1. Domov
  2. Aktuálne
05.05.2023

Dnes (5. mája 2023) pricestovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová do Londýna. Pripojí sa k ďalším svetovým lídrom na oslavách korunovácie kráľa Karola III. a kráľovnej Camilly.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Opatrenia zavedené v súvislosti s COVID-19 boli 18. marca 2022 zrušené a v súčasnosti neplatia žiadne obmedzenia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta politickú dohodu o implementácii tzv. severoírskeho protokolu dosiahnutú v pondelok, 27. februára 2023, vo Windsore medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a britským premiérom Rishi Sunakom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v utorok, 21. februára 2023 v Londýne, stretol s ministrom zahraničných vecí, Commonwealthu a rozvojovej spolupráce Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Jamesom Spencerom Cleverlym. Partneri rokovali o rozvoji spolupráce a posilňovaní vzťahov medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, diskutovali aj o dôsledkoch vojny Ruska proti Ukrajine a bezpečnostných výzvach. V rámci stretnutia ministri podpísali Spoločnú deklaráciu k podpore bilaterálnej strategickej spolupráce.

Poprední vinári zo Slovenska prezentovali 18. januára 2023 svoje vína v prestížnom vinárskom klube 67 Pall Mall.

Veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve Róbert Ondrejcsák odovzdal 17. januára 2023 v prestížnej British Library kolekciu devätnástich prekladov diel Williama Shakespeara, ktoré počas troch dekád preložil slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Séria prekladov obohatí v British Library zbierky východnej a juhovýchodnej Európy.

"Slovenská republika má veľký záujem o posilnenie bilaterálnej spolupráce a strategického partnerstva so Spojeným kráľovstvom, a to vo všetkých oblastiach spoločného záujmu vrátane zahraničnej politiky, bezpečnosti a obrany, obchodu, vzdelávania či kultúry. Osobitný priestor na rozvoj spolupráce vidíme v zdieľaní tzv. know-how v oblasti boja s hybridnými hrozbami a dezinformáciami. Vnímame, že Briti si vďaka svojim nedávnym skúsenostiam plne uvedomujú nebezpečenstvo spojené s týmto typom hrozieb, rozumejú napätiu v strednej a východnej Európe spôsobenému ruskou agresiou a chcú nám byť preto ako západný spojenec nápomocní v posilňovaní obrany a odolnosti.“

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

V rámci zmien hraničného režimu po brexite dochádza pre slovenských vývozcov, dopravné a zásielkové spoločnosti k ďalšej významnej zmene. Spojené kráľovstvo od 1. januára 2022 obnovuje colné kontroly priamo na hraniciach, a teda cez prístavy bude možné prejsť iba s riadne precleným tovarom alebo po absolvovaní kontroly v zariadení na vnútrozemských hraniciach (IBF).

Prijatie zakladateľa slovenskej firmy Stanislava Chlepka v sídle popredného svetového výrobcu miniatúrnych počítačov Raspberry Pi Tradingv Cambridge

Od 1. októbra 2021 budú povinní cestovať výlučne s cestovným pasom. Táto podmienka sa nebude uplatňovať vo vzťahu k občanom, na práva ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu....

28. marca si pripomíname výročie narodenia podpredsedníčky Československého červeného kríža v exile, významnej diplomatky a novinárky Maríny Paulínyovej, ktorá je pochovaná na cintoríne v Brookwoode, neďaleko Londýna.

1 / 17