Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Aktuálna situácia na nemeckých hraniciach

Aktuálna situácia na nemeckých hraniciach

16.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Nemecko

Spolková vláda prijala rozhodnutie o dočasnom zavedení kontrol na hraniciach s Rakúskom, Švajčiarskom, Luxemburskom, Francúzskom a Dánskom od pondelka 16. marca od 8.00. Podľa zverejnenej informácie je tranzit tovaru a osoby dochádzajúce za prácou bez obmedzení. Za dochádzanie za prácou je v tomto prípade považovaná každodenná, resp. minimálne jedenkrát týždenne, nutnosť prechodu hraníc pre obyvateľov, ktorí v jednej krajine bývajú a do druhej denne dochádzajú. V súčasnosti však nemáme potvrdené, či sa to týka aj ľudí, ktorí do Nemecka chodia na iné „turnusy“. Nemeckí štátni občania a osoby s povolením k pobytu v Nemecku môžu pricestovať do Nemecka. Ostatní cestujúci bez závažného dôvodu nemôžu vycestovať ani vstúpiť na územie Nemecka.

 

Posudzovanie závažnosti dôvodov je na nemeckej strane priamo na mieste prechodu, preto nevieme zaručiť, že Vám bude v snahe pricestovať na Slovensko umožnené prekročiť niektorú z hraníc Nemecka do Rakúska.

 

Podľa aktuálnych informácií Česko umožňuje výnimky pre prechod cez svoje územie. Ako nevyhnutné minimum však musí cestujúci doložiť podpísané čestné prehlásenie o tom, že je tzv. pendlerom a na územie Českej republiky vstupujete iba za účelom tranzitu do SR.

 

Výnimky z obmedzení na česko-nemeckej hranici

 

Zatiaľ sú priepustné bez kontrol nemecké hranice s Holandskom a Belgickom.

 

DÔLEŽITÉ je, že ak sa Vám podarí z Nemecka vycestovať, v súčasnej situácii vám nevieme dať informáciu, kedy vám bude umožnené sa do krajiny vrátiť. Je preto dôležité zvážiť nevyhnutnosť cestovania!

 

Pre tých, ktorí z krajiny musia, lebo z rôznych dôvodov do SR bezpodmienečne vycestovať chcú, sa ukazuje ako možná cesta cez Českú republiku pri splnení vyššie uvedených podmienok českých úradov. Ďalšou alternatívou  je letecká preprava napr. na Schwechat a odtiaľ na územie SR. V každom prípade je po príchode na Slovensko nutné počítať s povinnou karanténou.

 

Všetkým občanom SR zvažujúcim návrat domov odporúčame bezpodmienečne sa oboznámiť o pravidlách návratu do SR, vrátane povinnej karantény a rešpektovania pokynov orgánov SR pri prípadnej repatriácii. Súčasne upozorňujeme, že v SR je vyhlásený núdzový stav.

 

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať – najjednoduchšou cestou je ich zaslanie na emb.berlin@mzv.sk.