Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Projekcia filmu Anton Srholec a pódiová diskusia o kresťanskom disente v Berlíne

Projekcia filmu Anton Srholec a pódiová diskusia o kresťanskom disente v Berlíne

27.11.2017 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Nemecko

 

V spolupráci s Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur v Berlíne (Spolkovou nadáciou pre spracovanie SED-diktatúry) pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne v jej priestoroch 23. novembra 2017 podujatie „Für Freiheit, Gott und die Jugend, Anton Srholec und die slowakische Opposition in der ČSSR“ (Za slobodu, Boha a mládež, Anton Srholec a slovenská opozícia v ČSRR). Na úvod vystúpili zástupca riaditeľky nadácie Dr. Robert Grünbaum a riaditeľka Slovenského inštitútu Viera Polakovičová. Na podujatí sa zúčastnil veľvyslanec Peter Lizák. V prvej časti bola projekcia filmu Aleny Čermákovej „Anton Srholec“ (2015), v druhej časti pódiová diskusia s predstaviteľmi nemeckého a slovenského kresťanského disentu.
 

Film predstavuje charizmatického kňaza Antona Srholca (1929-2016), saleziána, ktorý sa po zrušení rádov v 50. rokoch pokúsil o emigráciu a po zatknutí sa dostal na 10 rokov do väzenia v uránovej bani v Jáchymove. Počas krátkeho uvoľnenia režimu koncom 60. rokov vyštudoval teológiu v Ríme. Napriek nástupu normalizácie sa rozhodol vrátiť do vlasti, kde ako silná osobnosť s vyhranenými názormi zažíval prenasledovanie nielen zo strany režimu, ale aj cirkvi. Po Nežnej revolúcii sa rozhodol pôsobiť vo verejnom živote, utrpenie väzňov pripomínal ako predseda Konfederácie politických väzňov a lásku a energiu investoval do bezdomovcov v centre Resoty. Anton Srholec bol akceptovaný predstaviteľmi ďalších náboženstiev a všetkými vrstvami spoločnosti naprieč generáciám. Po páde totality dostal najvyššie ocenenia doma a v zahraničí, okrem iného titul Dr.h.c. Trnavskej univerzity za prácu v sociálnej sfére, Rad Ľudovíta Štúra II. Triedy, Cenu Pamäti národa v Českej republike, Krištáľové krídlo a v Rakúsku Cenu kardinála Königa za prácu pre vieru a slobodu a Cenu Leopolda Kunschaka za prácu v sociálnej oblasti a aktivitu v oblasti ľudských práv počas komunistického režimu.
 
Projekcia sa konala za účasti tvorcov, režisérky Aleny Čermákovej a skladateľa Ivana Čermáka. Početné publikum s veľkým záujmom sledovalo príbeh Antona Srholca a počúvalo diskusiu s teológom, predstaviteľom evanjelického disentu, poprevratovým ministrom zahraničných vecí Nemecka a aktuálnym predsedom predstavenstva Spolkovej nadácie pre spracovanie SED-diktatúry Markusom Meckelom a významným predstaviteľom katolíckeho disentu a poprevratovým politikom, predsedom Slovenskej národnej rady, Dr. Františkom Mikloškom. Diskusiu viedla nemecká novinárka Dr. Jacqueline Boysen. Týkala sa osobnosti Antona Srholca, pôsobenia tajnej cirkvi na Slovensku a kresťanskej opozície v Nemecku.

 

Tajná cirkev bola od nástupu komunizmu v roku 1948 hlavnou opozičnou silou počas totalitného režimu na Slovensku. V Nemecku išlo o evanjelickú, tzv. vyznávajúcu cirkev (Bekennende Kirche), ktorá sa už v čase nacizmu vyhranila voči režimu a v tejto filozofii pretrvala aj v časoch totality. 
 

Na záver večera zaspievala Alena Čermáková hymnu Konfederácie politických väzňov „Pieseň o slobode“, ktorej slová napísal Anton Srholec a hudbu skomponoval Ivan Čermák.