1. Domov
  2. Služby
  3. Pomoc v núdzi v zahraničí
  4. Ochrana detí a mládeže v zahraničí

Ochrana detí a mládeže v zahraničí

Publikované 14.07.2022

1. Výživné zo zahraničia

Rodičia majú zo zákona obidvaja rovnakú vyživovaciu povinnosť voči svojím nezaopatreným deťom aj v prípadoch, kedy nežijú v spoločnej domácnosti. Rodič, ktorý nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, má povinnosť platiť na dieťa výživné. Vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. 

Kedy je dieťa schopné sa samostatne živiť, závisí od okolností konkrétneho prípadu. Medzi rozhodujúce faktory na strane dieťaťa patrí jeho vek, zdravotný stav, dĺžka štúdia, schopnosť vykonávať prácu, majetkové pomery a pod.

Platenie výživného samo osebe neposkytuje rodičom právo na styk s dieťaťom alebo opatrovnícke práva.

Írsko je zmluvnou stranou viacerých medzinárodných dohovorov, a taktiež sa naňho vzťahuje aj Nariadenie Rady (ES) č. 4/2009 o výživnom, ktoré uľahčujú získanie výživného z cudziny.

Ak potrebujete získať výživné od osoby žijúcej v zahraničí, kontaktujte v Írsku Ústredný orgán pre vymáhanie výživného na Ministerstve spravodlivosti a rovnosti (the Central Authority for Maintenance Recovery in the Department of Justice and Equality). Tento orgán sa zaoberá vymáhaním výživného v prípadoch, keď žije osoba, ktorá má platiť výživné na dieťa v zahraničí a oprávnená osoba žije na území Írska a naopak. V takýchto prípadoch je potrebné, aby ste mali adresu povinnej osoby v zahraničí.

 

Kontaktné údaje na Ústredný orgán pre vymáhanie výživného v Írsku nájdete nižšie:

Central Authority for Maintenance Recovery

Department of Justice

Bishop's Square
Redmond's Hill
Dublin 2
D02 TD99
Ireland

Tel: +353 (0)1 479 0200

Local: 1890 555 509

Email: mainrecov@justice.ie

Viac informácií ohľadom výživného pre dieťa žijúce v Írsku

 

2. Neoprávnené premiestnenie, resp. únos

Medzinárodný únos dieťaťa, alebo tzv. rodičovský únos dieťaťa je neoprávnené premiestnenie dieťaťa zo štátu jeho obvyklého pobytu alebo jeho zadržiavanie v štáte, ktorý nie je štátom obvyklého pobytu dieťaťa.

Rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu majú obaja jeho rodičia (zapísaní v rodnom liste dieťaťa). Platí pritom, že zatiaľ čo o bežných záležitostiach dieťaťa môže rozhodovať každý z rodičov samostatne, o podstatných záležitostiach musia rozhodovať rodičia spoločne, resp. vyžaduje sa súhlas oboch rodičov.

Medzi podstatné záležitosti v živote dieťaťa sa považuje aj jeho presťahovanie, resp. premiestnenie do iného štátu. Ak chce rodič svoje dieťa presťahovať do iného štátu na to aby konal oprávnene, potrebuje súhlas druhého rodiča. 

Premiestnenie, alebo zadržiavanie dieťaťa je neoprávneným vtedy, keď rodič nemá súhlas druhého rodiča, ani súhlas súdu toho štátu, v ktorom malo dieťa pred premiestnením obvyklý pobyt.

Írsko je zmluvnou stranou Haagskeho dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, a taktiež sa naňho vzťahuje aj Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností. Nariadenie sa aplikuje len v prípade únosov detí z jedného členského štátu EÚ do druhého členského štátu. 

Rodič, ktorého maloleté dieťa bolo neoprávnene premiestnené do iného štátu, môže žiadať jeho návrat prostredníctvom ústredného orgánu v štáte, v ktorom malo dieťa obvyklý pobyt. V Írsku je takýmto ústredným orgánom Oddelenie pre reformu občianskeho práva v rámci Ministerstva spravodlivosti a rovnosti (the Civil Law Reform Division of the Department of Justice).

