Pobyt cudzinca

Aktualizované 08.07.2022
Publikované 08.07.2022

Povolenie na pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bol policajným útvarom pobyt udelený. Podmienky vstupu a pobytu cudzinca v Slovenskej republike upravuje zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (gestor Minister-stvo vnútra SR) zo dňa 21. októbra 2011 (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“).   

 

Pod pojmom cudzinec sa podľa vyššie uvedeného všeobecne záväzného právneho predpisu rozumie každá osoba, ktorá nie je občanom Slovenskej republiky. Osoba, ktorá nie je občanom Slovenskej republiky a zároveň nie je štátnym občanom inej členskej krajiny Európskej únie je považovaná za tzv. štátneho občana  tretieho štátu. Občania Ukrajiny sú teda podľa tohto zákona považovaní za cudzincov, resp. za štátnych občanov tretieho štátu.

 

Podávanie žiadostí o pobyt

Na zastupiteľskom úrade môžu štátni občania tretích štátov – občania Ukrajiny a občania  tretích štátov s dlhodobým pobytom na Ukrajine podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu na území Slovenskej republiky, žiadosť o udelenie trvalého pobytu na päť rokov na území Slovenskej republiky a žiadosť o modrú kartu Európskej únie  podľa teritoriálnej príslušnosti. 

 

Teritoriálna príslušnosť Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v Užhorode:

  • Zakarpatská oblasť,
  • Ľvovská oblasť,
  • Ternopiľská oblasť,
  • Ivano-Frankovská oblasť,
  • Chernivetská oblasť.

 

Prechodný pobyt

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podáva štátny občan tretej krajiny osobne v zahraničí na zastupiteľskom úrade akreditovanom pre štát, ktorý mu vydal cestovný doklad alebo na zastupiteľskom úrade akreditovanom pre štát, v ktorom má bydlisko, ak nie je takýto zastupiteľský úrad alebo v prípadoch hodných osobitného zreteľa určí ministerstvo zahraničných vecí po dohode s ministerstvom vnútra iný zastupiteľský úrad, na ktorom štátny príslušník tretej krajiny podá žiadosť o udelenie prechodného pobytu.

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podáva štátny občan tretieho štátu osobne. Za neplnoletého žiadateľa podáva žiadosť jeho zákonný zástupca. 

 

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare:  

  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe platného povolenia na pobyt, 
  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného tolerovaného pobytu (§ 58 ods.1 písm. a) až c) alebo ods.2)
  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného národného víza (§ 15), 
  • ak ide o štátneho občana tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje, alebo
  • ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

(Neplatí, ak ide o štátneho občana tretej krajiny, ktorý žiada o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania, ak ide o vnútropodnikový presun).

 

Účely prechodného pobytu

Prechodný pobyt môže byť udelený štátnemu príslušníkovi tretej krajiny na účel:

  • podnikanie  (§ 22),
  • zamestnanie (§ 23),
  • štúdium (§ 24),
  • osobitná činnosť (§ 25),
  • výskum a vývoj (§ 26),
  • zlúčenie rodiny (§ 27),
  • plnenie služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl (§28),
  • štátnemu občanovi tretieho štátu, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí (§ 29)
  •  štátnemu občanovi tretieho štátu, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte (§ 30)

Prechodným pobytom je aj pobyt na základe modrej karty Európskej únie.

 

Povolenie  na prechodný pobyt môže policajný útvar udeliť na čas potrebný na dosiahnutie účelu deklarovaného žiadateľom, na účely: podnikanie (na obdobie najviac na 3 roky), zamestnanie (najviac na 5 rokov), štúdium (najviac na 6 rokov), osobitná činnosť (najviac na 2 roky) výskum a vývoj (najviac na 2 roky), zlúčenie rodiny (najviac na 5 rokov), plnenie služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl (najviac na 5 rokov), priznanie postavenia Slováka žijúceho v zahraničí (na 5 rokov), priznanie postavenia osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte (najviac na 5 rokov), pobyt na základe modrej karty Európskej únie (najviac na 4 roky).

