Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Švajčiarsko - vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19

Švajčiarsko - vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19

15.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Švajčiarsko

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Švajčiarsku so sídlom v Berne informuje občanov Slovenskej republiky, že v súvislosti so šírením nového koronavírusu – ochorenie COVID-19 v Európe je vyhlásený vo Švajčiarsku mimoriadny stav. Od 13. marca 2020 boli zavedené, predbežne na 6 mesiacov, kontroly na všetkých švajčiarskych hraniciach s dôrazom na hranice v kantónoch Ticino, Valais a Graubünden. Vstup do krajiny je povolený pre občanov Švajčiarska, osoby s pobytovým povolením a osoby, ktoré majú uzavreté platné pracovné zmluvy vo Švajčiarsku. Povolené sú taktiež tranzity cez krajinu.

 

Švajčiarsko je v súčasnosti treťou najviac postihnutou krajinou v počte ochorení na obyvateľa. Za účelom zníženia rizika šírenia vírusu spolková vláda prijala 13. marca 2020 okrem úpravy režimu na hraniciach aj nove dočasné opatrenia týkajúce sa prerušenia riadneho vyučovania na všetkých školách v celom Švajčiarsku do 04. apríla 2020. Pozastavená je aj prevádzka predškolských zariadení. Do 30. apríla 2020 sú zakázané všetky oficiálne aj privátne podujatia s účasťou nad 100 osôb, vrátane športových podujatí, voľnočasových aktivít a múzeí. Uzavreté sú aj lyžiarske strediská. Kontrola prináleží jednotlivým kantónom. Obmedzená je aj prevádzka v reštauráciách, baroch , diskotékach, kde sa môže v rovnakom čase zdržiavať maximálne 50 osôb vrátane personálu. Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca info-kampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu  -  zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.

 

Aktuálna situácia vo Švajčiarsku je podľa epidemiologického zákona hodnotená ako výnimočná(v 3-stupňovej škále hodnotenia normálny, mimoriadny a výnimočný stav). V prípade pandémie na základe medzinárodného práva štát vykonáva suverenitu nad všetkými osobami, ktoré sa nachádzajú na jeho území, vrátane cudzincov a tých, ktorí požívajú privilégiá a imunity.

 

Bližšie informácie a odpovede na možné otázky ohľadne nového koronavírusu sú v teritóriu Švajčiarskej konfederácii podrobne spracované na internetovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctva v štyroch jazykoch.

 

Za účelom získania viac informácii o šírení nového koronavírusu a s tým súvisiacich odporúčaniach bola zriadená non-stop telefonická linka na čísle: +41 58 463 00 00.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne na telefónnych číslach: +413563930 alebo +41792526369 Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne odporúča občanom pred cestou do Švajčiarska zaregistrovať sa na web stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo pomocou mobilnej aplikácie Svetobežka.