Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Otvorenie výstavy "Ship of State", 14. 10. 2014

Otvorenie výstavy "Ship of State", 14. 10. 2014

Zastupiteľský úrad SR v Londýne výstavu otvoril v utorok (14. októbra 2014) výstavu pod názvom „Ship of State“. Ide o skupinovú výstavu slovenských umelcov Aleny Adamíkovej, Márii Čorejovej, Stana Bubána, Sáry Perneckej a Michaely Nociarovej-Rázusovej, ktorá skúma samotný koncept priestoru veľvyslanectva, nielen ako fyzického priestoru, ale zároveň aj ako stelesnenia štátu, národa, jeho kultúrnej, historickej a právnej legitimity.
Výstavu tvorí maľba, kresba, objekty, inštalácia. Umelci boli oslovení s myšlienkou vytvoriť umelecké diela, ktoré sú kritickou reflexiou na otázky okolo tradície a praxe výstav na veľvyslanectvách. Usporadúvanie výstav výtvarného umenia na slovenskom veľvyslanectve v Londýne má dlhú tradíciu, ktorej cieľom je prezentovať slovenských umelcov vo Veľkej Británii. Tento cieľ je však do značnej miery ovplyvnený samotnou povahou veľvyslanectiev, ich striktnými pravidlami na prijatie, a nevyhnutnou konvergenciou vystavených diel ako oslavy umeleckej produkcie určitého štátu alebo národa, ale zároveň paradoxnou právnou fikciou, že veľvyslanectvo stojí na slovenskej pôde, nech už sa nachádza v ktorejkoľvek cudzej krajine.
Výstava, prvá a unikátna svojho druhu, ktorá sa snaží analyzovať, konfrontovať, ale taktiež osláviť absolútne unikátnu a zároveň problematickú tradíciu výstav na veľvyslanectvách, sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom a záujmom zo strany prítomných hostí.

Výstava bude k dispozícii pre verejnosť na veľvyslanectve do 15. novembra 2014.