Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Informácie pre motoristov

Upozornenie v v súvislosti s aktivitami migrantov v Calais

Veľvyslanectvo SR v Londýne informuje, že podľa príslušných britských orgánov v súvislosti s aktivitami migrantov v Calais je potrebné pri cestovaní do/z Spojeného kráľovstva s využitím trajektu alebo eurotunela počítať so zdržaním. Britské úrady odporúčajú pred cestou do/z Veľkej Británie preveriť aktuálne informácie k spôsobu prepravy u vybraného prevádzkovateľa a naplánovať si cestu tak, aby sa zabránilo jej narušeniu, príp. zvážiť alternatívne riešenia prepravy. Veľvyslanectvo SR v Londýne odporúča, aby prepravcovia ako aj všetci, ktorí plánujú cestu do/z Veľkej Británie sledovali aktuálne dianie ako aj cestovné odporúčania.

Užitočné kontakty:


Pre získanie ďalších informácií a kontaktov:

 

Povolená hladina alkoholu v krvi pri vedení motorového vozidla

V UK sa nemení povolená hladina alkoholu v krvi pri vedení motorového vozidla. V UK neplatí nulová tolerancia a je povolené viesť motorové vozidlo s určitým množstvo alkoholu v krvi:

 

Hladina alkoholu Anglicko, Wales, Severné Írsko Škótsko
Mikrogamy na 100 mililitrov vydychovaného vzduchu 35 22
Miligramy na 100 mililitrov krvi 80 50
Miligramy na 100 mililitrov moču 107 67

 

Informácie sú zverejnené na webstránkach:
www.gov.uk/drug-driving-law
www.gov.uk/drink-drive-limit
 

Poplatky v UK pre ťažké nákladné vozidlá tzv. heavy good vehicles (HGV) v platnosti od 1. apríla 2014

Od 1. apríla 2014 budú všetky nákladné vozidlá v UK s hmotnosťou 12 ton (vrátane) a viac povinné zaplatiť poplatok v závislosti od typu vozidla, počtu náprav a hmotnosti. Vozidlá, ktoré nebudú mať zaplatený poplatok, budú hneď po vstupe do UK rozpoznané prostredníctvom kamier.

Nezaplatenie poplatku bude mať za následok pokutu 300 GBP, ktorá bude od dopravcu požadovaná priamo na mieste. V prípade nezaplatenia pokuty bude vozidlo imobilizované.

Denné náklady na poplatky za vozidlo sa pohybujú v rozmedzí 1,70 – 10 libier. Dopravcovia môžu ušetriť tým, že si vopred zaplatia určený poplatok na týždeň, mesiac alebo rok. Ročné náklady za poplatky sa pohybujú v rozmedzí 85 – 1000 libier.

Dopravcovia pravidelne cestujúci do UK si budú môcť vytvoriť účet na registráciu vozidla, ktoré používajú a nastaviť platobné podmienky, čím sa vyhnú administratíve.

Dopravcovia občasne cestujúci do UK budú môcť zaplatiť poplatok on-line, na obmedzenom počte predajných miest (trajektové terminály, čerpacie stanice) alebo telefonicky.

Britské Ministerstvo dopravy poskytne bližšie k dátumu viac informácií vrátane webovej stránky, na ktorej bude možné zaplatiť poplatok. Viac informácií.
 

Sprísnené bezpećnostné kontroly na letiskách

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne si dovoľuje upozorniť slovenských občanov cestujúcich do Veľkej Británie na sprísnené bezpečnostné opatrenia na všetkých britských letiskách. Pasažierom je zvyčajne povolené vziať na palubu iba jeden kus príručnej batožiny vrátane osobného počítača, tašky na doklady, fotoaparátu alebo inej drobnosti. V príručnej batožine nesmú byť tekutiny, pasty, gély alebo podobné substancie, ktoré samostatne presahujú objem 100 ml. Všetky tieto predmety musia byť zabalené v priesvitnom uzatváracom igelitovom vrecúšku max rozmerov 20x20 cm.

Počas vstupnej kontroly sú všetci pasažieri podrobení prísnej osobnej kontrole a všetky veci brané na palubu vrátane obuvi pasažierov a detských kočiarov sú presvietené röntgenom. Kontrolným miestom môžu prejsť len invalidné vozíky poskytnuté letiskom. Počas cestovania sa odporúča zachovať pokoj a trpezlivosť, dbať vo zvýšenej miere na svoju bezpečnosť a dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia a pokyny polície, letiskového personálu a zamestnancov leteckých spoločností.

Okrem leteckej dopravy je možné cestovať cestnou a lodnou prepravou. Cesta osobným autom do Veĺkej Británie je náročná, predovšetkým zo strednej a východnej Európy, cestovanie je spomalené trajektami. Cestovanie urýchlilo spojenie Eurotunnelom pod Lamanšským prielivom, ktorého prejazd zvyčajne z Calais (Francúzsko) do Folkestone (Veľká Británia) trvá cca 35 min.

Najrozšírenejším typom cestovania vo Veľkej Británii je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Viac informácií nájdete na stránke NATIONAL EXPRESS. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS.

Vo Veľkej Británii sa jazdí na ľavej strane a povolené rýchlosti sú stanovené v míľach za hodinu, pričom 1míľa/h = 1,61 km/h. Elektrické siete sú takisto odlišné od slovenských (220 - 240V/ 50Hz), pričom zástrčky majú tri obdĺžnikové kolíky s poistkami 3,5 a 15A. Na použitie prístrojov s odlišnou koncovkou je nutné použitie adaptéra, ktorý je možné zakúpiť takmer na každom letisku.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 30/04/2018

Dátum poslednej aktualizácie: 11.1.2016 Dátum vytvorenia: 12.9.2006