 

Kontaktné údaje na príslušný ústredný orgán v Írsku, t.j. Oddelenie pre reformu občianskeho práva nájdete nižšie:

Civil Law Reform Division

Department of Justice

Bishop’s Square
Redmond’s Hill
Dublin 2
D02 TD99

Tel: + 353 1 479-0278

Email: internationalchildabduction@justice.ie

 

Ak bolo dieťa premiestnené z Írska do krajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ alebo zmluvnou stranou Haagskeho dohovoru, je potrebné sa obrátiť na Sekciu konzulárnych služieb na Ministerstve zahraničných vecí a obchodu (the Consular Services Section in the Department of Foreign Affairs and Trade).

Viac informácií ohľadom medzinárodných únosov detí s obvyklým pobytom v Írsku

 

3. Právo styku

Obaja rodičia majú právo stýkať sa so svojím dieťaťom, pokiaľ ich rodičovské práva a povinnosti neboli obmedzené.

Ak vaše dieťa nežije v Írsku a vy ako rodič nemáte upravené právo styku, je možné žiadať o úpravu práva styku s dieťaťom. Taktiež v prípade, ak existuje právoplatné a vykonateľné rozhodnutie írskeho súdu o úprave práva styku k dieťaťu, ktoré sa v súčasnosti nachádza v zahraničí, je možné požiadať priamo o výkon takéhoto rozhodnutia.

O zabezpečenie prístupu k/styku s dieťaťom môže požiadať otec dieťaťa bez ohľadu na to, či je alebo nie je jeho meno zapísané v rodnom liste dieťaťa alebo či má alebo nemá opatrovnícke práva k dieťaťu.

Na právo styku sa, rovnako ako na medzinárodné únosy detí, vzťahuje Haagsky dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, ako aj Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003 o právomoci a uznávaní  a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností.

Dohovor umožňuje rodičovi podať žiadosť o zabezpečenie styku s dieťaťom prostredníctvom siete ústredných orgánov na súd v cudzom štáte, kde sa dieťa zdržiava.

Formulár žiadosti o zabezpečenie styku a ďalšie podrobnosti možno získať od ústredného orgánu v Írsku, ktorým je Oddelenie pre reformu občianskeho práva v rámci Ministerstva spravodlivosti a rovnosti (the Civil Law Reform Division of the Department of Justice).

Kontaktné údaje na príslušný ústredný orgán v Írsku, t.j. Oddelenie pre reformu občianskeho práva nájdete vyššie v časti neoprávnené premiestnenie, resp. únos.

 

4. Osvojenie

Medzištátne osvojenie, resp. adopcia sa vzťahuje na situáciu, kedy sa osoba/y s bydliskom v Írsku rozhodne/ú adoptovať dieťa, ktoré má bydlisko v inej krajine ako je Írsko. Podstata a dôsledok takejto adopcie spočíva v tom, že adoptované dieťa sa stane dieťaťom osvojiteľa/ov, t.j. akoby sa mu/jej/im narodilo so všetkými právami a povinnosťami, ktoré majú rodičia a deti medzi sebou navzájom. 

Írsko, na rozdiel od Slovenska, umožňuje medzištátne osvojenie z viacerých štátov, tu nájdete zoznam a informácie o podmienkach osvojenia detí z týchto štátov. Aby mohlo Írsko uznať medzištátne osvojenie, musia byť dodržané postupy upravené v Haagskom dohovore o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach.

Ústredným orgánom zodpovedným za vnútroštátne a medzištátne osvojenia v Írsku je Írsky adopčný úrad (the Adoption Authority of Ireland).

 

Kontaktné údaje na Írsky adopčný úrad nájdete nižšie:

Intercountry Adoption Unit
Adoption Authority of Ireland

3rd Floor, Shelbourne House
Shelbourne Road
Ballsbridge
Dublin 4
D04H6F6

Tel: +353 1 2309 300 

Email: intercountry@aai.gov.ie

 

Viac informácií ohľadom medzištátneho osvojenia detí v Írsku

 

5. Starostlivosť, resp. odobratie detí

Život v zahraničí je o to komplikovanejší, o čo viac sa musí osoba, ktorá sa rozhodla v zahraničí žiť, prispôsobovať neznámemu miestnemu právnemu poriadku, kultúre a jazyku. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ak žijete so svojimi deťmi v Írsku, ste povinný rešpektovať írske pravidlá a predpisy v sociálnoprávnej oblasti. Vo všeobecnosti platí, že každé dieťa musí mať vytvorené vhodné podmienky pre zdravý vývoj.

