1. Domov
  2. News

Veľvyslanectvo SR v Kišiňove informuje o aktuálnych tendroch v Moldavsku.

Veľvyslanectvo SR v Kišiňove informuje o aktuálnych tendroch v Moldavsku.

Veľvyslanectvo SR v Kišiňove informuje o aktuálnych tendroch v Moldavsku.

V Kišiňove sa dňa 26. októbra 2022 uskutočnilo úvodné podujatie k projektu delegovanej spolupráce s názvom EU Support For Local Media Outlets in the Republic of Moldova.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavsku Pavol Ivan sa 12. októbra zúčastnil na spustení Fondu energetickej zraniteľnosti, ktorý umožní občanom registráciu do systému prerozdeľujúceho finančné kompenzácie za zvýšené ceny faktúry za energie.

20.09.2022

V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné, umelecké a prednáškové  pobyty v letnom semestri akademického roka 2022/2023.

Zastupiteľský úrad SR v Kišiňove 14. septembra 2022 usporiadal slávnostnú recepciu pri príležitosti štátneho sviatku SR 30. výročiu Dňa ústavy SR, na ktorej sa zúčastnilo asi 140 pozvaných moldavských hostí, zástupcovia diplomatického zboru i krajania. S krátkym príhovorom vystúpil veľvyslanec SR v Moldavskej republike Pavol Ivan.

Aktuálne na vstup do Moldavska nie je potrebné predložiť negatívny výsledok testu na COVID-19, ani potvrdenie o očkovaní.

12.07.2022 Moldavsko

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavsku Pavol Ivan uskutočnil dňa 7. júla 2022 pracovné stretnutie s predsedníčkou Ústavného súdu Moldavskej republiky Dominicou Manole.

Veľvyslanec SR v Moldavskej republike Pavol Ivan absolvoval zdvorilostné stretnutie s ministerkou vnútra Moldavskej republiky Anou Revenco.

Veľvyslanectvo SR v Kišiňove opätovne upozorňuje na platnosť zverejneného cestovného odporúčania ZÚ SR Kišiňov z 26. februára 2022, ktoré je stále platné pre územie celej Moldavskej republiky, vrátane regiónu Podnestersko, kde naďalej platí zvýšený žltý stupeň teroristickej hrozby.

13.06.2022 Moldavsko

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavsku Pavol Ivan 10. júna 2022 absolvoval nástupnú zdvorilostnú návštevu u predsedu moldavského parlamentu Igora Grosu.

08.06.2022 Moldavsko

V priebehu minulého týždňa veľvyslanec SR Pavol Ivan absolvoval zdvorilostnú návštevu u predsedníčky vlády Moldavskej republiky Nataliou Gavrilitou. Šéfka exekutívy zablahoželala veľvyslancovi k začiatku jeho misie v Moldavsku a zaželala mu úspech pri plnení jeho mandátu.

03.06.2022 Moldavsko

SAMRS, v súlade s rozhodnutím Európskej komisie z 9. júla 2020 o Ročnom akčnom programe pre Moldavskú republiku na rok 2020, vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na projekt rozvojovej spolupráce SR v Moldavskej republike.

V sobotu 14. mája 2022 sa v Kišiňove uskutočnili oslavy Dňa Európy v rámci prezentačného podujatia veľvyslanectiev a EU Delegácie akreditovaných v Moldavsku.

Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavskej republike Pavol Ivan vo štvrtok 28. apríla 2022 v Kišiňove v Prezidentskom paláci odovzdal poverovacie listiny prezidentke Moldavska Maia Sandu.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

Skupina ministrov zahraničných vecí európskych a ďalších krajín a predstaviteľov medzinárodných organizácií sa 5. apríla 2022 zišla v Berlíne na pozvanie Nemecka, Francúzska a Rumunska vo formáte takzvanej Platformy na podporu Moldavska.

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

01.04.2022

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok uskutočnil 1. apríla 2022 spoločnú trilaterálnu návštevu Moldavskej republiky, so svojimi rezortnými partnermi z Českej republiky a Rakúska, v rámci formátu krajín Slavkovskej trojky.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová uskutočnila 30. marca 2022 pracovnú návštevu Moldavskej republiky.

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti rozhodnutím vlády Moldavskej republiky o vyhlásení výnimočného stavu v krajine a dočasného uzavretia vzdušného priestoru Moldavskej republiky (24. februára 2022), kvôli eskalácii napätia na území susednej Ukrajiny, odporúča občanom SR na územie Moldavskej republiky necestovať.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

31.01.2022

V posledný deň svojej misie v Moldavskej republike sa veľvyslanec Dušan Dacho rozlúčil s Doyenom diplomatického zboru veľvyslancom Rumunska D. Ionita.

31.01.2022

V piatok 28. januára 2022 prijala predsedníčka vlády Natalia Gavrilita veľvyslanca Slovenskej republiky Dušana Dacha pri príležitosti ukončenia jeho misie v Moldavskej republike.

Veľvyslanec Dušan Dacho vykonal 27. januára 2022 rozlúčkovú návštevu ministra zahraničných vecí a európskej integrácie Nicu Popescu.

V súvislosti s nadchádzajúcim ukončením misie v Moldavskej republike dnes (26. januára 2022) veľvyslanca Dušana Dacha prijala prezidentka Moldavskej republiky M. Sandu.