Cestovný pas

Aktualizované 30.05.2022
Publikované 20.05.2022

Cestovné doklady

Cestovný doklad je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom doklade. Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky. Občan má právo na vydanie cestovného dokladu, ak nie sú dôvody na odoprenie vydania cestovného dokladu alebo na jeho odňatie.  Občan môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných dokladov rovnakého druhu okrem náhradného cestovného dokladu. Ak je občan držiteľom cestovného pasu s platnosťou na 10 rokov, druhý cestovný pas sa mu vydá s platnosťou na 5 rokov.

 

Žiadosť o vydanie cestovného pasu Slovenskej republiky

Žiadosť o cestovný pas môžu podávať občania Slovenskej republiky na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Dubline. Žiadosť sa podáva osobne v čase stránkových hodín konzulárneho oddelenia.

K žiadosti je potrebné predložiť platný doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo doterajší cestovný pas). 

Ak žiadateľ tento doklad nemá, alebo je neplatný, má dve možnosti.

Buď požiada prostredníctvom konzulárneho oddelenia o vydanie náhradného cestovného dokladu, a nové doklady si vybaví počas pobytu na Slovensku, alebo požiada o vydanie potvrdenia o štátnom občianstve SR – bližšie informácie sa nachádzajú v sekcii Osvedčenie o štátnom občianstve SR.

 

V prípade, že žiadateľ už má vystavené potvrdenie o štátnom občianstve SR, k žiadosti o cestovný pas doloží:

  • platné osvedčenie/potvrdenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky (jeho platnosť je 6 mesiacov od dátumu vydania);
  • neplatný doklad totožnosti Slovenskej republiky, prípadne iný doklad s fotkou na základe ktorého bol žiadateľ stotožnený.

 

V prípade žiadostí o vydanie cestovného pasu sa nevyžadujte predloženie slovenského rodného listu u žiadateľov, ktorí sú evidovaní v registri fyzických osôb. To platí pre všetky prípady žiadostí o vydanie cestovného pasu. Okrem uvedených prípadov sa v prípade žiadateľov, ktorí po sobáši menili priezvisko tiež nevyžaduje predloženie slovenského sobášneho listu, ak bola zmena priezviska po sobáši zaregistrovaná v registri fyzických osôb.

Občan mladší ako 18 rokov je až do nadobudnutia spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu povinný pripojiť k žiadosti o vydanie cestovného dokladu písomný súhlas zákonného zástupcu, inej fyzickej osoby než rodiča, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestúna, budúceho osvojiteľa, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárneho orgánu zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručníka alebo opatrovníka s ich osvedčeným podpisom. Osvedčenie podpisu sa nevyžaduje, ak táto osoba vyjadrí svoj súhlas a žiadosť podpíše pred orgánom, ktorý cestovný doklad vydáva alebo zastupiteľským úradom. Žiadateľ od 15 do 18 rokov sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (pas alebo občiansky preukaz). V prípade, že žiadateľ od 15 do 18 rokov nemá platný doklad totožnosti, musí predložiť osvedčenie/potvrdenie o štátnom občianstve. Pri podaní žiadosti občana staršieho ako 15 rokov a mladšieho ako 18 rokov, ktorý nemá písomný súhlas zákonného zástupcu, musí byť prítomný aj jeho zákonný zástupca, ktorý sa preukáže svojim platným dokladom totožnosti (občiansky preukaz/cestovný pas).

 

Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť zákonný zástupca; osobná prítomnosť obidvoch osôb pri podaní žiadosti je nevyhnutná. Zákonný zástupca sa musí preukázať platným dokladom totožnosti.

 

Ak žiadateľ (dieťa do 15 rokov) nemá platný doklad totožnosti, alebo nemá žiaden doklad totožnosti, jeho zákonný zástupca k žiadosti priloží:

  • slovenský rodný list dieťaťa, iba v prípade, že dieťa nie je evidované v registri fyzických osôb;
  • platný doklad totožnosti zákonného zástupcu (rodiča);
  • ak sú rodičia rozvedení, rodič žiadajúci o vydanie cestovného pasu predloží rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do opatery tomuto rodičovi;
  • ak zákonným zástupcom je osvojiteľ, poručník, opatrovník, tento predloží také právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do opatery, v ktorom sa výslovne uvádza, že ho súd poveruje zastupovať zverenca i v občianskoprávnych veciach.

Slovenský občan, ktorému má byť vydaný cestovný pas, je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby tváre, odtlačkov prstov a podpisu. Od povinnosti nasnímania odtlačkov prstov sú oslobodení občania mladší ako 12 rokov a osoby, u ktorých to fyzicky nie je možné.

