Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Švajčiarsko - aktualizácia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu

Švajčiarsko - aktualizácia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu

5.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Švajčiarsko
Vo Švajčiarsku je od polnoci 16. marca 2020 vyhlásený výnimočný stav (najvyšší stupeň pohotovosti v 3-stupňovej škále). Od 27. apríla dochádza k postupnému uvoľňovaniu prijatých opatrení, avšak výnimočný stav zostáva naďalej v platnosti. Výnimočný stav umožňuje vláde mimoriadne zákonodárstvo s účinnosťou pre celé územie Švajčiarska. S účinnosťou od polnoci 16. marca 2020 Švajčiarsko zaviedlo hraničné kontroly, dovtedy platné na hranici s Talianskom, aj na svojich hraniciach s
Rakúskom, Nemeckom a Francúzskom.
 
Vstup do krajiny je možný len pre:
  • občanov Švajčiarska a Lichtenštajnska,
  • osoby s pobytovým povolením (vrátane povolení Ci a G),
  • osoby, ktoré majú právo slobodného pobytu osôb (EÚ), ak majú vo Švajčiarsku pracovné povinnosti a sú vo Švajčiarsku prihlásení,
  • držiteľov schengenských víz (typ C) v prípade, že ide o zdravotníckych odborníkov, alebo urgentné oficiálne návštevy, ktorým boli vydané víza po 25. marca 2020,
  • držiteľov národných víz (typ D) vydaných za účelom zamestnania alebo zlúčenia rodiny,
  • osoby s nevyhnutnou potrebou prísť na územie Švajčiarska,
  • od 11. mája je možné spájanie rodín v obmedzenom rozsahu (žiadosť si je potrebné podať na príslušnom kantonálnom úrade) a obnovuje sa spracovanie žiadostí o prácu občanov EÚ/EFTA v CH,  ktoré boli od 25. marca pozastavené.
 
Švajčiarska vláda rozhodla 29. apríla znovuotvoriť materské a základné školy, všetky obchody a trhoviská. Vláda rozhodla od 11. mája aj o otvorení športovísk, knižníc, múzeí, reštaurácií a barov. Obnovuje sa tiež verejná doprava v normálnom režime. 
 
Nosenie ochranných rúšok  nie je naďalej zo strany vlády nariadené, môže ich však zaviesť nižšia rozhodovacia úroveň.
 
Povinné sprievodné ochranné opatrenia sú v kompetencii  jednotlivých prevádzkovateľov a posúdení ich dostatočnosti kantónmi a obcami. Stále platí zákaz zhromažďovania sa viac ako 5 osôb, a kde je to možné, je potrebné dodržiavať odstup 2 metre, čo sa však nevzťahuje na školy. V reštauráciách je možné konzumovať iba pri stoloch, a to najviac 4 zákazníci, prípadne viacerí, ak sú rodina. Do 31. augusta sú  zakázané podujatia nad 1000 účastníkov, pričom 27. mája sa bude rozhodovať o podujatiach s nižšou návštevnosťou. 
 
 
Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca info kampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu - zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.
 
 
 
V prípade pandémie na základe medzinárodného práva štát vykonáva suverenitu nad všetkými osobami, ktoré sa nachádzajú na jeho území, vrátane cudzincov a tých, ktorí požívajú privilégiá a imunity.
 
 
Bližšie informácie a odpovede na možné otázky o novom koronavíruse sú v teritóriu Švajčiarskej konfederácii podrobne spracované na internetovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctva v štyroch jazykoch.
 
 
Pre získanie viac informácii o šírení nového koronavírusu a s tým súvisiacich odporúčaniach bola zriadená non-stop telefonická linka na čísle v štyroch jazykoch: +41 58 463 00 00.
 
 
V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne na telefónnych číslach: +413563930 alebo +41792526369.