Rodičia nesú hlavnú zodpovednosť za starostlivosť a ochranu svojich detí. V prípade, že rodina žijúca v zahraničí, nerešpektuje právny poriadok danej krajiny, zanedbáva výchovu dieťaťa, alebo stačí ak nerešpektuje zvyklosti danej krajiny v spojitosti s výchovou, môže sa dostať do pozornosti tamojších sociálnych orgánov. Ak si sociálny orgán alebo škola zistí, že dieťa je zanedbávané, chýba v škole, má nedostatočnú hygienu prijme potrebné kroky na nápravu. Jednou z možností je že sociálny orgán poskytne rodine poradenstvo vedúcu k náprave stavu. Druhou možnosťou je aktívna podpora rodiny spočívajúca napríklad v podobe vzdelávania vo výchove, finančnej pomoci na nákup nevyhnutností, alebo potravín, materiálnej pomoci v zabezpečovaní pomôcok a pod. Sociálny orgán nikdy nemá záujem rodinu okamžite trestať, ale skôr pomôcť jej a tak prispieť k náprave stavu a zachovať rodinné prostredie.

Ak však rodina pomoc orgánu odmieta alebo nespolupracuje, je sociálny orgán často nútený podniknúť tvrdšie kroky v záujme bezpečnosti a zdravia dieťaťa. Najmä ak sú rodinné podmienky natoľko nevyhovujúce a zlé, že hrozí riziko ujmy dieťaťa na zdraví, je potrebný okamžitý zásah spočívajúci napríklad v dočasnom odobratí dieťaťa a následnom konaní s cieľom nápravy stavu v rodine. Ak náprava ani potom nie je možná zostáva jediná možnosť, a to dlhodobé umiestnenie dieťaťa buď k rodinným príbuzným alebo iným poskytovateľom starostlivosti mimo rodinného prostredia. Toto je však vždy posledná možnosť, ktorá prichádza do úvahy ak všetky ostatné zlyhali.

Sociálny orgán, v prípade Írska je to TUSLA (Child and Family Agency), vždy úzko spolupracuje s príslušným súdom danej krajiny. Nakoľko tak závažné opatrenia ako je odobratie dieťaťa a následne rozhodovanie o jeho zverení do starostlivosti musia byť vždy ponechané na rozhodnutie súdu. Sociálny orgán v tomto súdnom konaní vystupuje len ako účastník konania a jedna zo strán. Rodičia, ako aj dieťa majú tiež rovnocenné postavenia účastníkov konania.

Štátna príslušnosť v takýchto prípadoch nehrá žiadnu rolu. Aj slovenským občanom žijúcim v Írsku môže byť dieťa odobraté, ak je to nevyhnutné pre jeho ochranu a v súlade s najlepším záujmom dieťaťa.

V prípade, ak sa dostanete v Írsku do situácie, že vám má byť alebo bolo odobraté dieťa, kontaktujte zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Dubline alebo priamo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej len ako „Centrum“). 

Centrum je ústredný orgán Slovenskej republiky zabezpečujúci komunikáciu, okrem iného, aj vo veciach starostlivosti a sociálnoprávnej ochrany detí, ktoré žijú v zahraničí. V prípadoch odobratia detí od rodiny, Centrum pristupuje proaktívne a individuálne ku každému prípadu s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa a snaží sa všetkými zákonnými spôsobmi pomôcť vrátiť deti späť do biologickej rodiny. Jeho hlavnou úlohou je výmena informácií so sociálnym orgánom v zahraničí a poskytovanie potrebnej súčinnosti pri prebiehajúcich súdnych konaniach, v ktorých môže podať intervenciu alebo predložiť písomné stanovisko. S pomocou sociálnych orgánov na Slovensku zisťuje, či sa na Slovensku nachádzajú príbuzní, ktorým by mohlo byť odobraté dieťa zverené do starostlivosti.

 

Kontaktné údaje na Centrum nájdete nižšie:

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže

Špitálska č. 8
P. O. Box 57
814 99  Bratislava
Slovenská Republika

Tel.: +421 2 204 58 200

Email: info@cipc.gov.sk

 

Viac informácií o rizikách a postupe pri odobratí dieťaťa rodičom sociálnym orgánom v zahraničí