Prechodný pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bol policajným útvarom udelený. Prechodný pobyt je viazaný na jeden účel. Ak štátny príslušník tretej krajiny chce vykonávať inú činnosť, než na akú mu bol udelený prechodný pobyt, musí podať novú žiadosť o udelenie prechodného pobytu, ak tento zákon neustanovuje inak. Účel prechodného pobytu vykonáva štátny príslušník tretej krajiny na území Slovenskej republiky. Štátny občan tretieho štátu, ktorý má udelený prechodný pobyt, môže počas prechodného pobytu študovať. Na udelenie prechodného pobytu neexistuje právny nárok. 

rtf
Zoznam dokladov k prechodnému pobytu
(docx; 49.93 KB)
Stiahnuť

 

Trvalý pobyt 

Trvalý pobyt oprávňuje štátneho občana tretieho štátu zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na ktorý mu bol policajným útvarom udelený, ak tento zákon neustanovuje inak.

 

Trvalý pobyt je: 

  • trvalý pobyt na päť rokov,
  • trvalý pobyt na neobmedzený čas,
  • pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny s priznaným postavením osoby s dlhodobým pobytom Európskej únie.

 

Žiadosť o udelenie trvalého pobytu na päť rokov podáva štátny občan tretieho štátu osobne na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o udelenie trvalého pobytu na päť rokov môže štátny občan tretieho štátu podať osobne aj na policajnom útvare Slovenskej republiky: 

  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe platného povolenia na pobyt, 
  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného tolerovaného pobytu (§58 ods.1 písm. a)až c) alebo ods.2),
  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného národného víza (§15),
  • ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe schengenského víza udeleného iným členským štátom na základe dohody o zastúpení pri udeľovaní schengenských víz medzi Slovenskou republikou a iným členským štátom,
  • ak ide o štátneho občana tretieho štátu, u ktorého sa vízum nevyžaduje, alebo
  • ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí

Žiadosť o udelenie národného víza (podľa § 15), v súvislosti s podaním žiadosti o povolenie pobytu na policajnom útvare v Slovenskej republike, si štátny občan tretieho štátu  môže podať na teritoriálne príslušnom zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, podľa krajiny vydania cestovného dokladu alebo ak v danej krajine má povolený pobyt. Žiadateľ o národné vízum k žiadosti predkladá k zdôvodneniu kompletnú dokumentáciu, podľa jednotlivých účelov pobytu (v prílohe zoznam dokladov  k pobytom), ktorú plánuje predložiť pri podaní žiadosti pre udelenie pobytu na teritoriálne príslušnom oddelení cudzineckej polície v Slovenskej republike. 

Žiadosť o udelenie pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny na úradnom tlačive (vzor formulára nižšie). Pri podaní žiadosti o udelenie pobytu je štátny príslušník tretej krajiny povinný predložiť platný cestovný doklad a všetky náležitosti k žiadosti o udelenie pobytu ustanovené týmto zákonom, inak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie pobytu neprijme. Ak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie prechodného pobytu alebo trvalého pobytu na päť rokov neprijme, poskytne štátnemu príslušníkovi tretej krajiny písomnú informáciu o tom, ktoré doklady musí k žiadosti o udelenie pobytu doložiť, aby sa jeho žiadosť prijala. Zastupiteľský úrad, ktorý žiadosť prijal vykoná so žiadateľom o udelenie pobytu osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti. Súčasťou osobného pohovoru sú otázky v dotazníkoch, na ktoré žiadateľ písomne odpovie. V prípade, že žiadateľ neovláda štátny jazyk, môže prísť na pohovor s tlmočníkom, ktorého si musí zabezpečiť. Zastupiteľský úrad, ktorý žiadosť prijal, vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí.

