Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Hviezdoslavove Krvavé sonety v anglickom preklade rozšírili ponuku Britskej knižnice (The British Library)

Hviezdoslavove Krvavé sonety v anglickom preklade rozšírili ponuku Britskej knižnice (The British Library)

8.11.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Spojené kráľovstvo

V predvečer výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava, 7. novembra 2018, pribudla do zbierok Britskej knižnice (The British Library) zbierka Krvavých sonetov v anglickom preklade. Publikáciu odovzdal predstaviteľom druhej najväčšej knižnice sveta veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák.

 

Podujatie slávnostne otvorila Liz Jolly, hlavná knihovníčka The British Library. Ocenila skutočnosť, že vrcholné dielo slovenskej literatúry, ktoré vyniká svojim silným protivojnovým odkazom, sa stáva prístupné návštevníkom knižnice práve v roku 100. výročia ukončenia Prvej svetovej vojny.

 

„Storočnica konca Prvej svetovej vojny je dobrou príležitosťou na to, aby sme velikána našej literatúry vrátili na piedestál svetovej literatúry,“ uviedol veľvyslanec Rehák vo svojom vyjadrení pre médiá.


Na podujatí sa zúčastnilo vyše päťdesiat hostí, vrátane členov diplomatického zboru a najvyšších predstaviteľov knižnice. 

 

Medzi prítomnými bol aj prekladateľ Krvavých Sonetov, John Minahane, ktorý sa narodil a vyrastal v Írsku. Posledných dvadsať rokov žije na Slovensku a počas tohto obdobia preložil niekoľko diel významných slovenských autorov. Vo vystúpení uviedol, že ešte počas školských čias prišiel do styku s vynikajúcimi írskymi básňami zaoberajúcimi sa Prvou svetovou vojnou. Napriek tomu, že prečítal a preštudoval množstvo vojnovej poézie, s obdobným dielom ako sú Hviezdoslavove Krvavé sonety sa doposiaľ nestretol, dodal autor prekladu.
 

 

Predstavenie Krvavých sonetov v Britskej knižnici bolo vyvrcholením série podujatí, kedy približuje veľvyslanectvo SR v Londýne britskej odbornej verejnosti tvorbu slávneho slovenského básnika, ktorá ani po 100 rokoch nestráca na aktuálnosti. Podujatia sa realizujú pri príležitosti stého výročia ukončenia Prvej svetovej vojny a založenia Československa, ako aj 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Okrem Londýna prezentoval veľvyslanec Rehák predmetnú zbierku aj v Belfaste, Cardiffe a Dubline, nasledovať budú prezentácie v Stirlingu, Oxforde a 22. novembra ukončí turné prezentáciou na univerzite v Cambridge.