Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Notice for Slovak Citizens Abroad

Oznam pre občanov SR v zahraničí

17.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV

Na základe rozhodnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka zastupiteľské úrady SR v zahraničí evidujú informácie o občanoch, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a majú záujem o repatriáciu. Pre neustálu vyťaženosť telefónnych liniek odporúčame občanom, aby občania kontaktovali zastupiteľské úrady elektronicky (pričom je potrebné uviesť identifikačné a kontaktné údaje, ako aj dôvod pobytu v zahraničí).

 

Zoznam Zastupiteľských úradov

 

Uvedené informácie sú zasielané na príslušné odbory rezortu diplomacie v Bratislave, ktoré sa v spolupráci s jednotlivými zastupiteľskými úradmi snažia nájsť všetky dostupné možnosti riešenia situácie. Zároveň prosíme o trpezlivosť, nakoľko v zahraničí sa podľa počtu odoslaných SMS v súčasnosti môže nachádzať viac ako 200 tisíc občanov SR. Vzhľadom na vysoký záujem našich občanov vyzývame, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k SR. Z kapacitných dôvodov je možné repatriáciu riešiť podľa priorít, teda maloletí, študenti, občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov. V spolupráci s dopravnými spoločnosťami sa už rozbehla repatriácia z Mníchova, Budapešti, Kanárskych ostrovov a Ľubľany. Zároveň upozorňujeme, že v zmysle platných nariadení je všetkým osobám, ktoré sa ako zorganizované skupiny vracajú z postihnutých oblastí zahraničia na územie SR alebo o repatriácii ktorých na územie SR sa rozhodne, nariadená izolácia v zariadenia určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku je tejto osobe nariadená domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.
 
 

Platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR: 

Zmena a doplnenie opatrenia ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia zo dňa 16.03.2020 (pdf)

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o nariadení karanténnych opatrení pri ohrození verejného zdravia (pdf)

 

Cestovné odporúčania v súvislosti s epidémiou


Informácie ohľadom priechodnosti hraníc