Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Autogramiáda Antona Baláža v Bruseli

Autogramiáda Antona Baláža v Bruseli

3.10.2017 | Aktivity veľvyslancov | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Belgicko

Slovenský prozaik, publicista, autor filmových scenárov a rozhlasových hier Anton Baláž včera v Bruseli predstavil svoj román Povedz slovo čisté, ktorý je v súčasnosti novinkou na pultoch slovenských kníhkupectiev. V rámci prezentácie autor priblížil prípravu knihy, ktorej hlavnou postavou je Štefan Krčméry, významná kultúrna osobnosť medzivojnového obdobia.


Na stretnutí so Slovákmi pôsobiacimi v Bruseli Anton Baláž hovoril aj o svojom predchádzajúcom románe Prehovor Ezechiel, ktorý približuje životný príbeh evanjelického kňaza, intelektuála európskeho formátu, sociológa kultúry, spolutvorcu modernej slovenskej orientalistiky, prekladateľa z hebrejčiny a gréčtiny Jána Lajčiaka. Publiku priblížil objavenie Lajčiakovho osobného archívu, z ktorého pri písaní románu vychádzal.


Súčasťou večera bola aj projekcia na Slovensku populárneho a medzinárodne úspešného filmu Tábor padlých žien (doposiaľ jediný slovenský film nominovaný do súťaže Berlinále), ktorý bol nakrútený podľa rovnomennej románovej predlohy a scenára Antona Baláža. Po projekcii a prezentácii kníh sa uskutočnila autogramiáda a stretnutie Antona Baláža s čitateľmi.


Večer sa uskutočnil pod záštitou veľvyslanca SR pri Belgickom kráľovstve Stanislava Valla a stáleho predstaviteľa SR pri EÚ Petra Javorčíka. Podujatie je súčasťou cyklu verejných stretnutí s významnými predstaviteľmi slovenskej kultúry, ktoré slovenské inštitúcie v Bruseli organizujú s cieľom udržiavať a podporovať kultúrne kontakty krajanov v Belgicku so Slovenskom.