Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Vernisáž fotografií slovenského autora Ladislava Bielika

Vernisáž fotografií slovenského autora Ladislava Bielika

6.9.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna prezentácia | Rumunsko

6. septembra 2018 sa v Bukurešti na Univerzitnom námestí (Piata Universitate) uskutočnila vernisáž exteriérovej výstavy fotografií slovenského fotografa Ladislava Bielika, ktorý 21. augusta 1968 zdokumentoval prvé dni intervencie armád Varšavskej zmluvy v Bratislave. V tomto roku si pripomíname 50 rokov od tejto udalosti, ktorá by sa nikdy nemala vytratiť z historickej pamäte Slovenska a Čiech. Fotografie Ladislava Bielika poskytujú unikátnu príležitosť predstaviť okamihy augusta 1968 aj širokej rumunskej verejnosti, ktorá má ešte v pamäti, že rumunské vojská sa na intervencii v bývalom Československu nepodieľali.

 

Výstavu  v centre Bukurešti na Univerzitnom námestí, pred budovou Bukureštskej Univerzity, v blízkosti Národného divadla v Bukurešti a Národnej banky Rumunska v rámci spomienkových výročí pripadajúcich na rok 2018 zorganizovalo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rumunsku, za významnej podpory syna autora - fotografa L. Bielika, novinára Petra Bielika a Radnicou hlavného mesta Bukurešť.

 

Veľvyslanec Slovenskej republiky  Karol Mistrík v úvodnom príhovore zdôraznil význam roka 2018 – roka magických výročí pre  Slovákov aj Čechov,  osobitne udalostí roka 1968, ktoré sa stali symbolom úsilia o demokratizáciu vtedajšej spoločnosti. Za rumunskú stranu sa účastníkom otvorenia výstavy prihovoril štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Rumunska  George Ciamba.