Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Zvýšený výskyt vírusu Dengue vplyvom monzúnového obdobia na Srí Lanke a v Bangladéši

Zvýšený výskyt vírusu Dengue vplyvom monzúnového obdobia na Srí Lanke a v Bangladéši

30.7.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Bangladéš | India | Nepál | Srí Lanka

Veľvyslanectvo SR v Dillí upozorňuje občanov SR cestujúcich na Srí Lanku a do Bangladéša, že v týchto krajinách bol zaznamenaný zvýšený výskyt vírusu Dengue vplyvom monzúnového obdobia. Vírus Dengue sa vyskytol na Srí Lanke hlavne v oblastiach hlavného mesta Kolombo, ako aj v oblastiach Gampaha, Kalutara, Ratnapura a Galle na juhu a juhozápade krajiny. Vírus sa vyskytuje takmer na celom území Bangladéša vrátane hlavného mesta Dháka a výskyt má tendenciu rásť. Ku koncu júla 2019 sa v Bangladéši zachytilo v priebehu 24 hodín 1 100 nových prípadov výskytu ochorenia. Tento rok sa zaznamenal zvýšený výskyt ochorenia a vírus sa prejavuje atypickými symptómami s negatívnym vplyvom na srdce a pečeň.


Príslušné orgány Srí Lanky a Bangladéša vyzývajú komunity v postihnutých oblastiach, aby udržiavali čistotu v záujme nešírenia nákazy. Zatiaľ neboli zaznamenané úmrtia. 


Vírus Dengue spôsobuje horúčku Dengue a šíri sa uštipnutím nakazenými komármi hlavne počas daždivého obdobia v tropických a subtropických krajinách. Proti vírusu neexistuje vakcína. Najlepšou ochranou je vyhýbanie sa možným zdrojom nákazy. 

 
Veľvyslanectvo SR v Dillí upozorňuje, že zvýšený výskyt vírusu Dengue sa v monzúnovom období od júla do konca augusta/polovice septembra môže prejaviť aj v ostatných krajinách regiónu, ako sú India a Nepál. Cestovateľom zo SR odporúča, aby pred cestou na Srí Lanku a do Bangladéša, ale aj Indie a Nepálu, sledovali aktuálne informácie na príslušných stránkach ministerstva zdravotníctva. Informácie o Dengue môže verejnosť získať na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave.