Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

First Session of the Inter-Ministerial Coordination Group for Future Relations of the EU and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Held at the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

Na pôde MZVEZ SR sa uskutočnilo prvé zasadnutie Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre budúce vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska

5.2.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov

Po vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie nastáva nová fáza formovania našej spolupráce, spustenie rokovaní o budúcich vzájomných vzťahoch.

 

Za týmto účelom sa dnes (5. februára 2020) uskutočnilo prvé zasadnutie Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre budúce vzťahy EÚ s Veľkou Britániou na úrovni štátnych tajomníkov, ako aj zástupcov sociálnych partnerov, odborných a profesijných organizácií.


Štátny tajomník MZVEZ SR František Ružička oboznámil svojich kolegov s aktuálnym stavom príprav na budúce vzťahy, pričom poukázal najmä na nedávne predloženie návrhu negociačného mandátu zo strany Európskej komisie, ktorý bude predmetom intenzívnych rokovaní v Bruseli. Ambíciou je jeho schválenie na februárovom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.

 

„Hlavnými výzvami v rokovaniach o budúcich vzťahoch bude najmä rôznorodosť jednotlivých sektorov, zachovanie jednoty EÚ, ale aj pomerne krátka doba na ukončenie rokovaní do úspešného konca. Medzi naše priority patrí najmä vzájomný obchod, ochrana občanov SR, doprava (osobitne cestná a letecká), ako aj spolupráca v oblasti zahraničnej politiky, obrany a bezpečnosti,“ zosumarizoval štátny tajomník F. Ružička.  

 

Následná diskusia štátnych tajomníkov potvrdila záujem na skorom dosiahnutí dohody so Spojeným kráľovstvom, tak aby mali občania a podnikatelia jasný právny rámec pri svojich cestách a obchodných aktivitách týkajúcich sa tohto štátu.

 

Štátny tajomník František Ružička zároveň informoval o pripravovanom materiáli na rokovanie vlády, ktorého cieľom by malo byť zadefinovanie priorít SR do rokovaní o budúcich vzťahoch. Predmetný materiál by mal byť schválený na najbližšom zasadnutí vlády, budúci týždeň 12. februára.