Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Posviacka zvonice a kladenie vencov na vojenskom cintoríne 1. svetovej vojny Jangrot – Cieplice v Poľskej republike

Posviacka zvonice a kladenie vencov na vojenskom cintoríne 1. svetovej vojny Jangrot – Cieplice v Poľskej republike

19.11.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

V gmine Trzyciąż na vojenskom cintoríne 1. svetovej vojny Jangrot – Cieplice v Poľskej republike sa 8. novembra 2018 uskutočnila posviacka zvonice a kladenie vencov, ktoré zorganizoval Klub vojenskej histórie Beskydy. 

 

Klub vojenskej histórie Beskydy sa nevenuje len výskumu, ale aj záchrane zanedbaných vojenských cintorínov. Osudy našich pradedov, ktorí zahynuli na bojiskách 1. svetovej vojny sa preto rozhodli pripomenúť projektom stavby pamätných zvoníc. Tieto zvonice by radi postupne postavili priamo na bojiskách 1. sv. vojny, na ktorých bojovali vojaci z dnešného územia SR. Prvú takúto zvonicu vybudovali pri obci Hostovice na severovýchodnom Slovensku (okr. Snina). 

 

Projekt pamätnej zvonice sa podarilo zrealizovať v lete tohto roku aj na vojenskom cintoríne v Jangort – Cieplice, kde je pochovaných mnoho Slovákov pochádzajúcich z regiónu Oravy, ktorí spoločne s Poliakmi a ďalšími národmi bojovali v rokoch 1914-1915 v rakúsko-uhorskej armáde. Pre mnohých Slovákov z regiónu Oravy to nebol len boj „z povinnosti“, ale boj „osobný“, čo vyplývalo zo silných väzieb na mesto Krakov, ktorého infraštruktúru obyvatelia z regiónu Oravy dlhodobo využívali (pozn. lekári, nemocnice, školy a pod.).

 

Na podujatí sa zúčastnili predstavitelia miestnej samosprávy na čele s wójtom gminy Trzyciąż Romanom Żelaznym, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, predstavitelia cirkvi a obyvatelia slovenských obcí na Orave, ktorých predkovia sú na miestnom vojenskom cintoríne pochovaní. 

 

Za Generálny konzulát SR v Krakove sa na posviacke zvonice a kladení vencov zúčastnil konzul Slavomír Nagy, ktorý na okraj podujatia spoločne s predstaviteľmi samospráv zasadil „strom pokoja", pripomínajúci 100. výročie ukončenia 1. svetovej vojny.