Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Úspech slovenských umelcov na Medzinárodnom filmovom festivale v Dillí

Úspech slovenských umelcov na Medzinárodnom filmovom festivale v Dillí

22.10.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | India

Animovaný film Finlandia (2016) slovenskej autorskej dvojice Lucia Černeková – Peter Luha získal vo štvrtok 18. októbra 2018 v Dillí na 7. ročníku medzinárodného filmového festivalu Delhi International Film Festival ocenenie Best Concept v súťažnej kategórii WORLD CINEMA/Animation.

 

Účasť výtvarníčky L. Černekovej a hudobníka P. Luhu s krátkym animovaným filmom na festivale zabezpečilo Veľvyslanectvo SR v Dillí. Cenu medzinárodnej jury si prebrala režisérka Lucia Černeková.  

 

Film Finlandia bol aj v oficiálnom výbere na Cerano Film Festival Internazionale Cortometraggi v Taliansku a Armagnac Short Film Festival vo Francúzsku. Na Medzinárodnom festivale krátkych filmov Radio City Valencia v Španielsku získal ocenenie Special Mention of the Jury. 

 

“Naša idea je vytvoriť unikátne krátke art filmy – animácie z rôznych častí sveta, inšpirované konkrétnou krajinou, v ktorej sa práve nachádzame, jej kultúrou, ľuďmi a celkovou atmosférou v nej. Animáciu sme zvolili ako ideálnu pre spoluprácu medzi výtvarníkom a hudobníkom. Umožňuje nám kombinovať hudbu a vizuál v jeden ucelený umelecký prejav, v ktorom sa jednotlivé prvky vzájomne podporujú a otváraju nové možnosti vyjadrenia sa. Animácie reflektujú  taktiež veľmi výrazne skutočný životný pocit nás oboch ako autorov, pretože chodíme “hore - dole” po svete snažiac sa nájsť tajomstvo života. To je aj dôvod, prečo sme si vybrali náš názov ako tím - Hľadači svetelného kameňa (Lightstone seekers),“ uviedla výtvarníčka  a režisérka Lucia Černeková, ktorá sa poďakovala veľvyslancovi Slovenskej republiky v Dillí Ivanovi Lančaričovi za pomoc, ktorú im Veľvyslanectvo SR v Dillí poskytlo a vďaka ktorej mohli vycestovať do Indie a osobne prezentovať film na festivale Delhi International Film Festival 2018. Dodala, že už po niekoľkodňovom pobyte v Indii nazbierali množstvo podnetov, ktoré ich budú inšpirovať v ďalšej umeleckej tvorbe.