Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

BREXIT

 

Príhovor veľvyslanca Ľubomíra Reháka ku krajanom, pri príležitosti vystúpenia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej Únie.  

 

Podmienky pohybu a pobytu medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska  po 31. januári 2020

 
Aj keď Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska formálne vystúpilo z Európskej únie 31. januára o 23h00 (londýnskeho času), európske právo týkjúce sa občanov naďalej platí, i počas prechodného obdobia, ktoré začalo plynúť od 1. februára 2020 a skončí sa 31. decembra 2020.
 
To znamená :
 

  • občania sa môžu naďalej pohybovať medzi Slovenskou republikou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska, bez víz a cestovať výlučne s cestovným pasom alebo občianskym preukazom,
  • vodičské preukazy vydané Slovenskou republikou sú naďalej uznávané,
  • systém sociálneho zabezpečenia naďalej uznáva Európsky preukaz poistenca,
  • neuplatňujú sa nové colné pravidlá.

 
Nové pravidlá uplatňované po skončení prechodného obdobia, počnúc januárom 2021, budú závisieť od dohody o usporiadaní budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska.
 
Zároveň pripomíname, že európski občania zdržiavajúci sa na území Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ktorí prišli pred alebo počas tohto prechodného obdobia, musia požiadať príslušné britské úrady o « settled status  » (alebo « pre-settled status » pre tých občanov, ktorí sa zdržiavajú na území Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska menej ako 5 rokov) na zabezpečenie svojich práv. Odporúčame uskutočniť uvedenú registráciu čo najskôr.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 23.3.2020 Dátum vytvorenia: 22.3.2020