Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Švajčiarsko - Vyhlásenie výnimočného stavu

Švajčiarsko - Vyhlásenie výnimočného stavu

16.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku je od polnoci 16. marca 2020 vyhlásený výnimočný stav (najvyšší stupeň pohotovosti v 3 stupňovej škále). Výnimočný stav platí predbežne do 19. apríla 2020. Výnimočný stav umožňuje vláde mimoriadne zákonodárstvo s účinnosťou pre celé územie Švajčiarska. S účinnosťou od polnoci 16. marca 2020 Švajčiarsko zavádza hraničné kontroly, doteraz platné na hranici s Talianskom, aj na svojich hraniciach s Rakúskom, Nemeckom a Francúzskom. Vstup do krajiny je od polnoci 16. marca 2020 možný  len pre občanov Švajčiarska, osoby s pobytovým povolením, osoby, ktoré majú uzavreté platné pracovné zmluvy vo Švajčiarsku ako aj pre zásobovanie a tranzit. 

 

Švajčiarsko je v súčasnosti treťou najviac postihnutou krajinou v počte ochorení na obyvateľa. Za účelom zníženia rizika šírenia vírusu COVID-19 spolková vláda prijala  dočasné opatrenia týkajúce sa prerušenia riadneho vyučovania na všetkých školách v celom Švajčiarsku do 04. apríla 2020. Pozastavená je aj prevádzka predškolských zariadení. Predbežne do 19. apríla 2020 boli uzavreté všetky podnikateľské a verejné zariadenia, bary, diskotéky, reštaurácie, športoviská, wellness a obchodné centrá, verejné parky, atď.  Uzavreté sú aj lyžiarske strediská. Otvorené sú len vybrané prevádzky ako obchody s potravinami, drogérie, lekárne, hotely, banky, pošta, čerpacie stanice. 

 

Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca info-kampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu  -  zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.

 

V prípade pandémie na základe medzinárodného práva štát vykonáva suverenitu nad všetkými osobami, ktoré sa nachádzajú na jeho území, vrátane cudzincov a tých, ktorí požívajú privilégiá a imunity.

 

Bližšie informácie a odpovede na možné otázky ohľadne nového koronavírusu sú v teritóriu Švajčiarskej konfederácii podrobne spracované na internetovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctva v štyroch jazykoch.

 

Za účelom získania viac informácii o šírení nového koronavírusu a s tým súvisiacich odporúčaniach bola zriadená non-stop telefonická linka na čísle: +41 58 463 00 00.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne na telefónnych číslach: +413563930 alebo +41792526369