Správne poplatky za podanie žiadosti vo veci udelenie povolenia k pobytu sú uvedené v čl. II bod 2 v sadzobníku správnych poplatkov v II. časti Vnútorná správa položka 24.

rtf
Zoznam dokladov k prijatiu žiadosti o trvalý pobytu na neobmedzený čas
(docx; 37.05 KB)
Stiahnuť
pdf
Formulár žiadosti o udelenie povolenia na pobyt
(pdf; 230.06 KB)
Stiahnuť

 

Podrobnejšie informácie týkajúce sa pobytu cudzinca sú uvedené na nasledujúcich webových stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky: 

Informácie o cudzineckej agende na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Informácie o pobyte cudzinca na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

 

Upozornenia k platnosti dokladov

Doklady, prikladané k žiadosti, nesmú byť staršie ako 90 dní ku dňu podania žiadosti, okrem matričných dokladov (napr. rodný list, sobášny list ). 

Doklady, ktoré sú potrebné v konaní a ktoré vydali orgány cudzích štátov, musia byť opatrené doložkou vyššieho overenia (apostillom). 

Podpisy na čestných vyhláseniach, splnomocneniach a nájomných zmluvách musia byť osvedčené (osvedčenie podpisov vykonáva oprávnená osoba v SR alebo zastupiteľský úrad).

Žiadosti a doklady vydané v cudzom jazyku  musia byť predložené v úradnom preklade do slovenského jazyka v origináli alebo v úradne osvedčenej kópii (overenie kópie žiadostí a dokladov vykonáva oprávnená osoba v SR alebo zastupiteľský úrad).

 

Preklady

Každý cudzojazyčný doklad vydaný v zahraničí sa predkladá s úradným prekladom do štátneho jazyka. Doklady smie preložiť len prekladateľ zapísaný v zozname súdnych prekladateľov a tlmočníkov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR.

Doklady môžu byť predložené i v českom jazyku, ak boli vydané alebo overené príslušnými orgánmi ČR. Cudzojazyčné doklady možno predložiť aj s úradným prekladom do českého jazyka. K prekladu vykonanému v zahraničí  (do slovenského jazyka alebo českého jazyka) cudzinec predloží potvrdenie zastupiteľského úradu, že preklad vyhotovila oprávnená osoba. 

Preklady vyhotovené prekladateľmi v zahraničí (napr. na Ukrajine) sú neplatné.

 

Oznámenie o rozhodnutí žiadosti policajným útvarom

Po prijatí úplnej žiadosti zastupiteľský úrad žiadosť spracuje a odošle na príslušný policajný útvar do 30 dní. Policajný útvar rozhodne o žiadosti o udelenie prechodného pobytu do 90 dní odo dňa prijatia žiadosti policajným útvarom. Policajný útvar zašle oznámenie o udelení pobytu, resp. rozhodnutie o prerušení či zastavení konania alebo výzvu na predloženie ďalších dokladov k žiadosti o prechodného pobytu zastupiteľskému úradu, ktorý o uvedenom informuje žiadateľa. Príslušný policajný útvar, rozhodne o žiadosti o udelenie prechodného pobytu v lehote do 90 dní odo dňa jej doručenia s výnimkou žiadostí o pobyt napr. za účelom štúdia, osobitnej činnosti, výskumu a vývoja, modrej karty, osobe s priznaným postavením Slováka žijúceho v zahraničí, ako i v prípade, ak žiadateľ zastupuje alebo pracuje pre významného  zahraničného investora v SR a zároveň je občanom členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, kedy policajný útvar rozhodne do 30 dní od doručenia kompletnej žiadosti.

 

Obnovenie prechodného pobytu a podanie žiadosti na trvalý pobyt na neobmedzený čas

Na základe zákona č. 73/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19 štátny príslušník tretej krajiny, ktorý sa v čase krízovej situácie zdržiava mimo územia SR, môže podať žiadosť o obnovenie prechodného pobytu alebo žiadosť o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas na zastupiteľskom úrade. Formulár žiadosti a zoznam dokladov je uvedený nižšie.

rtf
Zoznam dokladov k prijatiu žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa účelu
(docx; 72.99 KB)
Stiahnuť
pdf
Formulár žiadosti o obnovenie prechodného pobytu alebo udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas
(pdf; 206.43 KB)
Stiahnuť