Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Ružička on a Working Visit to Berlin

F. Ružička absolvoval pracovnú návštevu Berlína

21.10.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a Európska únia | Nemecko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky František Ružička rokoval v pondelok (21. októbra 2019) počas návštevy Nemecka so svojím partnerom, spolkovým štátnym ministrom Michaelom Rothom, poradcom spolkovej kancelárky Angely Merkelovej pre zahraničnú politiku Uwe Corsepiom a predsedníčkou skupiny priateľstva Spolkového snemu Nemecka so Slovenskom, Českom a Maďarskom, poslankyňou Renátou Alt. S Michaelom Rothom otvoril 8. zasadnutie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny, ktoré bolo venované budúcnosti Európskej únie a vývoju situácie na Ukrajine.
 

Na stretnutí s rezortným kolegom Michaelom Rothom rezonovali aktuálne otázky, európskej politiky - brexit,  ďalší možný vývoj otvorenia prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom, opatrenia voči klimatickým zmenám a Viacročný finančný rámec EÚ. V tejto súvislosti F. Ružička konštatoval, že „neotvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom vnímame ako zahodenú šancu. Európska únia musí potvrdiť európsku perspektívu týchto štátov. Som rád, že aj Nemecko má v tejto oblasti rovnaký názor. Otvorenie rokovaní však automaticky neznamená vstup do Európskej únie, ale začiatok dlhej európskej cesty pre obe krajiny. Pevne verím, že ich na ňu vrátime.“
 

Počas rozhovoru s poradcom kancelárky Uwe Corsepiom sa partneri venovali aj témam posledného zasadnutia Európskej rady - ďalší postup v procese rozširovania Európskej únie, príprava Viacročného finančného rámca i brexitu. „Európska únia potrebuje v ďalšom období ambiciózny a dobre vyvážený rozpočet, ktorý nám umožní postaviť sa novým výzvam, ale aj pokračovať vo financovaní tradičných politík a vyrovnávať rozdiely v rámci EÚ. Naše spoločné ciele nie je možné dosiahnuť bez dostatočného financovania.“ potvrdil na stretnutí štátny tajomník Ružička.
 

Spolu s poslankyňou Spolkového snemu Renátou Alt pozitívne zhodnotili kvalitné bilaterálne vzťahy obidvoch krajín.
 

Na zasadnutí Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny ocenili partneri užitočnosť diskusného fóra, ktoré poskytuje priestor nielen na prehlbovanie bilaterálnych vzťahov, ale aj prerokovanie komplexných tém celoeurópskeho významu. Štátny tajomník Ružička zdôraznil „potrebujeme konať, navrhovať konkrétne kroky. Cieľom je dokončiť jednotný trh, úniu kapitálových trhov, venovať sa boju proti klimatickým zmenám a pracovať na posilnení našej bezpečnosti. EÚ musí posilniť svoj hlas a budovanie jednoty voči všetkým partnerom.“

Rokovanie so štátnym ministrom pre európsku politiku Nemecka Michaelom Rothom. Rokovanie so štátnym ministrom pre európsku politiku Nemecka Michaelom Rothom. Otvorenie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny s partnerom Michaelom Rothom, pripravované v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku a Stiftung Wissenschaft und Politik. Otvorenie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny s partnerom Michaelom Rothom, pripravované v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku a Stiftung Wissenschaft und Politik. Rokovanie s Renátou Alt, poslankyňa Spolkového snemu Nemecka, predsedníčka skupiny priateľstva Spolkového snemu Nemecka so Slovenskom, Českom a Maďarskom. Rokovanie s Renátou Alt, poslankyňa Spolkového snemu Nemecka, predsedníčka skupiny priateľstva Spolkového snemu Nemecka so Slovenskom, Českom a Maďarskom.
Pamätník Bielych krížov. Pamätník Bielych krížov.