V prípade žiadostí o vydanie cestovného pasu pre maloletú osobu do 15 rokov, ktorá nie je držiteľom platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu sa nevyžaduje predloženie osvedčenia/potvrdenia o štátnom občianstve SR v prípade, ak rodič maloletého, ktorý je občanom SR preukáže, že v čase podania žiadosti o cestovný doklad maloletého je štátnym občanom SR. Túto skutočnosť preukazuje originálom občianskeho preukazu alebo cestovného pasu platného v deň podania žiadosti.

Od 1. apríla 2022  žiadatelia nebudú musieť pri podaní žiadosti predkladať preukaz o ťažkom zdravotnom postihnutí za predpokladu, že údaj o ťažkom zdravotnom postihnutí je zaznamenaný v informačných systémoch v SR. V prípade, ak je žiadateľ držiteľom iba dokladu o ťažkom zdravotnom postihnutí vydanom v cudzom štáte, je potrebné, aby si ho nechal uznať príslušnými orgánmi SR, ktoré ho zaznamenajú do informačných systémov SR.

 

Platnosť cestovného dokladu

Cestovný pas sa vydáva s platnosťou:
občanovi, ktorý dovŕšil 16 rokov 10 rokov
občanovi mladšiemu ako 16 rokov 5 rokov
občanovi mladšiemu ako 6 rokov 2 roky
občanovi, ktorému nie je dočasne možné nasnímať odtlačky prstov 1 rok

ddd

Správne poplatky:
Vydanie cestovného pasu osobe staršej ako 16 rokov 40 eur
Vydanie cestovného pasu osobe od 6 do 16 rokov 15 eur
Vydanie cestovného pasu osobne mladšej ako 6 rokov 10 eur
Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe staršej ako 16 rokov 30 eur
Vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe mladšej ako 16 rokov 10 eur

 

Na Veľvyslanectve sa vyberajú správne poplatky v hotovosti v eurách. Lehota na vystavenie cestovného pasu je približne 6 až 8 týždňov. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky nemá možnosť stanovenú lehotu skrátiť.

 

Zápis dieťaťa do cestovného pasu

Zápis dieťaťa do cestovného pasu rodiča sa od 27. júla 2012 nevykonáva. Každý občan Slovenskej republiky je pri cestovaní do zahraničia bez ohľadu na vek povinný mať svoj vlastný cestovný doklad.

 

Strata/odcudzenie cestovného dokladu

Stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu v zahraničí je jeho držiteľ povinný bezodkladne nahlásiť najbližšiemu zastupiteľskému úradu. Taktiež odporúčame, aby držiteľ ohlásil stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu policajnému orgánu v prijímajúcom štáte t. j.  policajnému útvaru v Írsku. 

 

Náhradný cestovný doklad

Náhradný cestovný doklad je cestovný doklad na jednotlivú cestu s územnou a časovou platnosťou obmedzenou účelom cesty. Zastupiteľský úrad vydáva náhradný cestovný doklad občanovi, ktorý nemá iný cestovný doklad, na návrat do Slovenskej republiky a v naliehavých prípadoch aj na cestu do štátov, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú. Náhradný cestovný doklad sa vydáva len na nevyhnutnú dobu.

O náhradný cestovný doklad možno požiadať osobne na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Dubline najmä v prípade straty, krádeže, poškodenia alebo skončenia platnosti občianskeho preukazu alebo cestovného pasu. Žiadateľ je povinný uviesť v žiadosti o vydanie náhradného cestovného dokladu, pravdivo a úplne požadované údaje, ich pravdivosť a úplnosť preukázať príslušnými dokladmi a ich správnosť potvrdiť svojím podpisom.

K žiadosti o vydanie náhradného cestovného dokladu občan predloží akýkoľvek doklad, ktorým preukáže svoju totožnosť a pravdivosť a úplnosť údajov uvedených v žiadosti (totožnosť môže preukázať akýmkoľvek aj  neplatným dokladom,  kde je uvedené rodné číslo/dátum narodenia a fotografia žiadateľa a pravdivosť údajov o návrate do Slovenskej republiky sa preukazuje spravidla predložením rezervácie letenky, lodenky alebo iného transportu).

Pri podaní žiadosti sa platí konzulárny poplatok vo výške 10 eur v hotovosti, pri opakovanom vydaní náhradného cestovného dokladu v priebehu šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov je poplatok 20 eur.

O náhradný cestovný doklad na návrat do Slovenskej republiky môže požiadať i cudzinec, ktorý je držiteľom slovenského cestovného dokladu cudzinca alebo cudzinec, ktorému poskytla Slovenská republika doplnkovú ochranu a je držiteľom cudzineckého pasu.

O náhradný cestovný doklad môže požiadať i občan toho členského štátu Európskej únie, ktorého krajina nemá v Írsku svoj zastupiteľský úrad.