1. Domov
  2. Služby
  3. Konzulárne služby
  4. Narodenie dieťaťa

Narodenie dieťaťa

Aktualizované 19.05.2022
Publikované 19.05.2022

Kde a kto môže požiadať o zápis

Narodenie štátnych občanov Slovenskej republiky, ktoré nastalo na území cudzieho štátu, sa zapisuje do osobitnej matriky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Žiadosť o zápis narodenia dieťaťa (do veku 18 rokov) podáva jeho rodič, ktorý je slovenský občan na:

  • zastupiteľskom úrade SR v cudzom štáte
  • alebo na miestne príslušnom matričnom úrade na Slovensku podľa posledného trvalého pobytu slovenského občana – žiadateľa

Osobitná matrika nie je stránkovým pracoviskom.

Zastupiteľský úrad prijme len kompletne vyplnenú a zdokladovanú žiadosť a následne zašle na spracovanie do osobitnej matriky v Bratislave. Zápis sa vykoná najneskôr do 3 mesiacov odo dňa doručenia oznámenia. V odôvodnených prípadoch sa táto lehota môže predĺžiť najviac o 3 mesiace.  

 

Náležitosti podania žiadosti o zápis narodenia dieťaťa


1. originál cudzokrajného rodného listu opatrený apostilom a úradným prekladom do slovenského jazyka

Apostilovaný originál sa zasiela do osobitnej matriky spolu so žiadosťou, kde zostáva v archíve a nemôže byť žiadateľovi dodatočne vrátený. Pokiaľ si žiadateľ chce originál ponechať, zastupiteľský úrad pri podaní z oboch strán tohto originálu vyhotoví osvedčenú kópiu za príslušný zákonný poplatok a originál žiadateľovi vráti.

Úradný preklad do slovenského jazyka si žiadateľ vybavuje sám. Zastupiteľský úrad preklady nevyhotovuje, môže však zabezpečiť ich osvedčenie za príslušný poplatok v zmysle sadzobníka konzulárnych poplatkov. Úradné preklady z Austrálie vyhotovené prekladateľmi NAATI osobitná matrika akceptuje v plnom rozsahu bez potreby ďalšieho osvedčovania. Apostil nie je nutné prekladať.

 

2. doklad o štátnom občianstve SR

Osoba, ktorej narodenie má byť zapísané do osobitnej matriky, musí byť občanom Slovenskej republiky. Štátne občianstvo SR narodením nadobúda dieťa, ktorého aspoň jeden z rodičov (žiadateľ) je v čase narodenia tohto dieťaťa štátnym občanom Slovenskej republiky.
 
Uvedená skutočnosť sa preukazuje niektorým z dokladov rodiča-žiadateľa, ktorým sa v zmysle zákona preukazuje štátne občianstvo SR a ktorý bol platný v čase narodenia dieťaťa, t.j.

  • osvedčením o štátnom občianstve
  • občianskym preukazom
  • cestovným pasom
  • alebo potvrdením o štátnom občianstve SR ku dňu narodenia dieťaťa

V prípade, že žiadateľ nedisponuje niektorým z uvedených dokladov, pred podaním žiadosti o zápis narodenia je potrebné požiadať o osvedčenie štátneho občianstva SR pre dieťa, ktoré sa narodilo v cudzine.

Ak bol jeden z rodičov v čase narodenia občanom Maďarska, Mongolska, Kirgizska alebo Ruska (resp. ZSSR), kontaktujte vopred zastupiteľský úrad.

 
3. vyplnené tlačivo žiadosti

rtf
Zápis o narodení dieťaťa
(rtf; 242.74 kB)
Stiahnuť

 

4. doklad totožnosti rodiča - žiadateľa

  • platný občiansky preukaz
  • alebo platný cestovný pas SR

 

5. zápis priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania

Ak chcú rodičia zapísať priezvisko dcéry bez koncovky OVÁ, je potrebné, aby tlačivo žiadosti „Zápis o narodení dieťaťa“ podpísali obaja rodičia. Zároveň je nutné doložiť platný doklad totožnosti aj druhého rodiča (občiansky preukaz alebo cestovný pas)
 

6. slovenský sobášny list rodičov – ak sa dieťa narodilo v čase trvania manželstva

Ak bolo manželstvo uzavreté v cudzine a doposiaľ nebol vydaný slovenský sobášny list, je nutné súčasne so žiadosťou o zápis narodenia požiadať aj o zápis uzavretia manželstva.
 

7. tlačivo

rtf
Zápisnica o určení otcovstva
(docx; 267.91 kB)
Stiahnuť

Pokiaľ rodičia neboli v čase narodenia dieťaťa zosobášení, otcovstvo sa určuje súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Obaja rodičia sa osobne dostavia na zastupiteľský úrad, aby podpísali zápisnicu o určení otcovstva. Rodičia sa musia preukázať platným dokladom totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas).
 

8. rozsudok o rozvode manželstva vydaný v SR

Ak je/bol žiadateľ ku dňu narodenia dieťaťa rozvedený, k žiadosti sa predkladá právoplatný rozsudok o rozvode manželstva. Ak došlo k rozvodu v zahraničí, cudzokrajný rozsudok musí byť uznaný Krajským súdom v Bratislave.
 

9. úmrtný list

Ak bol/je rodič-žiadateľ v čase narodenia dieťaťa ovdovelý, predkladá úmrtný list. Ak bol zosnulý manžel slovenským občanom, musí byť úmrtný list vydaný v Slovenskej republike. Ak bol cudzinec, úmrtný list musí byť apostilovaný a úradne preložený do slovenského jazyka.
 

10.  zákonný poplatok

Správne poplatky vyberá zastupiteľský úrad len v hotovosti (alebo money order) v miestnej mene – austrálsky dolár (AUD) podľa aktuálneho mesačného kurzu.
Výška správneho poplatku za žiadosť o zápis narodenia dieťaťa do osobitnej matriky je v sadzobníku konzulárnych poplatkov upravená v položke 251 (25 eur). V prípade potreby osvedčenia správnosti predloženého prekladu alebo osvedčenia kópie je potrebné uhradiť ďalší správny poplatok za každý legalizačný úkon podľa príslušných položiek konzulárneho sadzobníka.
 

11.  predplatená spätná obálka

Osobitná matrika vystaví matričný doklad a zašle ho veľvyslanectvu, ktoré ho doručí žiadateľovi na jeho poštovú adresu v Austrálii (alebo štátoch priakreditácie Veľvyslanectva SR v Canberre).