Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Strata zamestnania v Spojenom kráľovstve - otázky a odpovede

 

Odporúčania vychádzajú z informácií zverejnených na portáloch britskej vlády:  www.gov.uk a vlády SR korona.gov.sk resp. www.mzv.sk.

 

Som zamestnaný a mám podozrenie na ochorenie COVID-19, čo mám robiť?

V prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 musíte zostať doma minimálne 4 dni. Ako náhradu môžete získať nemocenské dávky (Statutory Sick Pay, SSP) vo výške 95,85 GBP týždenne.


Do 7 dní nepotrebujete potvrdenie od lekára (Sick/Isolation Note), aby ste požiadali o SSP (potvrdenie, že ste v izolácii kvôli symptómom COVID-19 je možné získať prostredníctvom NHS 111 online).

Ak chcete skontrolovať svoj nárok na nemocenské, mali by ste kontaktovať svojho zamestnávateľa.

 

Ďalšie informácie o SSP sú dostupné na webovej stránke www.gov.uk/statutory-sick-pay.

 

 

Ako samostatne zárobkovo činná osoba nemám nárok na SSP, čo mám robiť?

Ak nemáte nárok na nemocenské dávky (SSP), napríklad ak ste samostatne zárobkovo činná osoba alebo zarábate pod dolnú hranicu zárobku 118 GBP týždenne a nepracujete kvôli COVID-19, máte nárok na tzv. univerzálny kredit (Universal Credit) alebo nový príspevok v zamestnaní (New Style ESA / Employment and Support Allowance).

 

Podrobnejšie informácie:

www.understandinguniversalcredit.gov.uk/coronavirus

www.gov.uk/guidance/new-style-employment-and-support-allowance.

 

 

Mám nárok na podporu pri dočasnej nezamestnanosti?

Cudzinci (vrátane občanov Slovenska) žijúci v Spojenom kráľovstve, ktorí k 28. februáru 2020 boli zamestnaní a platili dane majú pri dočasnej nezamestnanosti (tzv. furlough) nárok na podporu 80% platu v rámci vládneho programu na udržanie pracovných miest (Coronavirus Job Retention Scheme). V rámci tejto podpory môžete získať max. 2 500 GBP mesačne počas troch mesiacov.

 

Podmienkou je, aby zamestnanec (t.j. pracovník s pracovnou zmluvou) bol registrovaný v elektronickom systéme PAYE (Pay As You Earn), ktorý mu automaticky strháva dane a túto čiastku zamestnávateľ odvádza štátu (na centrálny daňový úrad HM Revenue & Customs).


Ďalšie informácie a informácie o tom, či máte nárok na tento systém, nájdete v usmernení vlády Spojeného kráľovstva.

 

Ak sa v dôsledku týchto zmien zníži váš plat, môžete žiadať o podporu prostredníctvom systému sociálneho zabezpečenia vrátane univerzálneho kreditu (UC).

 

Podrobnejšie informácie:

www.gov.uk/government/publications/guidance-to-employers-and-businesses-about-covid-19/covid-19-guidance-for-employees#claiming-benefits.
 

 

Prišiel som o prácu v dôsledku COVID-19, čo mám robiť?

Pokiaľ k tomu prišlo po 28. februári 2020, zamestnávateľ vás môže znovu zamestnať a dať vás na dočasnú dovolenku (angl. „on furlough“) a platiť časť príjmu z príspevku vlády Spojeného kráľovstva.

 

Ak potrebujete finančnú podporu môžete požiadať o univerzálny kredit (UC) a v prípade potreby aj o zálohové platby vopred bez toho, aby ste museli navštíviť úrad práce.

 

Ak ste zdravotne postihnutý alebo váš zdravotný stav ovplyvňuje ako veľmi môžete pracovať, môžete tiež požiadať o tzv. New Style Employment and Support Allowance alebo o New Style Jobseeker’s Allowance.

 

 

Som živnostník, resp. samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), na akú podporu mám nárok?

Môžete požiadať o príspevok v rámci podpory pre SZČO (Self-employment Income Support Scheme), v rámci ktorého vláda Spojného kráľovstva počas trojmesačného obdobia preplatí 80 % vášho príjmu, a to až do výšky 2 500 GBP mesačne. Príspevok bude prevedený v jednej platbe na bankový účet.


Pomoc sa vzťahuje na daňovníkov, u ktorých najmenej polovica príjmu pochádza zo samostatnej zárobkovej činnosti a v daňovom období 2018/19 mali ročný príjem resp. zisk nižší ako 50 000 GBP. V prípade, že váš príjem bol vyšší, môžete si započítať priemerný príjem (resp. zisk za posledné tri daňové obdobia, ktorý stále musí byť nižší ako 50 000 GBP). Ako samostatne zárobkovo činné osoby môžete naďalej pracovať, aj keď budete poberať túto podporu.
Zároveň môžete požiadať o odloženie platby DPH alebo preddavku na daň z príjmu.

 

Podrobnejšie informácie:

www.gov.uk/guidance/claim-a-grant-through-the-coronavirus-covid-19-self-employment-income-support-scheme.

 

 

Stratil som prácu a nemám peniaze na zaplatenie nájmu, čo mám robiť?

Mali by ste skontrolovať, či máte nárok na univerzálny kredit, ktorý je k dispozícii pre ľudí, ktorí v dôsledku koronavírusu prišli o zamestnanie. Prostredníctvom univerzálenho kreditu sa bude vyplácať aj podpora na náklady na nájomné.

 

Podrobnejšie informácie:

www.gov.uk/guidance/claim-a-grant-through-the-coronavirus-covid-19-self-employment-income-support-scheme;

www.understandinguniversalcredit.gov.uk/coronavirus.

 

 

Ako nájdem dočasné ubytovanie v Spojenm kráľovstve?

Hotely v Spojenom kráľovstve majú povolenie ubytovať občanov iných štátov, ktorí sa kvôli COVID-19 nemôžu vrátiť naspäť do svojej krajiny pobytu. Niektoré hotely sa však rozhodli zatvoriť alebo poskytujú ubytovanie len pre kľúčových zamestnancov (zdravotníctvo, esenciálne služby a pod.). Rezervácie ubytovania odporúčame robiť cez overené portály resp. cestovné kancelárie alebo priamo prostredníctvom hotelov. V prípade, že nájdete dostupné ubytovanie, vo vlastnom záujme si informácie dôsledne preverte priamo s hotelom aj telefonicky . Upozorňujeme, že hotelové bary a väčšina reštaurácií budú zatvorené.

 

 

Kde nájdem informácie o koronavíruse v Spojenom kráľovstve a na Slovensku?

Oficiálne informácie a opatrenia voči pandémii COVID-19 v Spojenom kráľovstve uvádza britská vláda na ústrednom portáli www.gov.uk/coronavirus.

 

Usmernenie týkajúce sa reakcie vlády Slovenskej republiky na COVID-19 nájdete na webových stránkach www.korona.gov.sk.

 

Aktuálne informácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súvislosti s novým koronavírusom

 

Dátum poslednej aktualizácie: 16.4.2020 Dátum vytvorenia: 15.4.2020