1. Domov
  2. Služby
  3. Konzulárne služby
  4. Povolenie zmeny mena a priezviska

Povolenie zmeny mena a priezviska

Publikované 20.05.2022

Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. 

 

Ak majú manželia spoločné priezvisko, zmenu spoločného priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov. Zmena priezviska sa vzťahuje aj na ich spoločné maloleté deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti. Ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý, sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.

Zmena priezviska sa povolí vždy, ak štátny občan Slovenskej republiky, o ktorého priezvisko ide, je aj štátnym občanom iného štátu a zmenou sa má dosiahnuť priezvisko v tvare, ktorý je v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou tohto iného štátu.

Zmena mena alebo zmena priezviska, na ktorú je potrebné povolenie, sa v matrike vykoná na základe predloženia právoplatného rozhodnutia o zmene mena alebo zmene priezviska.

 

Povolenie na zmenu mena nie je potrebné, ak ide o zmenu: 

  • cudzojazyčného mena na jeho slovenský ekvivalent a naopak,
  • mena dieťaťa po jeho právoplatnom osvojení,
  • mena z dôvodu zmeny pohlavia

 

Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska: 

  • jedného z manželov, ktorí nemajú spoločné priezvisko, na priezvisko jeho manžela, pričom spoločné priezvisko nadobúdajú aj ich spoločné maloleté deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,
  • po rozvode manželstva,
  • po nadobudnutí plnoletosti spočívajúcu v používaní len jedného z dvoch alebo viac priezvisk,
  • spočívajúcu v zápise ženského priezviska osoby inej ako slovenskej národnosti bez koncovky slovenského prechyľovania,
  • spočívajúcu v úprave priezviska v súlade so slovenským pravopisom,
  • dieťaťa po jeho právoplatnom osvojení,
  • z dôvodu zmeny pohlavia,
  • maloletého dieťaťa, ktorého rodičia uzavreli manželstvo po jeho narodení, na priezvisko určené pre ich ostatné deti,
  • maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela.

 

Zmena mena alebo zmena priezviska, na ktorú nie je potrebné povolenie, sa v matrike vykonáva na základe písomného vyhlásenia osoby, o ktorej meno alebo priezvisko ide, alebo jej zákonného zástupcu; pri zmene mena alebo zmene priezviska z dôvodu zmeny pohlavia je potrebné predložiť aj lekársky posudok.

Na zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého staršieho ako 15 rokov je potrebný jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom.

Matričný úrad vydá oznamovateľovi potvrdenie o vykonaní zápisu v matrike o zmene mena alebo zmene priezviska.

  

K povoleniu zmeny mena a priezviska sa predkladá: 

 

1. Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať: 

 

  • meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
  • miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
  • meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
  • meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
  • údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
  • odôvodnenie žiadosti.

 

2. Slovenský rodný list osoby, ktorej sa žiadosť týka, pokiaľ skutočnosti v ňom uvádzané neboli zaevidované v Registri fyzických osôb;

 

3. Doklad o osobnom stave, ktorým je slovenský sobášny list; ak je žiadateľ rozvedený, k žiadosti prikladá slovenský právoplatný rozvodový rozsudok; ak je žiadateľ vdovec/ vdova - k žiadosti prikladá slovenský úmrtný list manžela/ky, ak tento bol občanom SR. Ak nebol, prikladá sa cudzozemský úmrtný list, avšak doklady vydané v zahraničí musia byť doplnené overeným prekladom do slovenského jazyka. Rodný list, sobášny list a úmrtný list sa predkladá iba v prípade, že skutočnosti v ňom uvedené nie sú zaevidované v Registri fyzických osôb.

 

4. Doklad totožnosti žiadateľa: platný cestovný pas alebo občiansky preukaz;

 

5. Poplatok, ktorého výška je uvedená v položke 248 zákona o správnych poplatkoch č. 145/1995 Z. z. v znení ďalších zmien a doplnkov – pozri časť Konzulárne poplatky. Správny poplatok sa platí pri podaní žiadosti v hotovosti v EURO. 

 

6. Predplatená spiatočná obálka Registered Post vypísaná na adresu doručenia, ak žiadateľ požaduje zaslanie na adresu. V prípade, že žiadateľ nedoloží predplatenú spiatočnú obálku, listinu si bude musieť prevziať osobne.

 

Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný okresný úrad podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu štátneho občana Slovenskej republiky na území Slovenskej republiky.

V prípade, že štátny občan Slovenskej republiky takýto pobyt nemal, na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný Okresný úrad Bratislava.

 

Zmena mena pri osvojení

Osvojitelia majú právo do šiestich mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia o osvojení súhlasným písomným vyhlásením zmeniť osvojencovi meno, ktoré má zapísané v matrike, alebo mu určiť ďalšie meno. Ak ide o osvojenie osamelou osobou, toto právo má táto osoba.

Ak je osvojenec starší ako 15 rokov, je potrebný na túto zmenu jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom.