Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Medzinárodná konferencia „Cambridge Central European Conference 2018: Prague Spring and Its Legacies“

Medzinárodná konferencia „Cambridge Central European Conference 2018: Prague Spring and Its Legacies“

30.4.2018

Na Jesus College Univerzity v Cambridge sa 28. apríla 2018 uskutočnila medzinárodná konferencia „Cambridge Central European Conference 2018: Prague Spring and Its Legacies“. Bola venovaná 50. výročiu udalostí Pražskej jari z roku 1968 v Československu a zároveň súčasťou seriálu podujatí, organizovaných v súvislosti s výročiami Slovenska/Československa v roku 2018. 


Konferenciu organizovalo Cambridgeské fórum pre strednú a východnú Európu v spolupráci s veľvyslanectvami SR a ČR v Londýne. Zúčastnilo sa jej viac než 80 hostí, vrátane historikov, dobových komentátorov, miestneho profesorského zboru a študentov. 


S podporou ZÚ SR sa konferencie zúčastnili Dr. Adam Hudek, pracovník Historického ústavu SAV, ktorý vystúpil v paneli venovanom sociologickým premenám na Slovensku od roku 1968 po súčasnosť a Peter Bielik, ktorý na konferencii predstavil výstavu „Muž s odhalenou hruďou“, obsahujúcu fotografický príbeh z roku 1968, zachytený jeho otcom - fotografom Ladislavom Bielikom. 


Konferencie sa zúčastnili ďalšie významné osobnosti ako Jan Kavan, bývalý minister zahraničných vecí ČR a predseda 57. VZ OSN, historik Jan Kuklík z Prahy a profesorka Jana Howlett z Cambridge. ďalej Pavel Seifter, Jan Čulík, Jaroslav Veis, Jan Maxa a Patrik Lančarič. 


Konferencia v Cambridge, otvorená veľvyslancami SR a ČR, bola zasadená do prestížneho akademického prostredia a tešila sa vysokej  pozornosti. Veľmi dobrým spôsobom prispela k prezentácii Slovenska a míľnikov jeho histórie. 

Panelová diskusia - Konferencia v Cambridge 28.4.2018. Panelová diskusia - Konferencia v Cambridge 28.4.2018. Peter Bielik pri prezentácii fotografickej výstavy Muž s odhalenou hruďou. Peter Bielik pri prezentácii fotografickej výstavy Muž s odhalenou hruďou. Veľvyslanec Ľubomír Rehák na konferencii v Cambridge. Veľvyslanec Ľubomír Rehák na konferencii v Cambridge.