Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Cestovné odporúčanie - Švajčiarsko

Cestovné odporúčanie - Švajčiarsko

15.3.2020 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Švajčiarsko
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do Švajčiarska a Lichtenštajnska z dôvodu zvýšeného rizika nákazy ochorením COVID-19, mimoriadnej a kritickej situácie, nemožnosti bezproblémovo opustiť krajinu z dôvodu rýchlo sa meniacich podmienok na jednotlivých hraničných prechodoch s Rakúskom, Nemeckom, Talianskom a Francúzskom.

 

Vo Švajčiarsku platí mimoriadny stav, od 13. marca 2020 boli zavedené, predbežne na 6 mesiacov, kontroly na všetkých švajčiarskych hraniciach s dôrazom na hranicu s Talianskom a kantónoch Ticino, Valais a Graubünden. Vstup do krajiny je zatiaľ povolený pre občanov Švajčiarska, osoby s pobytovým povolením a osoby, ktoré majú uzavreté platné pracovné zmluvy vo Švajčiarsku. Povolené sú taktiež tranzity cez krajinu.

 

Švajčiarsko je v súčasnosti treťou najviac postihnutou krajinou v počte ochorení na obyvateľa. Za účelom zníženia rizika šírenia ochorenia COVID-19 spolková vláda prijala 13. marca 2020 okrem úpravy režimu na hraniciach aj nové dočasné opatrenia týkajúce sa prerušenia riadneho vyučovania na všetkých školách v celom Švajčiarsku do 04. apríla 2020. Pozastavená je aj prevádzka predškolských zariadení. Do 30. apríla 2020 sú zakázané všetky oficiálne aj privátne podujatia s účasťou nad 100 osôb, vrátane športových podujatí, voľnočasových aktivít a múzeí. Uzavreté sú aj lyžiarske strediská. Kontrola prináleží jednotlivým kantónom. Obmedzená je aj prevádzka v reštauráciách, baroch , diskotékach, kde sa môže v rovnakom čase zdržiavať maximálne 50 osôb vrátane personálu. Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca info-kampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu  -  zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.

 

Aktuálna situácia vo Švajčiarsku je podľa epidemiologického zákona hodnotená ako mimoriadna (v 3-stupňovej škále hodnotenia normálny, mimoriadny a výnimočný stav). V prípade pandémie na základe medzinárodného práva štát vykonáva suverenitu nad všetkými osobami, ktoré sa nachádzajú na jeho území, vrátane cudzincov a tých, ktorí požívajú privilégiá a imunity.

 

Bližšie informácie a odpovede na možné otázky ohľadne nového koronavírusu sú v teritóriu Švajčiarskej konfederácii podrobne spracované na internetovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctva v štyroch jazykoch.

 

Za účelom získania viac informácii o šírení nového koronavírusu a s tým súvisiacich odporúčaniach bola zriadená non-stop telefonická linka na čísle: +41 58 463 00 00.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne na telefónnych číslach: +413563930 alebo +41792526369