Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Vernisáž výstavy Emílie Hodasovej v Krakove

Vernisáž výstavy Emílie Hodasovej v Krakove

3.8.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

 

V priestoroch galérie Spolku Slovákov v Poľsku (SSP) v meste Krakov sa 3. augusta 2018 uskutočnila vernisáž výstavy Emílie Hodasovej pod názvom Poďme spolu lietať. Výstavu otvorili príhovormi generálny tajomník SSP Ľudomír Molitoris, generálny konzul SR v Krakove Tomáš Kašaj, riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave Adrián Kromka, autorka Emília Hodasová a zástupca Umeleckej besedy slovenskej Emil Semanco.

 

Emília Hodasová je výtvarníčkou textilu, art protisu, arttexu, autorskej čipky, textilnej asambláže a maliarka krajinárskych motívov. Pôsobí aj ako dlhoročná aktívna členka a spoluorganizátorka činnosti Umeleckej besedy slovenskej. S umeleckou tvorbou začala v roku 1975 prácou na Zväze slovenských výtvarných umelcov (od roku 1989 Slovenská výtvarná únia). Zblížila a inšpirovala sa aj textilnou tvorbou a dielom Eleny Holéczyovej (1906 – 1983), ako aj mladších a súčasných autorov umenia textilu. Jej inšpirácie sú krajina a príroda, poézia a lyrika videnia skutočnosti a ľudských citov, svet flóry a fauny, hudba, balady, tanec, balet. Z figurálnych motívov sú to jedinečné, elegantné hlavičky – profily dám i dievčat v klobúkoch s ornamentálnym „doprovodom“ a v secesnom ladení sugestívnych monochrómov. Najnovšie diela majú lyrické, symbolické významy ľudskej i výtvarnej bilancie: „Siete z mojich snov a tieňov“, „Aké krásne je byť dvaja“, „Poďme spolu lietať“.

 

Výstava predstavuje výber z tvorby Emílie Hodasovej a obsahuje aj časť krajinomaliarskej tematiky. Tieto obrazy vznikli na viacerých plenéroch v krásnom prírodnom prostredí Oravy, Kysúc a Pienin. Sú to autentické, realistické krajiny v romantických farebných náladách a vo veľkej panoráme našej zeme a hôr. K špičke tvorby patria väčšie formáty textilných obrazov. Spájajú v harmónii i v kontrastoch veľkú farebnú plochu art protisov s väčším i menším detailom – ornamentom bielej paličkovanej čipky. Inšpiráciou je ľudová čipkárska tvorba, čipkové ornamenty a znaky. Pri najnovších dielach ide o pôsobivú súhru týchto prvkov spojenú s hudobným motívom, piesňou, krajinárskou náladou a vrúcnym, subjektívnym pocitom reminiscencií. Je v nich mnohé zo stretnutí, životnej púte, dedičstva a spomienok z nedávnej minulosti a súčasnosti v živote a umeleckej tvorbe Emílie Hodasovej.

 

Výstavu zorganizoval SI Varšava v spolupráci s GK Krakov a SSP a v uvedených priestoroch SSP potrvá do konca augusta 2018.