Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

XXVII. Medzinárodný divadelný festival v Cieszyne

XXVII. Medzinárodný divadelný festival v Cieszyne

24.10.2017 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

XXVII. Medzinárodný divadelný festival pod názvom Bez hraníc sa konal v dňoch 3.až 8. októbra 2017 v Cieszyne pod patronátom vedúceho Generálneho konzulátu Ivana Škorupu, jeho poľského partnera v Ostrave Janusza Bilski, primátora mesta Cieszyn Ryszarda Macuru a primátora mesta Český Tešín Víta Slováčeka.

Konzul Generálneho konzulátu v Krakove Adrián Kromka slávnostným príhovorom otvoril divadelné predstavenie slovenskej umelkyne Slávy Daubnerovej pod názvom Solo Lamentoso v divadle A. Mickiewicza v Cieszyne.

Slovenská umelkyňa predstavila divákom skutočný príbeh tzv. Spievajúceho domu v Štúrove, majiteľka ktorého dlhé roky púšťala hlasnú hudbu (operné árie) každý deň od rána 06.00 hod. do večera 22.00 hod., a v dôsledku tohto dlhoročného a nepretržitého konania sa Spievajúci dom v Štúrove stal atrakciou pre turistov a média. Po skončení predstavenia nasledovala beseda divákov so slovenskou umelkyňou. O predstavenie bol veľký záujem, čoho dôkazom bola aj plná sála poľských, českých a aj slovenských divákov. 


Divadelný festival začal dňa 3. októbra 2017 slávnostným otvorením výstavy Nemohli sme mlčať- ľudia Charty 77. Výstava zobrazuje predstaviteľov Charty 77 na fotografiách zo sledovacích akcií ŠtB a po premiére na Námestí Václava Havla v Prahe bola predstavená v Zlíne a na slovenskom hudobnom festivale Pohoda. Na fotografiách zo sledovacích akcií sú napr. Václav Havel, Marta Kubišová alebo Jiří Dienstbier. 


Medzinárodný divadelný festival Bez hraníc (do roku 2004 s názvom Na hranici) vznikol so zámerom vybudovať mosty porozumenia cez hranice v regióne, kde je takáto potreba výrazná a dôležitá vzhľadom na históriu tohto regiónu a vzájomné vzťahy obyvateľov. Iniciatíva sa zrodila na prahu slobody, keď v Poľsku a bývalom Československu začal prechod ku demokracii. Prvý festival bol venovaný prezentácií poľských a československých inscenácií Václava Havla. Z tejto iniciatívy sa zrodil pravidelný medzinárodný divadelný festival, ktorý okrem divadelných predstavení obsahuje aj sprievodné aktivity ako konferencie, výstavy, besedy, workshopy, koncerty, pričom na festivale sa okrem krajín V4 predstavujú aj umelci z Rakúska, Ukrajiny, Ameriky.