riešili výzvy, ktoré pred Úniou stoja, spoločne, či už je to boj s pandémiou, plán obnovy alebo posilnenie postavenia EÚ v medzinárodných vzťahoch,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

V pondelok, 28. apríla 2021, bude po siedmykrát odovzdaná Európska cena za ľudské práva ako spomienka na Vinzenza a Oskara Rose.

29.03.2021 Nemecko

Krefeld 29. marca 2021 - Nadácia Sv. Vojtecha (Adalbert Stiftung) so sídlom v Krefelde udelí Medzinárodnú cenu za mier, slobodu a spoluprácu v Európe za rok 2021 bývalému nemeckému spolkovému prezidentovi Joachimovi Gauckovi.

„Aj keď sa nám dnes často zdá, že sme ponorení len v kríze a rizikách, zložitá doba nám zároveň prináša príležitosť premýšľať o tom, čo môžeme robiť inak...

Bratislavu v piatok 21. augusta 2020 na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka navštívil šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas. „Som veľmi rád, že môžem na pôde rezortu diplomacie privítať môjho kolegu z Nemecka, ktorý je na svojej prvej návšteve Slovenska od nástupu do úradu. O to viac si vážim, že ide o samostatnú návštevu Slovenska, a to počas dôležitého obdobia nemeckého predsedníctva v Európskej rade a týždeň pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí krajín EÚ, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v Berlíne,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus uskutočnil 10. júna videorozhovor s novovymenovaným štátnym tajomníkom MZV NSR Miguelom Bergerom.

Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskou republikou a Nemeckom, zhodnotenie Akčného plánu spolupráce medzi oboma krajinami na roky 2019 – 2021, ako aj otázky súvisiace s aktuálnym vývojom v Európskej únii boli témami rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a veľvyslanca Nemeckej spolkovej republiky v SR Joachima Bleickera, ktorý sa uskutočnil 4. júna 2020 v Bratislave.

Strategické partnerstvo, vynikajúce bilaterálne vzťahy, nadštandardná hospodárska spolupráca, nadchádzajúce predsedníctvo Nemecka v Rade Európskej únie, vývoj situácie ohľadom koronavírusu a koordinácia na úrovni EÚ. Aj to boli témy prvého telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka s nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom. „Nemecko je naším strategickým partnerom a ukázalo sa to aj počas pandémie, keď táto krajina poskytla svoje dopravné kapacity aj pre našich občanov. Rovnako sme ale na iných miestach postupovali aj my,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky František Ružička rokoval v pondelok (21. októbra 2019) počas návštevy Nemecka so svojím partnerom, spolkovým štátnym ministrom Michaelom Rothom, poradcom spolkovej kancelárky Angely Merkelovej pre zahraničnú politiku Uwe Corsepiom a predsedníčkou skupiny priateľstva Spolkového snemu Nemecka so Slovenskom, Českom a Maďarskom, poslankyňou Renátou Alt. S Michaelom Rothom otvoril 8. zasadnutie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny, ktoré bolo venované budúcnosti Európskej únie a vývoju situácie na Ukrajine.

Michal Hvorecký a ďalší traja významní európski spisovatelia – Saša Stanišić (Bosna-Hercegovina), Tanja Maljartschuk (Ukrajina) a Jonas T. Bengtsson (Dánsko) diskutovali 6. augusta 2019 v berlínskom Koncertnom dome (Konzerthaus) o stratených nádejach a nových perspektívach v Európe.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zaznamenalo uznesenie Parlamentu Maďarska z 18. júna 2019, ktorým vyhlasuje rok 2020 za Rok národnej súdržnosti. Vedené záujmom zachovať a posilňovať aktuálny pozitívny trend rozvoja dobrých susedských vzťahov považuje za potrebné uviesť nasledujúce. MZVEZ SR nespochybňuje právo žiadneho štátu na hodnotenie a pripomínanie si rôznych historických udalostí, ktoré, celkom prirodzene, môžu vnímať iné štáty inak a v iných dejinných súvislostiach a príčinách. 100. výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy a príčiny, ktoré stáli za rozpadom Uhorska, sú v slovenských podmienkach vnímané odlišne. Je však dôležité, aby tieto rozdiely negatívne neovplyvňovali dobrú vzájomnú spoluprácu dnes i v budúcnosti.

1 / 9