1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Cestovanie do zahraničia

Cestovanie do zahraničia

Publikované 14.07.2022

Na cestu do zahraničia je potrebné mať platný cestovný doklad, ktorého platnosť neuplynie počas pobytu v zahraničí a musí byť platný minimálne ešte ďalšie tri mesiace potom ako opustíte územie danej krajiny (niektoré krajiny vyžadujú minimálne 6 mesiacov). Pred cestou do zahraničia je potrebné si zistiť, aké iné podmienky má pre vstup občana Slovenskej republiky daná krajina a vybaviť si potrebné náležitosti.

Okrem cestovného dokladu odporúčame mať so sebou vždy poistenie pre cesty do zahraničia. Malo by pokrývať minimálne náklady, ktoré môžu vzniknúť pri chorobe alebo úraze.

Zdravotné poistenie do zahraničia Vám môže pokryť poistenie liečebných nákladov v prípade náhleho ochorenia, úrazu alebo dopravnej nehody. Náklady za ošetrenie sa v zahraničí môžu vyšplhať do astronomických výšok. Poistenie je nutnosťou, aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam.

Zdravotné poisťovne, v ktorých si občania platia svoje poistky, vydávajú pre svojich klientov cestujúcich do krajín EÚ Európsky preukaz zdravotného poistenia. Preukaz slúži ako doklad v prípade nečakaných zdravotných ťažkostí. Ak ho občan predloží v zahraničí, ošetria ho za tých istých podmienok ako domácich. O preukaz musí poistenec požiadať poisťovňu písomnou formou. Preukaz dostanete bezplatne najneskôr do 30 dní od podania žiadosti.

Okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia je vhodné sa poistiť aj v komerčnej poisťovni, nakoľko nie všetky náklady spojené s liečbou v zahraničí môžu byť pokryté zdravotnou poisťovňou a súkromný lekár nemusí preukaz akceptovať.

Pokiaľ chcete navštíviť niektorú z krajín Európskej únie, postačuje na vstup do tejto krajiny platný cestovný doklad, prípadne občiansky preukaz. Nie všetky krajiny, ktoré sa nachádzajú v Európe sú aj členmi Európskej únie. Preto si pred cestou overte, či je cieľová krajina, ale aj krajiny, cez ktoré budete prechádzať, členom EU EÚ. Je potrebné si zistiť aké doklady, akú minimálnu hotovosť a poistenie budete potrebovať pri vstupe do jednotlivých krajín. 

Pred vstupom do krajiny je potrebné si zistiť, aké sú špecifiká miestnej dopravy (informácie o cestách, diaľničných poplatkoch, maximálne povolenej rýchlosti a pod.), aká je miestna zdravotná starostlivosť (výšky platieb) a čo Vám v danej krajine pokrýva vaše poistenie. 

Zaujímavé informácie nájdete na internetovom portáli EURES.sk alebo na stránkach STELLA CENTRA.

Zaujímajte sa aj o bezpečnostnú situáciu v danej krajine a cestujte vždy s adresami a telefónnymi číslami zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v cieľovej krajine, ako aj v krajinách, cez ktoré pocestujete.

Na cestu do zahraničia mimo Európskej únie je potrebné vlastniť platný cestovný doklad a v mnohých prípadoch aj platné vízum , preto pri cestách mimo EÚ je potrebné si pred vstupom do krajiny preveriť vízovú povinnosť, najlepšie na zastupiteľskom úrade danej krajiny. Tam sa dozviete bližšie informácie o vízach, cestovaní po danej krajine a prípadných rizikách, s ktorými sa môžete v danej krajine stretnúť.

Pred vstupom do krajiny je potrebné si zistiť špecifiká miestnej dopravy v závislosti od toho, či sa tam budete premiestňovať vlastným autom alebo prostriedkami verejnej dopravy (po ktorej strane cesty sa v danej krajine jazdí, informácie o cestách, diaľničných poplatkoch, maximálne povolenej rýchlosti, dostupné spôsoby verejnej dopravy a pod.).

Vždy sa snažte získať čo najviac informácií o zdravotnej starostlivosti v danej krajine a poplatkoch za ňu. Zároveň majte na pamäti svoje poistenie liečebných nákladov a čo všetko Vám Vaše poistenie pokrýva. Pri cestách mimo Európu si zistite, či pre oblasť, ktorú idete navštíviť nie sú potrebné aj očkovania. Tieto je potrebné absolvovať v niektorých prípadoch vo viacerých dávkach a s dostatočným predstihom, aby si organizmus stihol vytvoriť potrebné protilátky. Preto je potrebné mať dané informácie v dostatočnom predstihu pred samotnou cestou.

Ak sa nachádzate v krajine, kde nie je zastupiteľský úrad Slovenskej republiky (veľvyslanectvo ani konzulát), môžete sa v prípade núdze obrátiť na zastupiteľstvo inej členskej krajiny EÚ, ktorá má v krajine svoje zastúpenie.