Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Slovakia-Ukraine: Political talks and humanitarian aid as well

​SR-Ukrajina: Politické rokovania i humanitárna pomoc

1.2.2016 | Aktivity ministra

Kyjev (1. februára) – Prvú tohtoročnú humanitárnu pomoc Ukrajine odovzdal dnes podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas pracovnej návštevy v Kyjeve. Symbolické šeky v celkovej hodnote 43-tisíc eur venoval predstaviteľom dvoch nemocníc v Užhorode a jednej neziskovej organizácii pre detské domovy.
 
„Slovensko nie je len sused ale aj dobrý partner Ukrajiny a záleží nám na tom, aby tu obyvatelia žili v mieri a prosperite. Popri ´veľkej´ politike nezabúdame ani na obyčajných ľudí a snažíme sa pomáhať konkrétnym osobám, ktoré trpia,“ zdôraznil minister M. Lajčák pred zástupcami prijímateľov pomoci, ukrajinskými a slovenskými médiami na pôde slovenského veľvyslanectva v Kyjeve. 
 
„Moje návštevy v Kyjeve sú už tradične spojené aj s odovzdávaním humanitárnej pomoci. A hoci spôsobov našej pomoci Ukrajine je viac, motív je len jeden: krajina a jej obyvatelia zažívajú zložitú dobu a my sa snažíme stáť pri nich, aby vedeli že v Slovensku majú priateľa,“ pripomenul minister M. Lajčák. 
 
Finančnú pomoc tento raz dostala Pôrodnícka klinika v Užhorode, krajská Fakultná infekčná nemocnica v Užhorode a nezisková organizácia Ukrajina- Slovensko SOS. Obe nemocnice poskytujú špecializované služby pacientom v celej Zakarpatskej oblasti a čoraz viac aj utečencom z východu krajiny. Získané financie využijú na zakúpenie potrebných prístrojov. 


Nezisková organizácia Ukrajina- Slovensko SOS zase použije prostriedky pre dva detské domovy na východe Ukrajiny: jeden v meste Severodoneck dočasne premiestnený z Luhanska v dôsledku bojov a na druhý v meste Ivano-Frankivsk. 
 
O podpore Slovenska pre reformné procesy a modernizáciu Ukrajiny hovoril minister M. Lajčák na stretnutiach s predsedom parlamentu - Verchovnej rady Volodymyrom Grojsmanom a premiérom Arsenijom Jaceňukom.
 
„Pre nás nie je Ukrajina predmetom záujmu iba niekedy. Chceme, aby bola úspešná, politicky stabilná a ekonomicky prosperujúca krajina, kde sa rešpektujú európske pravidlá a princípy. Preto je pre nás dôležité, aby sa nevytratila z centra pozornosti dnešnej Európy,“ upozornil minister Miroslav Lajčák.
 
„Oceňujeme reformné úsilie Kyjeva a zdôrazňujeme, že dôležité je nepoľaviť a posunúť sa dopredu s implementáciou a zavádzaním hĺbkových reforiem, aby občania mohli výsledky a zlepšenie pocítiť čo najskôr,“ podčiarkol M. Lajčák. Spomenul pri tom aj potrebu stabilnej vlády a zrýchlenia substantívneho reformného procesu „Spolu s ďalšími európskymi partnermi chceme vidieť kvalitatívne reformy a konkrétne kroky, pričom prioritami by mali byť: boj proti korupcii, reforma súdnictva a finančného sektora.“ 
 
Slovensko je podľa jeho slov naďalej pripravené Ukrajine v týchto procesoch poskytovať potrebnú podporu a asistenciu – či už pokračovaním prenosu vlastných transformačných a reformných skúseností alebo reverzným tokom plynu, ktorý predstavuje významný príspevok Slovenska k energetickej bezpečnosti a nezávislosti Ukrajiny a šetrí jej aj nemalé finančné prostriedky. V utorok návšteva ministra M. Lajčáka pokračuje rokovaním s ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom a prijať by ho mal aj prezident Petro Porošenko.

Rokovanie s premiérom Jaceňukom. Rokovanie s premiérom Jaceňukom. Stretnutie s predsedom parlamentu - Verchovnej rady Volodymyrom Grojsmanom. Stretnutie s predsedom parlamentu - Verchovnej rady Volodymyrom Grojsmanom.