Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Rady a odporúčania

1. Odporúčame skontrolovať si platnosť cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu ešte pred príchodom do Poľska.
 
2. Odporúčame mať pri sebe Európsky preukaz zdravotného poistenia.
 
3. Odporúčame sa komerčne pripoistiť na cestu do zahraničia.
 
4. V prípade cestovania motorovým vozidlom je nevyhnutné, aby ste mali pri sebe všetky doklady – vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla a platné zákonné poistenie.
 
5. Odporúčame, aby ste mali pri sebe hotovosť v miestnej mene, a to pre prípad udelenia pokuty, ktorú je potrebné zaplatiť na mieste alebo pre prípad neočakávanej udalosti (napr. pokazené vozidlo, dopravná nehoda a pod.).
 
6. Do pozornosti dávame, že cestovanie vozidlom v Poľskej republike si vzhľadom na veľké vzdialenosti, množstvo áut, častú výstavbu a opravu ciest a s tým spojené obmedzenia vyžaduje neustále sústredenie. Mnohí poľskí vodiči aj napriek prísnym dopravným predpisom jazdia veľmi rýchlo a často aj neohľaduplne, vyskytujú sa aj prípady agresívnych vodičov, ktorí bez upozornenia menia jazdné pruhy a brzdia v poslednej chvíli pred prekážkou.
 
7. Odporúčame dodržiavať dopravné predpisy, najmä maximálnu povolenú rýchlosť a vzdialenosť medzi vozidlami.
 
8. V prípade dopravnej nehody, zranenia alebo inej závažnej situácie odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave alebo Generálny konzulát Slovenskej republiky v Krakove.
 
 

Krádež cenných vecí a dokladov

Pri odcudzení cenných vecí a osobných dokladov odporúčame nahlásiť túto udalosť na najbližšej policajnej stanici. Polícia je povinná prijať oznámenie o spáchaní trestného činu krádeže a začať prípravné trestné konanie. V tomto prípade odporúčame žiadať potvrdenie o nahlásení krádeže.
  

Strata osobných dokladov

Pri strate osobných dokladov odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave alebo Generálny konzulát Slovenskej republiky v Krakove a túto udalosť nahlásiť. Úrad môže na žiadosť občana vydať náhradný cestovný doklad na účel návratu do SR.
 
 
Dátum poslednej aktualizácie: 30/07/2019