Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Deň otvorených dverí a vernisáž výstavy FORMA, 19. - 20. 9. 2015

Deň otvorených dverí a vernisáž výstavy FORMA, 19. - 20. 9. 2015

V dňoch 19.-20. septembra sa otvorili dvere Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne pre širokú verejnosť v rámci víkendového projektu „Open House London 2015". Do projektu Open House London sa ZÚ Londýn zapojil po prvý krát v roku 2013. Budova Veľvyslanectva Slovenskej republiky s architektúrou, ktorá odzrkadľuje štýl moderného brutalizmu, je unikátnym umeleckým dielom, ktoré v roku 1971 získalo prestížne ocenenie Kráľovského inštitútu britských architektov (Royal Institute of British Architects –RIBA) . Osobitná pozornosť bola venovaná najmä stropnému lustru v reprezentačných priestoroch od českého dizajnéra Reného Roubíčka. Návštevníci si po prvý krát mohli pozrieť archívne fotografie výstavby bývalého československého veľvyslanectva.

Okrem pôvodných kusov nábytku ako aj makety veľvyslanectva bola súčasťou prehliadky aj výstava módnych fotografií FORMA, ktorej autorkou je britská fotografka Ellen Rogers a kanadská kreatívna riaditeľa so slovenskými koreňmi Emilia Pelech. Fotografie zobrazujú modelky v dvoch pozoruhodných architektonických miestach Bratislavy 60. a 70. rokov: Salónik pre VIP hostí na letisku M. R. Štefánika a v Dome odborov. V nedeľu sa uskutočnila vernisáž za prítomnosti oboch autoriek fotografií ako aj ďalších hostí z umeleckej sféry, vrátane česko-slovenskej internetovej televízie skcz.tv.

Pri príležitosti osláv 75. výročia leteckej bitky o Britániu (Battle of Britain) bola taktiež exkluzívne vystavená spomienková medaila, ktorú pri príležitosti daného výročia udelilo ZÚ Londýn Kráľovské letectvo (Royal Air Force - RAF) za účasť slovenských a českých letcov v danej bitke.